Зеленський маневрує, а Трамп “кине Україну напризволяще”? Дайджест новин

Дата:

Особи з оточення наступного президента США лякають українців “темними днями” і “безпорадними мирними планами”, а українського презилента відзначили як майстерного маневрувальника у складній дипломатії.

Про важливі заяви та публікації в медіа, які з’явились останніми днями, читайте детальніше в нашому традиційному щотидневому дайджесті.

Що може чекати на Україну після 20 січня: ексрадник Трампа озвучив варіант

Обраний президент США Дональд Трамп після своєї інавгурації 20 січня “кине Україну напризволяще”, військова й економічна допомога, ймовірно, значно скоротяться. Таку думку у своїй колонці для The Telegraph висловив американський політик і дипломат, колишній радник президента США з національної безпеки Джон Болтон.

Розмірковуючи, як розвиватиметься ситуація після інавгурації Дональда Трампа, Болтон висловив упевненість, що попереду “темні дні”, які не обіцяють нічого хорошого для інтересів Заходу та України.

Болтон вважає, що переговори з росією почнуться швидко. Крім того, скоротиться допомога США, зменшиться також фінансова підтримка України з боку ЄС.

Болтон переконаний, що розмова Трампа з російським диктатором путіним ще не відбулася, але щойно це станеться, бажання республіканця закінчити війну може значно зрости. І в гіршому випадку це означатиме капітуляцію перед вимогами посії.

План Трампа щодо Києва більше вигідний путіну — британський економіст

Британський економіст, експерт із питань України Тімоті Гартон Еш оцінив ризики виконання позиційного документа, запропонованого Кітом Келлогом, якого Трамп обрав спецпредставником з питання війни між Україною і росією. На думку експерта, цей план може призвести до зупинки потоку інвестицій в Україну, пише NV.

Нагадаємо, План Келлога передбачає, що Україна отримає більше американської зброї, лише якщо погодиться на мирні переговори з росією; замороження ліній зіткнення на їхніх попередніх позиціях; відкласти членство України в НАТО в обмін на мирну угоду з гарантіями безпеки. США також попередять рф, що, якщо вона відмовиться від переговорів, Вашингтон посилить підтримку Києва.

«У документі мало роздумів про те, що потрібно для того, щоб зробити Україну стійкою в умовах такого миру і запобігти майбутньому російському вторгненню в Україну. Я бачу, що росія багато виграє від «плану Келлога-Флейца» (якщо його можна так назвати), оскільки вона зберігає всю територію, яку забрала, Україна — не в НАТО і без гарантій безпеки, тож залишиться нездатною адекватно стримувати росію від майбутнього вторгнення», – наголошує Тімоті Еш.

«Це означає, що Україна не отримає інвестицій, не буде економічно захищеною, а отже, існує ризик економічного, соціального і політичного провалу в Україні… Це загрожує Україні державним крахом, подальшою російською інтервенцією і захопленням України… Це цілковита катастрофа для Європи, оскільки це означає, що росія залишатиметься величезною і дедалі більшою загрозою для безпеки континенту”, – зазначив економіст.

Зеленський прилаштувався і проводить успішну дипломатичну гру з Трампом – Politico

Водночас, у статті Politico наголошується, що висунення Трампом кандидатури Кіта Келлога на посаду спеціального посланця з питань України та росії певною мірою “заспокоїло Київ”.

“Келлог – людина, з якою президент України Володимир Зеленський і його оточення можуть працювати, і український лідер уже спритно пристосовується до політики, яка змінилася у Вашингтоні, і до мінливої політичної динаміки в Європі, демонструючи готовність сісти за стіл переговорів”, – йдеться в тексті.

Як вважають у Politico, в українського президента вийшов майстер-клас зі спритного дипломатичного маневрування, включно з пропозицією щодо закінчення “гарячої фази війни” через прийняття України в НАТО навіть без тимчасово окупованих рф територій.

Проте один з американських радників президента України на правах анонімності повідомив: є сумніви в тому, що Зеленський зможе продовжити політичну кар’єру, “якщо спише з рахунків майже чверть країни”.

Зеленський: У ЗСУ немає сил повернути захоплені території, але капітуляції не буде

В інтерв’ю Kyodo News президент України Володимир Зеленський зауважив, що війна вступила в “складний період”. Його заяви, на думку ЗМІ, свідчать про відхід від давньої позиції, що Україна боротиметься за повернення всіх територій, захоплених росією.

За словами Зеленського, підтримки його країни з боку партнерів “недостатньо” і що українська армія не має сил самостійно повернути всі окуповані території.

“У нашої армії для цього не вистачає сил. Це правда. Ми повинні знайти дипломатичні рішення”, – визнав він.

Але також Зеленський зазначив, що такі кроки як повернення своїх територій можна буде розглядати “лише тоді, коли ми будемо знати, що ми достатньо сильні”, щоб росія не могла почати нову агресію проти України.

Він додав, що розраховує на додаткові переговори з Трампом, щоб пояснити йому деякі речі більш детально. 

“Вони вивчають план, і ми їх почуємо. Але капітуляції з боку України не буде. Це факт, і я думаю, що він це розуміє”, – сказав Зеленський. 

Spiegel: Хто з українців добровільно повертається на окуповані росіянами території?

Деякі українці справді повертаються на окуповані території. Переважно це люди старшого віку та жінки. Видання Spiegel намагалось з’ясувати, що ними керує. Й одна з причин повернення в зону окупації – продати власну вцілілу нерухомість або отримати від окупаційної влади нову квартиру замість зруйнованої, як розповів один з біженців про друзів родини, які повернулися в Маріуполь. Але є й ті, хто повернулися, аби знову просто жити вдома.

Щоб мати можливість продати нерухомість, українці повинні або прийняти російське громадянство, або заплатити великі гроші, щоб вирішити питання, пишуть автори публікації. Проте з жодним із тих, хто повернувся в окупацію, поговорити особисто не вдалось: “Усі припускають, що їхні телефони прослуховують. Ніхто не піде на такий ризик”, – пояснив ЗМІ біженець, який живе в одній з країн Балтії.  

Читайте також: Трамп обрав спецпредставника по Україні: хто такий Кіт Келлог і що він говорив про війну

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Поділитись:

Підписка

Популярне

Подібне до цього
Схоже

5 найочікуваніших прем’єр на Netflix у січні 2025

Netflix розпочинає 2025 рік насичено - одразу з кількох...

Новий рік – нове життя: як перетворити новорічні обіцянки на реальні результати

З початком нового року ми чекаємо не тільки зміни...

10 найкращих речей, якими варто зайнятися цієї зими в Нью-Йорку

Від катання на ковзанах з краєвидами міста до вечері...

Для українців змінились правила перетину кордону на авто: що треба знати

З початку 2025 року українським водіям варто знати про...
Translate »