Дві українки, які живуть у Канаді, придбали франшизу бренду українських страв Multicook та готуються до запуску першої локації в Манітобі. Про це пише СВС.
Рятуючись від війни в Україні, Оксана Головка два роки тому приїхала до міста Брендон на південному заході Манітоби. тут вона намагається втілити свій шматок канадської мрії, але все одно сумує за рідною країною — особливо за їжею.
«Я насилу шукав саме нашу традиційну… українську їжу», і «не встигала сам приготувати все, що хотіла», — розповів Головка.
Тепер вона та бізнес-партнерка Катерина Добошинська відкривають першу в Манітобі філію української франшизи Multicook — бренду заморожених страв, які в Україні відомі як «Галя Балувана».
Заклад Multicook’s Brandon пропонуватиме близько 70 продуктів домашнього приготування з усього світу — з акцентом на українські — і стане першим закладом у Канаді за межами Онтаріо.
Шматочок України в Канаді
Юлія Крикавська, співзасновниця українсько-канадської організації «Тризуб» у Брендоні, каже, що в місті з населенням приблизно 54 000 осіб зростає попит на українську їжу.
За її словами, українська громада там зросла більш ніж на 500 нових сімей з початку російського вторгнення в 2022 році, і для людей «критично, надзвичайно важливо» мати доступ до нагадувань про дім.
За словами Крикавської, такий бізнес, як Multicook, може допомогти підтримувати моральний дух громади, а також забезпечувати роботою новачків і пропонувати зручні варіанти харчування.
Хоча вона витрачає цілий день двічі на місяць, готуючи купу вареників, щоб нагодувати свою сім’ю, вона каже, що може «змінити свою традицію зараз і просто купити їх у Multicook», — сказала вона зі сміхом.
Добошинська, яка 13 років прожила в Канаді, з них шість у Брендоні, познайомилася з Оксаною Головкою через «Тризуб». Вони об’єдналися через різні збори коштів на підтримку українських військових зусиль, зокрема приготування вареників і голубців. Так жінки хотіли допомогти зберегти українські традиції для зростаючої громади в Брендоні, і вони сподіваються, що бізнес стане частиною цього.
За словами пані Оксани, вони придбали франшизу в березні 2024 року під час поїздки в Україну, але це не було початковим планом.
«Ми відвідали нашу родину… а потім нас просто відвідала вища сила і все таке, і ми купили цю франшизу. Ми цього не планували», — сказала вона.
У них була запланована лише тритижнева поїздка, яка в підсумку включала «один тиждень, проведений там на кухні та навчання всьому цьому виробництву їжі».
Тепер жінки навчають свою команду готувати їжу безосередньо на місці.
Вони навіть імпортували деяке обладнання з України, як-от спеціальну тісторізку.
Джеральд Каткарт, директор з економічного розвитку Брендона, каже, що для міста наступає вдалий рік для комерційних і промислових інвестицій: кількість дозволів збільшилася майже вдвічі між 2023 і 2024 роками, і багато з цих підприємств відкрили підприємці-новачки.
«Вони залучені до інновацій. Вони створюють робочі місця. Вони роблять інвестиції в стимулювання економічного прогресу», а потім знову інвестують у громаду, сказав він.
Добошинська розповіла, що спочатку планувала відкрити свій бізнес наприкінці 2024 року, але вони зіткнулися з певними труднощами і тепер планують відкриття приблизно в лютому 2025-го.
Вони дадуть людям скуштувати Multicook в українському павільйоні Westman Multicultural Festival у лютому.
«Ми хочемо, щоб клієнти в Канаді, наші друзі в нашому новому домі спробували всі ці страви, тому що вони смачні», — запевнила українка.
На сторінці бренду у Facebook зазначено, що магазин у Брендоні стане четвертою локацією в Канаді. Перший з них відкрився в липні 2024 року в Торонто.
За словами власника бренду Володимира Матвійчука, бізнес наразі робить акцент на міжнародній експансії. У планах – відкрити півтори сотні нових закладів у різних країнах до кінця 2025 року.
Зокрема в січні 2025 року відкрились вже два нових магазини Multicookу двох американських Штатах – Каліфорнії та Техасі.
Читайте також: Kramarczuk’s: бізнес емігрантів, який популяризує українські смаки в США
Джерело: СВС