Українка розповіла про незвичні зарплатні реалії вчителів у Британії

Дата:

Вчителька з України Надія Майбогіна нині живе та працює в англійській школі міста Пул та періодично розповідає про особливості освітньої системи у Великій Британії на сайті Освіта.ua.

За її словами, її часто питають про те, що роками наболіло в українських педагогів: «Ви краще напишіть, які в Британії зарплати вчителів». Тому вона вирішила поділитись власним досвідом та своїх колег, а також особливостями вчительської роботи в Британії.

1. Заробітні плати в Британії розраховують не як місячні оклади, а як річна сума контракту. Щоб зрозуміти місячну зарплату, яку працівник отримує на руки, недостатньо просто розділити річний дохід на 12 місяців. Насамперед тому, що в Британії діє прогресивна система оподаткування. Тобто, чим вище дохід річний, тим вища ставка податків.

2. Більшість учителів британських шкіл працює за контрактом, у якому визначена кількість годин на тиждень. Зазвичай це менше 40 годин. Часто це 28–33 години. Отже, зарплата вчителя не залежить від кількості уроків, які проводить учитель.

Відтак вільний від уроків час учитель витрачає на розробку навчальних матеріалів, різні чергування, наради (педрад я тут не бачила, це тільки в «демократичних» суспільствах існує), індивідуальні консультації слабких учнів тощо.

Чи бувають обов’язки поза робочим часом? Так, таке буває. Наприклад, батьківські консультації.

3. Деякі вчителі можуть працювати за контрактами, де дохід визначається кількістю уроків. У такому випадку розраховується погодинна ставка (1 урок в школі якраз триває годину). Але це меншість, за моїми спостереженнями. Такі вчителі можуть працювати в кількох школах одночасно.

4. Як і в Україні, в Британії є учительські категорії. Перехід від категорії до категорії відбувається шляхом підвищення кваліфікації, вислуги років та інших обставин (поки не заглиблювалась в це детально).

5. Більшість учителів навчалась не в педагогічному університеті і не на педагогічних факультетах університетів. Вони вивчали в університетах математику, біологію, англійську і так далі. А після 4 років і отримання бакалавра з предметної галузі вони отримали статус учителя (хоч могли йти працювати «за спеціальністю». Для цього потрібен або досвід роботи вчителем (працювати вчителем у деяких школах можна без статуса вчителя), або додаткова освіта (зазвичай рік навчання).

Цей курс «поствищої» освіти коштує 9200 фунтів і передбачає практику роботи мінімум у двох школах і навчання під керівництвом наставника. Цей курс прирівнюється до магістратури. Але серед учителів дуже мало магістрів з прикладних спеціальностей. Для спеціалізованих посад є окремі кваліфікації (наприклад, для директора школи).

6. Заплата освітян регулярно підвищується, особливо після виборів, як у цьому році. Зарплата і умови роботи учителів і шкіл – окремий важливий розділ у політичних програмах різних партій. А за слова вони відповідають, інакше на них чекає політична смерть.

Отже, яка ж зарплата вчителя в Британії?

1) Мінімальна зарплата, з якої стартує учитель, – £31,65 тис в рік. У Лондоні трохи вища. Але не все так просто.

Навіть якщо ти з дуже класним дипломом, перший рік тебе можуть взяти на асистента вчителя. І тоді твоя зарплата буде мінімальна – близько £16 тис в рік (для порівняння, прибиральник у школі отримує в районі £21–22 тис).

2) Максимальна зарплата, яку може отримувати за учительським контрактом – £49,084. Як і в Україні, це досвідчені учителі, які часто є «старшими» і координують роботу свого предметного відділу.

3) Треба також врахувати, що це ставки за 40-годинний робочий тиждень. Відповідно, фактичний дохід учителя буде нижчим, адже школи, як правило, закриваються о 4–5 годині.

З чим порівняти зарплату вчителя? Адже відмінність від України полягає не тільки в тому, що витрати в Британії вище, а й те, що структура витрат надзвичайно відрізняється.

Оскільки я ще працювала в Британії в бізнесі, то можу сказати, що зарплата учителя співставна з зарплатою бухгалтера. Бухгалтер-початківець буде заробляти десь близько £22 тис, а досвідчений бухгалтер – десь у середньому £35–50 тис на рік. Тепер залишилось визначити, скільки в Україні отримує бухгалтер. За моїми суб’єктивними оцінками (можу помилятись), бухгалтер у комерційному секторі в Києві заробляє десь 20–80 тис грн.

4) Учителі можуть працювати за кількома контрактами, як і в Україні, і виконувати якісь адміністративні функції. При цьому вони можуть додатково заробити £16,5 тис. Наприклад, бути вчителем і прогрес лідером, або вчителем й аналітиком даних. Або навіть прибиральницею (був у нас такий випадок теж). Тоді зарплата буде вища відповідно.

Ну і якщо вже почали про зарплати, давайте не тільки про учителів.

5) Організаційна структура британської школи досить складна. Середній менеджмент заробляє приблизно 40–50 тис. Керівники напрямків – 50–60 тис. Це вже зарплата співставна з досвідченими спеціалістами в ІТ сфері. Середній менеджмент, окрім зарплати, отримує також різні allowances (додаткові виплати на виконання своїх функцій). Що саме це, мені складно сказати, але це може бути кілька тисяч фунтів на рік.

6) Учителі-наставники для інших учителів отримують досить високу зарплату в порівнянні з ринком праці навіть у високих технологічних сферах: £50–76 тис.

7) Директор школи (роль директора досить сильно відрізняється від українського директора школи) заробляє, як топ менеджер у великих компаніях. В Англії це £56,316 – £138,265.

Вражає не стільки дохід директорів, скільки різниця між доходом учителя і директора. Але й відповідальність і ризик бути звільненим (якщо цілі школи не досягнуті) дуже високі.

8) Зарплати так званого «технічного» персоналу, а також різних pastoral officers, спеціалістів з підтримки дітей з ООП близькі до мінімальних. Навіть якщо спеціаліст керує відділом (наприклад, фінансів) у 5 підлеглих, дохід все одно скромний – до 25 тис на рік. На руки іноді ще менше. Утім, робота в школі має свої переваги.

“Треба сказати, що учителі в Британії не дуже задоволені своїми зарплатами і іноді влаштовують страйки. Минулого року їх було кілька. Мені важко сказати, з чим це пов’язано. Мені здається, що учительська робота останнім часом в усьому світі стає все складніше. І через батьків, і через технології, і через міграційні процеси”, – підсумувала Надія Майбогіна.

Читайте також: Як обрати найкращу школу: досвід Британії та Америки

Джерело: Освіта.ua

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Поділитись:

Підписка

Популярне

ГОЛОВНЕ

Українські працівники в США втрачають роботу через рішення Трампа

Поки війна змушує українців шукати прихисток по всьому світу, політичні зміни у США ставлять під...

У Британії вимагають постійного статусу для українців: ініціатива в парламенті

Без визначеного статусу багато родин у Британії опинилися на межі втрати житла, роботи й стабільного...

Що робити, якщо ви втратили PR-картку за межами Канади?

Втратити PR-картку під час подорожі може стати серйозною перепоною для повернення до Канади звичними видами...

Зустріч Зеленського та Трампа у Римі: ключові моменти

26 квітня президент України Володимир Зеленський та президент США Дональд Трамп провели коротку зустріч у...

Українки в Техасі: як дві жінки об’єднують діаспору в Сан-Антоніо

У Сан-Антоніо, штат Техас, живе небагато українців, але це не завадило їм стати потужною силою....

Не платіть наперед: рієлтор про безпечну оренду у Лондоні

У столиці Великобританії, де попит на оренду житла залишається стабільно високим, питання "де жити?" часто...

Життя, які зруйнувала росія: 5 історій після ракетної атаки по Києву

24 квітня 2025 року Київ вкотре прокинувся під звуки вибухів. росія завдала чергового удару по...

“Час спливає”: українці у США бояться, що Трамп вижене їх з країни

Тривога, розгубленість і втрата надії — саме так сьогодні почуваються тисячі українців, які знайшли прихисток...

У Вашингтоні українці готують контрпротест проти “Безсмертного полку” росіян

Російська пропаганда повертається на вулиці Вашингтона: там знову намагаються реанімувати “Безсмертний полк” — показову ходу,...

Без Рубіо, без результату: що зірвало мирні перемови в Лондоні

У той час як світ чекав на прорив у переговорах про припинення війни, зустріч у...

Подібне до цього
Схоже

Translate »