Мистецтво смол-току: як навчитися британських невимушених розмов

Дата:

Здається, ми знайшли для вас цікавий виклик! Смол-ток, або невимушені розмови, дійсно можуть бути загадковими для новоприбулих у Великобританію. Смол-ток. Так, саме смол-ток. Без емоцій та обурення, давайте спробуємо зрозуміти і освоїти елемент британської культури, який часто викликає здивування своєю парадоксальністю: люди охоче говорять ні про що.

Але чому? Як так сталося, що культура необов’язкових розмов стала невід’ємним і чи не найважливішим ритуалом соціалізації для британців?

Справді, нерозуміння цілей і завдань смол-току часто викликає негативне ставлення до таких розмов і небажання брати участь у «суспільній змові». Це особливо характерно для людей, які переїхали до Великобританії з культур, де не прийнято даремно відкривати рот: вони звикли, що будь-яка комунікація повинна мати мету, і якщо мета неясна, то визначити, хто ти в цьому діалозі, яка твоя роль і яким має бути твоє в ньому участь, тим більше непросто.

Людині, яка приїхала нещодавно, важко: вона не встигла толком освоїтися і зрозуміти, що прийнято, а що ні. Рівень її володіння розмовною мовою дозволяє в кращому випадку зрозуміти, «що» їй кажуть, але не «як» і «для чого». До будь-якого звернення до неї вона ставиться уважно і вдумливо, небезпідставно побоюючись, що могла порушити одне з сотень тисяч неписаних правил.

Скажімо прямо, за зовнішнім виглядом британця навіть той, хто давно приїхав, не завжди розуміє, чого чекати від спілкування, що вже казати про новоприбулого! Він прислухається — і розуміє, що мова йде про погоду. Про погоду, Карле! Внутрішня напруга відступає, щоб негайно повернутися вже в іншій формі: навіщо, ну навіщо цій людині знадобилося повідомляти мені факти про погоду? Чим я можу їй допомогти? Погода — погана, згоден, але що з того? Господи, та коли ж це скінчиться!

Придивившись ближче, людина починає розуміти, що смол-ток — це особливий жанр проведення часу, який передбачає дотримання ряду правил і вимагає навичок, характерних саме для такої розмови.

Незабаром новоспечений британець проходить через ряд ситуацій, в яких ухилитися від участі у смол-току немає ніякої можливості, і приходить до сумного висновку, що рівень його підготовки до таких бесід можна охарактеризувати словами «незнайомець» і «мізантроп». Чим далі, тим повніше усвідомлення, що не брати участь у смол-току неввічливо, тоді як участь у них схоже на прогулянку мінним полем. Безвихідна лотерея.

Якщо людина не втрачає надії одного разу повністю соціалізуватися у британському середовищі, вона сприймає смол-ток як неминуче зло. Однак страх зганьбитися змушує її робити це на низькому рівні, пасивно і скупо. В результаті рівень її підготовки досягає характеристик «погано соціалізується». Або навіть «глибокий інтроверт», якщо пощастить.

Інакше кажучи, така участь все одно не робить нашого героя британцем у манерах поведінки, адже для освоєння навичок смол-току необхідно вести себе активно: починати, вести і завершувати бесіду. У межах тих самих правил, звісно. Страшно? Не настільки, щоб не спробувати.

Навіщо товкти воду в ступі? 

Навіть змирившись з тим, що смол-токи будуть переслідувати вас все життя, якщо ви маєте намір провести її у Великобританії, ви раз за разом продовжите задавати собі питання: навіщо це британцям? Невже зміниться погода, розсмокчуться затори або черга прискориться, якщо говорити про це і говорити? Що характерно, британці теж не вірять, що розмова допоможе вирішити проблему. Але продовжують говорити, тому що в межах цієї розмови вирішуються інші завдання, що сягають корінням у далеке минуле.

Мова має безліч функцій, і повідомляти один одному факти прямим текстом — лише одна з них. Спілкуючись, ми інформуємо один одного не тільки про події, а й про своє ставлення до них, світу і співрозмовника, про своє самопочуття, заявляємо себе в тій чи іншій позиції, зондуємо можливості, проявляємо приховану чи відкриту симпатію чи агресію.

Іноді нам важливо просто дати зрозуміти ближньому, що все гаразд, все як завжди, ми на одній хвилі і в одних умовах. Уявімо собі цілком зрозумілий діалог, який може статися між сусідами по дачі, синхронно вибігли під дощ знімати сушильну білизну: «Ну і злива!» — «Так, жах, ллє як з відра!» Чи повідомили сусіди один одному що-небудь нове? Здається, що ні, але насправді вони обмінялися сигналами, що обидва приблизно в однаковому положенні, обидва на одній хвилі, все гаразд. І це частковий аналог ролі, яку виконує смол-ток у британській культурі. Якщо ми згадаємо, що британська культура смол-току передбачає бесіду в тому числі з незнайомими людьми, то побачимо ще одну важливу функцію: переконатися, що незнайомець, що опинився поруч, не представляє небезпеки, а заразом дати зрозуміти ближньому, що й від нього немає загрози.

Заводячи з незнайомцем, який опинився поруч, розмову ні про що, британець зондає ґрунт: чи немає небезпеки від такого сусідства? Згода на участь у такій бесіді — у відповідному тоні та темпі — дає позитивну відповідь.

Більше того, британці за природою відчувають незручність у ситуації напруженого мовчання, так що смол-ток вирішує одразу кілька завдань.

Якщо ж врахувати теми бесіди, техніку обміну репліками та навіть драматургію сюжетної лінії (так, і таке нерідко трапляється!), то смол-ток зрештою дає людині набагато більше, ніж може здатися на перший погляд.

UkrMedia

Що таке смол-ток? 

Ми з вами з’ясували мету цього обурливого елемента британської культури, тепер же давайте зрозуміємо механіку. Отже, щоб знизити рівень стресу в ситуації, коли британець оточений незнайомими людьми, він включається в розмову. Найважливіші завдання, через які ініціюється така бесіда: переконатися в налаштуванні з іншими людьми та відсутності загрози з їхнього боку,— вирішуються в перші ж хвилини. Все, що послідує далі,— вишенька на торті, бонус і можливість прикрасити час.

Смол-ток: Практичний путівник

Основні правила смол-току
  1. Вибирайте тему, яка лежить на поверхні. Розмови про погоду, транспорт, дітей або домашніх улюбленців підходять найкраще. Наприклад: “Дивна погода сьогодні, правда?”
  2. Тема має бути безпечною. Уникайте тем, які можуть викликати стрес або обурення. Найбезпечніші теми: погода, пробки, діти, домашні улюбленці, природа, пори року.
  3. Уникайте табу. Не говоріть про особисті питання, гроші, секс, бізнес, релігію чи меншини. Смол-ток має бути легким і нейтральним.
  4. Будьте обережні з політикою. Політика, здоров’я та ціни можуть бути допустимими темами, але тільки якщо уникати конфліктів.
  5. Почніть із запитання або твердження. “Ви думаєте, буде дощ?” або “Сьогодні осінь прекрасна, правда?” допоможуть розпочати розмову.
  6. Погоджуйтеся з думкою співрозмовника. Ваша перша відповідь має показати згоду: “Так, ви праві, погода сьогодні дійсно незвичайна.”
  7. Витримуйте помірно-позитивну інтонацію. Будьте спокійними та нейтральними, щоб не викликати зайвої напруги у співрозмовника.
  8. Будьте ввічливими. Британці дуже цінують ввічливість, тому ваша мова має бути коректною і поважною.

Корисні поради для ведення смол-току

  1. Задавайте уточнюючі запитання. Покажіть свій інтерес до співрозмовника, запитавши: “Де саме ви побували в Йоркширі?”
  2. Розповідайте про себе з іронією. Гумор допоможе зробити розмову цікавішою і встановити контакт із британцями.
  3. Робіть компліменти. Підкреслюйте позитивні сторони історій співрозмовника, навіть якщо вони смішні.
  4. Міняйте теми. Якщо розмова починає затягуватися, можна легко перейти до нової теми, наприклад: “До речі, бачили сьогоднішні новини?”

Завдяки цим порадам, ви зможете не тільки успішно спілкуватися, а й насолоджуватися смол-током, як справжній британець. Удачі!

Джерело: kommersant.uk

Читайте також, Карти, паби та футбол: речі, які виходять у британців найкраще

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Поділитись:

Підписка

Популярне

ГОЛОВНЕ

Цифровий нотаріат: нова послуга МЗС для українців у світі

Відтепер українці в 40 країнах світу можуть оформити довіреність чи інші нотаріальні документи через дипустанови,...

Консульське обслуговування для українців у Монреалі: дата прийому в липні

Українці Квебеку можуть отримати важливі послуги без поїздки до Оттави – 5 липня у Монреалі...

Wimbledon: найкращі місця, де дивитися просто неба у Лондоні

Готуйте улюблений сендвіч, наповнюйте келих Pimm’s і ловіть сонце: з 30 червня Вімблдон повертається —...

Українцям у Британії дедалі частіше відмовляють у притулку

Все більше українців отримують відмову у наданні статусу біженця. Як повідомляє The Guardian, причина –...

Як українцям у Британії захистити свої права у разі дискримінації

Навіть у країні з усталеними правозахисними традиціями, як-от Британія, українці стикаються з упередженим ставленням, бюрократією...

Множинне громадянство: ризики для українців в окупації та за кордоном

Новий закон про множинне громадянство, який Верховна Рада ухвалила в червні, викликав бурхливу реакцію серед...

Укрпошта відкриває 4 хаби в США та обіцяє швидшу доставку

Укрпошта підписала стратегічну угоду з Поштою США, яка відкриває нові двері для українців по обидва...

Українка про навчання у США: вступ до університету, виклики і стиль життя

Переїзд до США заради освіти – мрія багатьох українців. Але що насправді чекає там на...

У Канаді відкрили перший український мурал (фото)

У канадській провінції Манітоба з’явився мурал, що став емоційним містком між українцями та канадцями –...

Фільм про жінок у війську “Куба й Аляска” зірвав овації на Sheffield DocFest

Серед вибухів і втрат, коли біль стає буденністю, а страх — фоном, народжується справжнє сестринство....

Подібне до цього
Схоже

Translate »