Після закінчення війни в Україні відбудеться нова еміграційна хвиля. Втім не єдина: наступна можлива після вступу України до ЄС. За короном є віддалений попит на українських чоловіків.
Про це сказав експерт у сфері міграційної політики Андрій Гайдуцький в інтерв’ю для “Дзеркала тижня”.
“Частина людей виїде за кордон або до родин, або на роботу, адже на українських чоловіків в ЄС формується відкладений попит. Другий етап — це вступ України в ЄС, що теж вплине на відтік українців, адже різниця в оплаті праці залишається величезною”, – вважає Андрій Гайдуцький.
Такі процеси переживали й інші країни Євросоюзу. Востаннє зокрема після розширення союзу у 2004 році.
“Наприклад, за 2004–2007 роки лише з Польщі виїхало понад 2,3 мільйона людей (6,6% населення), з Румунії — більш як 2 мільйони (майже 10%), з Литви — 400 тисяч (12% населення). Тому вони зараз активно залучають іноземців”, – наголосив експерт.
На думку Гайдуцького, виключно безпековий фактор не стане ключовим для масового повернення українців додому. Адже люди виїздили за кордон і в мирний час.
“За даними Opendatabot, загалом за відносно спокійні 2016–2020 роки також виїхало і не повернулося додатково 700 тисяч українців. Війна, чи відсутність повної безпеки, не є ключовою причиною еміграції, це лише тригер, який її прискорює. Наявність роботи теж не зупиняє від еміграції — зараз у нас рекордна кількість вакансій, яка вища рівня 2021 року. Чому тоді люди їдуть? І тим більше власне житло не є приводом для них лишатися. Україна входить до топ-5 країн Європи за наявністю власного житла. Понад 85% домогосподарств мають власне житло”, – каже фахівець.
За його словами, після війни країни Євросоюзу не надто сприятимуть тому, щоб українці повернулися додому. Адже завдяки українцям Європа розв’язує власні проблеми з нестачею робочої сили (бо і їх населення виїздило за кордон) і високим відсотком старіння населення і низьку народжуваність.
“Українські біженці перебувають тільки у першому триместрі свого міграційного циклу. А весь міграційний цикл триває в середньому 3–15 років і залежить від цілей людини”, – каже експерт.
За його словами, безсумнівно частина людей повернеться, зокрема ті, хто встигне накопичити якусь суму грошей, щоб почати власний бізнес в Україні. Але багато людей поїдуть, коли відкриють кордони, і це теж природний процес, резюмував Гайдуцький.
Експерти відзначають, що кордон через війну виїхало багато людей з вразливих категорій: мами з дітьми, пенсіонери старшого віку. Виживати в країнах Європи їм легше, тому повертатимуться вони в Україну не через виплати. Але все ж є кілька стимулів для їх повернення. Детальніше про це читайте тут: Що може спонукати українців повернутись: думка експертки
Джерело: Дзеркало тижня