“Українці ніколи не відмовляться від свободи”: історія військового з Канади, який воює на Донбасі

Дата:

Майор канадських Збройних Сил, 40-річний житель Оттави Дейв Сміт проміняв спокійну службу на брудні окопи на сході України. Про це йдеться в інтерв’ю Global News, яке канадієць дав під час своєї відпустки в Лондоні.

За 15 років його роботи в армії Канади він був частиною оперативної групи в Європі, яка допомагала Україні впоратися з повномасштабним вторгненням Росії у 2022 році. Але цієї допоміжної ролі було недостатньо для Сміта, який поїхав до України після відставки в березні 2023 року.

Путін не розуміє, наскільки ми ідеологічно вмотивовані

«Ви більше не можете чекати, поки хтось скаже вам захищати свободу. Ви не збираєтеся отримувати письмові накази з інструкціями щодо подорожі, наприклад: «Купіть бронежилет, сідайте в літак і йдіть туди, де відбувається бій…

Тому що в іншому випадку люди, які в кінцевому підсумку роблять це, є, наприклад, українськими ІТ-професіоналами, які не навчені, але пішли за покликом серця, і вони будуть боротися до смерті, але їх уб’ють», — каже він.

Сміт є одним із багатьох неукраїнців з усього світу, які добровільно приєдналися до боротьби проти російського вторгнення. У березні 2023 року The New York Times повідомляла, що в Інтернаціональному легіоні захисту України воювало близько 1500 чоловіків.

фото з особистого архіву Дейва Сміта

Канадієць воює за переважно білоруський підрозділ, який технічно перебуває поза Міжнародним легіоном. Полк імені Кастуся Каліновського був сформований групою прихильників політичної опозиції в Білорусі, які бачать долю України переплетеною з долею власної країни. Сміт каже, що білоруси тут не для пригод, а як частина боротьби проти автократії в Європі.

Багаторічний президент Білорусі Олександр Лукашенко є вірним союзником свого російського колеги Володимира Путіна, і він дозволив російським військам базуватися в Білорусі для вторгнення в Україну у 2022 році.

Чоловік розповів, що Україна платить іноземним бійцям: під час реєстрації Сміту дали українську дебетову картку. У Кремлі таких солдатів, як він, називають «найманцями», але, як він пояснює, якби справа була в грошах, він би все ще був на старій роботі.

«Щодо того, що Путін називає нас найманцями, він не розуміє, наскільки ідеологічно вмотивовані іноземні бойовики в Україні», — зауважив військовий.

Це війна минулого століття, але з дронами

Сміт каже, що трохи вивчив українську мову, коли вперше прибув в Україну. Тим не менш, додає, що простота окопної війни означає, що немає особливого мовного бар’єру, і він може обійтися сумішшю англійських та українських фраз.

Він каже, що будь-якому добре навченому канадському солдату відносно легко впоратися з холодом і снігом. Що найбільше дошкуляє – листопадова багнюка у степу.

«Грязюка в Україні не піддається фізиці. Це трапляється скрізь. Це на всьому. Це сповільнює вас до точки, коли ні ми, ні росіяни не можемо справді маневрувати», – ділиться боєць.

Він сміється, згадуючи свої перші дні канадським солдатом у CFB Wainwright і CFB Gagetown, обурюючись, що йому тепер доводиться вчитися копати окопи.

«Ми завжди думали: «Це дурниця». Ми ніколи збираюся зробити це знову. Ми збираємося боротися з терористами до кінця нашої кар’єри, або з повстанцями, або ще чимось». І всі старі хлопці, які пам’ятали холодну війну, казали: «Ні, вам потрібно потренуватися розчищати окопи. Вони були праві, а я помилявся», — каже він.

фото з особистого архіву Дейва Сміта

Багато в чому дев’ять місяців Сміта в Україні були досвідом війни 20-го століття, хоча є деякі ключові відмінності. Однак безпілотники змінюють правила того, що солдати можуть робити в окопах. Одна помилка, яка позначає вашу позицію, може виявитися фатальною.

«За дев’ять місяців, які я провів в Україні, я, мабуть, був на семи чи восьми похоронах, і це були лише ті похорони, на які я міг побувати…

У певний момент усе стає сюрреалістичним і смішним, начебто я просто мав сходити до вітру, а тепер над моєю головою летить 122-міліметровий снаряд».

Сміт каже, що він і його товариші по службі залишаються в окопах лише на три-чотири дні, а потім повертаються на відпочинок. Більше перебування в траншеї, каже він, було б «нежиттєздатним».

Боротьба з втомою

Після дев’яти місяців боротьби Сміт бере перерву деінде в Європі, щоб побачити свою дружину та відпочити. Йому довелося звільнитися зі Збройних сил України, щоб отримати дозвіл на виїзд з країни, але він має намір повернутися та приєднатися наприкінці січня.

фото з особистого архіву Дейва Сміта

Сміт сподівається, що західні країни також продовжуватимуть підтримувати Україну, незважаючи на те, що майбутня військова підтримка США обговорюється Конгресом у Вашингтоні.

«Я не дуже впевнений, що консенсус настільки зламаний, як це зображують у англомовних традиційних ЗМІ. Я думаю, що це просто стало політичним важелем, який можна тягнути, як і будь-що інше», – вважає він.

Незважаючи на прихильність Сміта до боротьби на землі, він не дуже оптимістично дивиться на розвиток війни. Він вважає, що жодна сторона не може виграти війну на полі бою, тому що він вірить, що Путін кине майже нескінченні ресурси на боротьбу, і українці ніколи не відмовляться від своєї свободи.

«Українці ніколи, ніколи, ніколи цього не зроблять, і від них цього не варто очікувати. Тому Росія не може перемогти на полі бою, – каже він. – Я дійсно думаю, що ця війна закінчиться, але я не думаю, що це буде вирішальна військова перемога, якою хочуть люди, тому що це трапляється рідко».

Сміт також вважає, що переговори з Росією були б «жахливою ідеєю» для України. Його аналіз, ймовірно, прирівнюється до війни, кінця якої не видно, але Сміт готовий до боротьби.

«Якщо ми не зупинимо Путіна зараз, світові диктатори побачать, що вони можуть використовувати насильство, щоб нав’язати свою волю всім нам».

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Поділитись:

Підписка

Популярне

ГОЛОВНЕ

Як працює Ukrainian Welcome Centre – “другий дім” для українців у Лондоні

Як це — залишити все, переїхати до іншої країни і знайти новий дім там, де...

Як святкують Великдень українці у Британії: традиції, що єднають

Великдень у Британії — це приклад того, як можна поєднати два світи, не втрачаючи жодного...

Історія американки, яка під час війни переїхала в Україну – допомагати дітям

23-річна Сара Слімп залишила безпечне життя в США, аби бути поруч із українцями у найскладніший...

Великдень з особливою місією: як зерно з Харківщини стало паскою аж у Нью-Йорку

У самому серці Нью-Йорка до Великодня спекли українські паски з особливим змістом — з борошна,...

Перший фестиваль українського танцю Shumka в Канаді: як це було

Коли мова йде про збереження культури за тисячі кілометрів від рідної землі — українці завжди...

Голос української моди в Лондоні: розмова з Костянтином Лєонтьєвим про London Fashion Day

Костянтин Лєонтьєв, дизайнер, продюсер, нетворкер, засновник Odessa Fashion Day та London Fashion Day, рушійною силою...

Новий український ресторан Sino відкривається в Лондоні

Українська кухня знову у центрі уваги британської гастросцени — і цього разу мова не про...

За що українців можуть депортувати зі США: головні причини

У квітні деякі українці, які перебувають у Сполучених Штатах за програмою Uniting for Ukraine, отримали...

Наш Великдень у Вінніпезі: як українці бережуть традиції за тисячі кілометрів

Чи можна перенести український Великдень за тисячі кілометрів — і зберегти дух свята? У Вінніпезі...

“Найбільше загинуло у тролейбусі – практично всі”, – ракетний удар по Сумах

13 квітня росія завдала ракетних ударів по Сумах. Під обстрілом опинився тролейбус з цивільними. Станом...

Подібне до цього
Схоже

Translate »