Що робити українцю, термін дії закордонного паспорта якого збігає або вже збіг? Куди звертатись, якщо ви за кордоном? Юристи Олександр Курявий та Нікіта Муренко розповіли “Фактам”, що робити в таким випадках.
Щоб документи залишалися чинними і надалі, українцям необхідно звернутися до дипломатичної установи (посольства або консульства) та подати заяву встановленого зразка щодо продовження терміну дії закордонного паспорта, пояснюють юристи.
Заява про продовження терміну паспорта подається власником документа особисто. Але лише тоді, коли людині вже виповнилось 18 років.
Якщо це дитина віком до 16 років, то відповідну заяву на продовження терміну дії закордонного паспорта повинні подавати її батьки або законні опікуни.
Для продовження терміну дії паспорта для виїзду за кордон неповнолітньої особи віком від 16 до 18 років заява подається або особою, на ім’я якої оформлено паспорт, або її законним представником.
Що потрібно, щоб продовжити термін дії закордонного паспорта: документи та інструкція
Подавати документи на продовження паспорта за кордоном можливо не раніше, ніж за два місяці до закінчення терміну його дії. Для цього, окрім відповідної заяви, потрібні певні документи.
Отже, якщо власник паспорта старше за 16 років, потрібно лише закордонний паспорт, термін дії якого необхідно продовжити, а також паспорт або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Важливо! Чоловікам згідно з чинним закородавством обов’язково потрібна відповідна довідка, яка підтверджує перебування на військовому обліку;
Для осіб до 16 років перелік документів дещо ширший:
- заповнена представником дитини заява (бажано до приїзду до установи);
- закордонний паспорт, термін дії якого потрібно продовжити;
- свідоцтво про народження дитини;
- у разі вклеювання фотокартки у закордонний паспорт неповнолітньої особи одночасно з продовженням терміну його дії, подаються два знімки дитини розміром 3,5 х 4,5 см;
- дійсний паспорт законного представника неповнолітньої особи.
“Якщо йдеться про опіку чи піклування, то обов’язково потрібно додати ще документ, який підтверджує повноваження особи як законного представника. Це може бути рішення суду про встановлення опіки або піклування”, – говорять юристи.
Важливим моментом продовження паспорта за кордоном є необхідність завірити документи штампом Апостиль. Також вони мають бути перекладені українською мовою в установленому законом порядку.
Документи, видані компетентними органами іноземної держави, подаються у легалізованому (йдеться про вимогу засвідчити документи штампом Апостиль, – ред.) порядку. Також вони мають бути перекладені українською мовою та завірені в установленому законом порядку, – наголошують фахівці.
Нагадаємо, наприкінці 2024 року Кабінет Міністрів затвердив спрощений порядок оформлення паспортів для громадян України за кордоном через е-Консул, але чоловікам 18-60 років потрібно мати військово-обліковий документ.
Джерело: Факти