Український уряд ухвалив рішення, яке дозволить деяким студентам-чоловікам виїжджати за кордон для участі у програмах академічної мобільності. Раніше вони були позбавлені такого права через воєнний стан.
Про це повідомив міністр освіти і науки України Оксен Лісовий.
“Програми академічної мобільності – це певною мірою свіжий ковток повітря і для студентів, і для університетів. Для студентів це можливість тимчасово виїхати за кордон для навчання чи стажування, щоб здобути нові знання та досвід. Для університетів – це також спосіб зміцнити партнерства з іноземними закладами”, – пояснює міністр.
За його словами, рішення уряду стосується лише студентів віком від 18 до 22 років, які вчаться на бакалавраті за денною формою (або ж на магістратурі медичного, фармацевтичного чи ветеринарного спрямування).
Для перетину кордону з метою навчання на програмах академічної мобільності необхідно мати:
- е-квиток студента; направлення від закладу освіти;
- засвідчену копію договору з іноземним університетом про прийняття на програму академічної мобільності;
- військово-довідковий документ від ТЦК.
При цьому МОН жодних особливих дозволів не видаватиме.
Зауважимо, що це рішення на обмежений термін.
Оксен Лісовий пояснив, що студенти-чоловіки зможуть ставати учасниками програм академічної мобільності лише строком на один семестр.
Українські студенти-чоловіки, що навчаються в іноземних вишах, зіткнулися з проблемою виїзду за кордон ще восени 2022 року. Тоді на пунктах пропуску виникали цілі черги зі студентів, яких не випускали з України попри те, що вони мали всі документи про навчання в інших країнах.
Прикордонна служба тоді мотивувала відмови тим, що усім чоловікам віком від 18 до 60 років під час дії воєнного стану виїзд заборонений, а студенти не входять до переліку виключень з цього правила, який прописаний у законі.
Влада визнавала, що тоді навчання за кордоном стало способом ухилитись від мобілізації, тому цю можливість перекрили.
Водночас юристи наголошували, що така ситуація є спірною і може порушувати право на освіту, закріплене в Конституції України.
Читайте також: Освіта для українських студентів-біженців у Британії: що безкоштовно