24 лютого 2025 року видався день, дуже насичений подіями і заявами в контексті третьої річниці повномасштабного російського вторгнення.
До Києва прибули низка європейських топ-урядовців, щоби проявити солідарність з Україною. Тим часом Дональд Трамп видав чергову порцію заяв щодо війни в Україні, корисних копалин, умов миру і “диктаторів”. І зокрема анонсував зустріч із Володимиром Зеленським у найближчий тиждень.
Отже, коротко про головні новини останньої доби.
Лідери ЄС і країн-партнерів прибули до Києва на третю річницю великої війни
24 лютого в Україну завітали високопосадовці Євросоюзу та країн-партнерів. Серед них – президент Латвії Едгарс Рінкевичс, президент Литви Гітанас Науседа, прем’єр-міністр Естонії Крістен Міхал, прем’єр Іспанії Педро Санчес, прем’єр Канади Джастін Трюдо, голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн та голова Ради ЄС Антоніу Кошта. Також приїхали також лідери Фінляндії, Данії, Ісландії, Норвегії та Швеції.
“На третю річницю жорстокого вторгнення росії Європа в Києві. Ми сьогодні в Києві, тому що Україна – це Європа”, – наголосила Урсула фон дер Ляйєн.

Вона оголосила, що ЄС виділить Україні 3,5 мільярда євро у березні та продовжить постачати зброю. Рада ЄС ухвалила 16-й пакет санкцій проти рф, який зачіпає важливі сфери російської економіки.
Нові пакети допомоги Україні від Британії та Канади
Велика Британія готова збільшити військову допомогу Україні для досягнення миру. Прем’єр Кір Стармер оголосив про надання Україні допомоги на 4,5 млрд фунтів стерлінгів. Також Лондон введе проти росії новий великий пакет санкцій.
“Ми маємо зміцнити Україну ще більше, щоб гарантувати тривалий мир, а не лише паузу в цій війні. І ми можемо це зробити трьома шляхами. По-перше, якщо ми збільшимо військову допомогу Україні. І Велика Британія це робить — надає £4,5 млрд військової допомоги, більше, ніж коли-небудь“, — заявив Стармер.
У тому числі глава британського уряду оголосив про найбільший пакет санкцій проти рф.
Третім пунктом Стармер назвав необхідність колективно зміцнити зусилля для досягнення миру.
“Якщо ми хочемо тривалий мир, то Україна має бути за столом перемовин. Ми маємо вибудовувати суверенітет для України і потужні гарантії безпеки. Велика Британія готова підтримувати це своїми військами в Україні з європейцями та правильними умовами. Надзвичайно важливо стримати росію від іншого вторгнення за кілька років”, — наголосив він.
Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо під час свого візиту до Києва повідомив, що Канада виділяє новий пакет військової допомоги Україні на суму 60 мільйонів доларів. Він включатиме бронетехніку, боєприпаси та засоби ППО.
“Ми стоїмо пліч-о-пліч з Україною і продовжимо підтримувати вас у цій боротьбі за свободу”, – заявив Трюдо під час зустрічі з президентом Зеленським.
Трамп сказав, коли може зустрітися із Зеленським

Президент США Дональд Трамп повідомив, що може зустрітися із Володимиром Зеленським цього або наступного тижня для підписання угоди між Україною та США щодо рідкісноземельних металів, пише Sky News.
“Усі висловили бажання (лідери G7 – ред.), щоб війна закінчилася, і я наголосив на важливості життєво важливої угоди щодо критично важливих мінералів і рідкісних металів між США та Україною, яку, як ми сподіваємося, буде підписано дуже скоро”, – сказав Трамп.
США та Україна наближаються до угоди про корисні копалини
США та Україна наближаються до укладення угоди про корисні копалини на сотні мільярдів доларів. За підсумками угоди Вашингтон заявить про своє бажання зберегти Україну вільною, суверенною і безпечною країною.
Про це розповів виданню Axios український чиновник, зазначивши, що угоду може бути підписано вже сьогодні. За його словами, документ передбачає створення “Інвестиційного фонду реконструкції” під спільним управлінням США та України. Фонд залучатиме інвестиції для розвитку України, зокрема в гірничодобувну галузь і порти. Вашингтон бере на себе фінансові зобов’язання щодо відбудови України.
Водночас, за даними CNN, США виступають проти включення гарантій безпеки в угоду. Україна вилучила проблемні пункти та очікує обговорення цього питання під час зустрічі лідерів.
США й Європа розходяться в ООН щодо війни
Адміністрація Трампа і ЄС запропонували конкуруючі резолюції ООН щодо війни. Європейський варіант засуджує агресію рф, тоді як американський прирівнює дії України до дій росії. США виступили проти антиросійського проєкту резолюції разом із росією, Білоруссю та Угорщиною.
росія затягує мирні переговори
The Wall Street Journal пише, що кремль свідомо затягує переговори, щоб використати ситуацію на фронті у своїх інтересах. рф бачить перевагу в тривалих переговорах щодо України і використанні поля бою для формування своїх умов. Водночас путін заявив, що рф готова співпрацювати зі США у сфері рідкоземельних металів.
Трамп подарував путіну одну з найбільших можливостей за час його правління, – NYT
Після трьох років війни та ізоляції з боку Заходу, прихід Дональда Трампа до влади в США відкрив перед російським лідером путіним світ нових “грандіозних” можливостей, пише The New York Times.
Зникли заяви Білого дому про те, що США підтримують демократію, а не автократію. Зник також єдиний фронт Вашингтона проти росії з його європейськими союзниками, багато з яких почали сумніватися, чи буде нова американська адміністрація захищати їх від москви або взагалі тримати війська в Європі.
“Для путіна це стрімка зміна долі. Він закріпився на полі бою – незважаючи на зростаючий тиск і витрати – і тепер, можливо, вважає, що настав його момент змінити баланс сил на користь кремля не тільки в Україні”, пише видання.
Читайте також: Трамп стає на бік росії в питанні України: як світ реагує на зміну позиції США