14 липня на Трафальгарській площі в Лондоні з’явиться справжній символ нескореного українського мистецтва – відтворена мозаїка Алли Горської «Боривітер».
Її напередодні свого боксерського бою з Даніелем Дюбуа покаже світові український чемпіон Олександр Усик, повідомили організатори.
Це не просто артоб’єкт – це голос Маріуполя, що вистояв попри спроби росії знищити його пам’ять і культуру.
Мозаїка з історією спротиву
Історія «Боривітра» бере початок у 1967 році – саме тоді команда митців на чолі з легендарною Аллою Горською створила у Маріуполі яскраве панно. Та у липні 2022-го російські обстріли серйозно пошкодили цю роботу. Зараз її відновлена версія готується до світової мандрівки – щоби нагадати, що росія прагне стерти не лише міста, а й культуру та пам’ять українців.
Оновлений «Боривітер» вперше показали 12 червня у самому серці Києва – на Майдані Незалежності. Протягом 10 днів кожен охочий міг побачити, як виглядає мистецтво, що пережило руйнацію.
Над проєктом три місяці працювала команда з 15 художників-монументалістів та дослідників. Процес курували онука Алли Горської Олена Зарецька і культурна менеджерка Настя Іщенко.
Щоб відтворити оригінальний вигляд панно, до Києва звезли понад 700 кг унікальних матеріалів: смальту, плитку, метал, а навіть алюмінієві ложки. Для подорожей світом мозаїку зібрали у вигляді конструкції з 68 окремих частин, які монтуються на металевий каркас.
До речі, в межах проєкту створили другу копію мозаїки, яку розділили на 1250 фрагментів та виставили на продаж – так зібрали 4 мільйони гривень задля того, щоб одного дня допомогти відновити мозаїку у вжевизволеному Маріуполі.
Відновлення «Боривітра» стало можливим завдяки спільним зусиллям маркетплейсу Rozetka, громадської організації Ukraine WOW та Фонду Алли Горської та Віктора Зарецького. Мета – донести світу, що Україна здатна захищати не лише людей, а й свою культурну спадщину.
Хто така Алла Горська?
Алла Горська – одна з найяскравіших постатей шістдесятництва, талановита монументалістка й активна правозахисниця. Вона відстоювала пам’ять жертв сталінських репресій і стала символом опору та дисидентського руху. Її твори неодноразово знищували за наказом спецслужб, а сама мисткиня була вбита в 41 рік за загадкових обставин.
Читайте також: TOLOKA, Руслана й Усик: 5 українських подій у Лондоні в липні
Фото пресслужби Ukraine WOW