День вишиванки в Канаді 2024: перелік заходів

Дата:

Щороку в третій четвер травня українці відзначають День вишиванки – колоритне свято, що є даниною народному однострою та нашим традиціям. Цього року воно припадає на 16 травня.

Святкують його не тільки в Україні, а й за кордоном, де проживають багато українців. Не виняток – Канада, де одна з найбільших наших діаспор. Тож розповідаємо вам про кілька масштабних подій, присвячених Дню вишиванки.

Торонто

Конгрес українців Канади оголосив, що у Торонто 16 квітня відбудеться «Вишивана хода», під час якої українська громада пройде вулицями міста.

«Вийдемо на вулиці Торонто за наших героїв з «Азовсталі», за Херсон та Мелітополь! Наша хода символізує Об’єднану Україну – єднаємось в солідарності з тими, хто захищає нашу свободу, гідність та цінності вільного світу! Воїн в броні на полі бою, мирянин у вишиванці – ми з гордістю йдемо!», – йдеться в повідомленні.

Хода розпочнеться на вулицях Блур та Джейн 16 травня о 18:30 та пройде вниз по вулиці Блур до Гай-Парку.

Едмонтон і Калгарі

Традиційна хода у вишиванках відбудеться і в столиці провінції Альберта, Едмонтоні.

Зустріч відбудеться на розі 109 вулиці та 104 авеню біля університету MacEwan, звідки учасники ходи підуть колоною до Легістратури.

«Будь ласка, запрошуйте всіх рідних і знайомих приєднатися до нашої ходи. Особливо тепер дуже важливо обʼєднатись, підтримати один одного, познайомитись та показати всьому світу нашу Українську культуру та традиції, які передалися від наших предків до сучасних поколінь», – закликали організатори.

Збір учасників відбудеться у четвер, 16 травня, о 19:00. Початок ходи – о 19:15.

Вишивана хода також пройде у ще одному великому місті Альберти, Калгарі.

Збір і старт колони – 16 травня о 18:00 від Music Pavilion в East Village.

“НЕТЛІННІ”: великий презентаційний тур Канадою

Крім цього, засновниця свята, письменниця, режисерка та громадська активістка Леся Воронюк у своєму Facebook анонсувала великий презентаційний тур Канадою із книгою “НЕТЛІННІ” спільно із співорганізаторами свята Іриною Мітнович та Володимиром Палагнюком. Це етнографічний фотоальбом, де на 360 сторінках ви зможете переглянути 200 унікальних експонатів з українською державною символікою та її мотивами початку-середини 20ст.

У книзі зображені фотографії як повних виробів, так і їх частково, що дасть змогу відтворити їх у ваших вишитих речах. Також є багато часткових схем до певних вишиваних сорочок, що полегшить роботу майстриням.

“Приходьте та запрошуйте друзів. Одягайте вишиванки та розповідайте їх історії, з радістю надамо слово під час презентацій. Нехай це будуть великі, ширі, родинні зустрічі”, – написала Воронюк.

Презентації вібудуться з 9 по 18 травня у наступних містах: Оттава, Монреаль, Вікторія, Ванкувер, Едмонтон, Вінніпег і Торонто.

Історія і традиції святкування Дня вишиванки

Свій початок свято бере в 2008 роціз ідеї студентки факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Лесі Воронюк. Акція мала назву Всесвітній день вишиванки, тоді її підтримали студенти та викладачі ВНЗ. 

Відтоді свято настільки масштабувалось і полюбилось багатьом. що відзначається українцями в багатьох країнах. Так вони об’єднуються та показують, що мають власну самоідентифікацію та національний код, і що вишиванку можна носити щодня, а не тільки по святах.

Історія та візерунки української вишиванки

Точний період появи українських вишиванок встановити не можна, але відомо, що зачатки цього ремесла існували за кілька тисячоліть до нашої ери. Археологи знаходили залишки стародавнього посуду з візерунками, схожими на вишиванку.

Мистецтво вишиванки стрімко розвивалося в Київській Русі.

У ті часи вишиті сорочки були дуже дорогими і доступними лише для багатіїв. Існували спеціальні школи вишивальниць при школах і монастирях, які здебільшого працювали на замовлення знатних осіб.

З 17 століття мистецтво вишиванки почало поширюватися в народі. Вишивати вміла кожна українка. Дівчата вишивали рушники на своє майбутнє весілля і демонстрували родичам нареченого. Якщо наречена погано володіла голкою, то її могли вважати невмілою господинею.

Поступово вишиванки стали доступнішими і все частіше використовувалися в побуті. З’явилися не тільки жіночі, а й чоловічі вишиті сорочки. З українських класиків вишиванки полюбляв Іван Франко, поєднуючи їх із піджаками та жупанами. Саме в такому одязі він зображений на купюрі 20 гривень.

Українська вишиванка має свої традиційні особливості в різних регіонах. Приміром, широко відома полтавська техніка вишивки білою ниткою по білій тканині. У кримських вишиванках часто використовуються рослинні та квіткові візерунки, у чернігівських – тонкі та мініатюрні стібки, а в закарпатських – яскраві та строкаті різнокольорові малюнки.

Нагадаємо, нещодавно український бренд Etnodim презентував вишиті сукні та сорочки із символікою країн, які підтримують Україну в боротьбі за свободу. Зокрема, бренд створив дві вишиванки, присвячені Канаді.

Раніше у світ вийшла перша фотокнига традиційного українського вбрання.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Поділитись:

Підписка

Популярне

ГОЛОВНЕ

Оголосили дату наступного українського фестивалю TOLOKA в Лондоні

Українців у Лондоні вкотре запрошують на масштабний фестиваль TOLOKA. Благодійний захід, присвячений рідній культурі та...

Українці в Британії втрачають віру в “мир” Трампа — The Telegraph

Риторика, яка звучить із Білого дому, не викликає в українців надії, а навпаки — ще...

“Маєте 7 днів, щоб покинути США”: що робити українцям, які отримали такі листи

Що робити, якщо ви раптом отримали електронного листа з приписом залишити США за тиждень? У...

Meet Me: Як українські писанки та паски об’єднують Лондон напередодні Великодня

Meet Me — це ком’юніті, яке створили три майстерні українки у Лондоні, щоб об’єднати людей...

Як працює Ukrainian Welcome Centre – “другий дім” для українців у Лондоні

Як це — залишити все, переїхати до іншої країни і знайти новий дім там, де...

Як святкують Великдень українці у Британії: традиції, що єднають

Великдень у Британії — це приклад того, як можна поєднати два світи, не втрачаючи жодного...

Історія американки, яка під час війни переїхала в Україну – допомагати дітям

23-річна Сара Слімп залишила безпечне життя в США, аби бути поруч із українцями у найскладніший...

Великдень з особливою місією: як зерно з Харківщини стало паскою аж у Нью-Йорку

У самому серці Нью-Йорка до Великодня спекли українські паски з особливим змістом — з борошна,...

Перший фестиваль українського танцю Shumka в Канаді: як це було

Коли мова йде про збереження культури за тисячі кілометрів від рідної землі — українці завжди...

Голос української моди в Лондоні: розмова з Костянтином Лєонтьєвим про London Fashion Day

Костянтин Лєонтьєв, дизайнер, продюсер, нетворкер, засновник Odessa Fashion Day та London Fashion Day, рушійною силою...

Подібне до цього
Схоже

Translate »