Тривога, розгубленість і втрата надії — саме так сьогодні почуваються тисячі українців, які знайшли прихисток у США завдяки програмі Uniting for Ukraine. Після приходу до влади Дональда Трампа майбутнє цих людей опинилося під загрозою.
Як розповідає Bloomberg, дехто вже думає про переїзд у третю країну — щоб знову не опинитися перед вибором: залишитися нелегально чи повертатися у зону війни.
Видання розповіло історію Анастасії Богданович, яка разом із чоловіком переїхала до Каліфорнії в липні 2022 року та сподівалася почати нове життя. Молоде подружжя скористалося гуманітарною програмою U4U та оселилося в Лос-Анджелесі. Вони знайшли роботу, зняли житло в Норт-Голлівуді, подали заявку на грін-карту й навіть почали планувати сім’ю. Але зараз усе змінилося.
«Можливо, не Україна — бо там війна. Але, можливо, Іспанія чи Італія… Нам потрібен другий план. І навіть третій», — каже 27-річна Анастасія, яка до війни працювала торговою представницею в Одесі.
“З кожним днем надія тане”
U4U — це програма, яку започаткували за президентства Джо Байдена. Вона дозволила близько 250 тисячам українців тимчасово переїхати до США. Але з приходом Дональда Трампа ситуація змінилася. Одним із перших його рішень стало призупинення всіх гуманітарних програм на 90 днів. І хоча статус учасників U4U не анульовано офіційно, занепокоєння в українських громадах лише зростає.
Усе загострилося після 3 квітня, коли тисячі українців отримали на пошту повідомлення з темою: «Повідомлення про припинення гуманітарного паролю». У листі йшлося: «Настав час залишити Сполучені Штати». Наступного дня Департамент внутрішньої безпеки США надіслав другий лист з уточненням: попереднє повідомлення було надіслано помилково. Але шок залишився.
Едем Уппа, 29-річний кримчанин, який живе в США з 2015 року, каже:
«Це викликало хаос. Як можна нормально працювати і піклуватися про родину, коли ти постійно живеш під тиском?».
Офіційно влада не пояснила, скільки саме людей отримали цей лист. Адвокати вважають, що система, яка автоматизує процеси депортації, могла надіслати листи не лише іммігрантам, а й юристам, пов’язаним із такими справами. Зокрема, адвокатка Ніколь Мікероні з Бостона теж отримала листа, ймовірно через те, що її контактні дані були вказані клієнтом.
«Цей лист лише сіє паніку серед людей, які мають повне право залишатися в країні», — зазначає Мікероні.
Bloomberg також поспілкувався із 32-річною Лолітою з Києва, яка до війни працювала в державній установі у Києві. В січні 2023 року жінка приїхала до США — через кілька місяців після того, як російська ракета впала менш ніж за пів кілометра від її дому. Зараз вона живе в Лос-Анджелесі, одному з найпопулярніших міст серед українських біженців у США — після Нью-Йорка та Чикаго. Каже: змушена планувати запасні варіанти — на випадок, якщо доведеться виїжджати з Америки.
Її дворічний гуманітарний пароль завершився ще в січні. Тепер жінка чекає відповіді на дві заявки — на повторний пароль (re-parole) та тимчасовий захист (TPS). Але з кожним днем надія тане.
«Моє становище тут дуже слабке», — зізнається Лоліта. — «Ми думаємо, що не почуємо жодного оновлення від уряду і просто маємо жити з цією ситуацією як є».
Лоліта каже, що воліла б залишитися в США на основі довгострокової візи. Водночас вона не хоче порушувати закон, тож, якщо її заяви відхилять, планує залишити країну. Вона розглядає можливість виїзду до Європи — її мама зараз живе в Польщі, тож це один із варіантів.
“Ми втрачаємо роботу”
Видання KCRA опублікувало історію сім’ї Петрових – Ганни, Олександра та їхнії дітей, які рятувалися від війни та оселилися в Сакраменто таккож завдяки програмі U4U. Саме сьогодні їхній дозвіл закінчується, і сім’я Петрових опиняється в невизначеності щодо майбутнього.
«Я не знаю, що буде з нами, з моїм чоловіком. Іноді мені здається, що ми в глухому куті. Ніяких оновлень, ніяких рішень по нашій справі. Ми втрачаємо роботу», — зазначає Ганна, додаючи, що змушена з чоловіком подавати заяви на звільнення.
Імміграційний адвокат Уго Вера пояснює: «Вони просто сказали: ми більше не приймаємо заявки та не продовжуємо статус тих, хто вже його має. І це дуже болісне рішення».
За словами адвоката, українці, які опинилися в подібній ситуації, можуть подати заявку на тимчасовий захищений статус (TPS), робочу візу, грін-карту або навіть притулок, але отримання притулку є складним процесом через необхідність надання доказів особистої загрози переслідувань.
Читайте також: За що українців можуть депортувати зі США: головні причини
фото: СЕРА