Українська громада в Каліфорнії охоплена панікою через повідомлення про можливе скасування гуманітарного пароля для 280 000 українців, які знайшли прихисток у США після початку повномасштабної війни, пише KQED.
Якщо це станеться, тисячі людей можуть опинитися перед загрозою депортації та втратити можливість залишитися в країні, яку вже почали називати своїм домом, йдеться в публікації.
Юристи закликають українців шукати альтернативні варіанти
За словами Карен Берд, юристки з імміграційних питань в організації Jewish Family and Community Services у місті Конкорд, українці задаються тривожними питаннями: чи можуть їх затримати або депортувати? Що станеться з їхніми дітьми, народженими в США?
“Рівень тривожності зашкалює, — зізнається Берд. — Моє серце розривається за клієнтів. Останні тижні вони стурбовані війною в Україні, а тепер ще й бояться втратити безпеку, яку знайшли тут, у США. Я молюся, щоб Америка їх не покинула”.
Берд радить своїм клієнтам шукати альтернативні імміграційні можливості, але наголошує, що їх не так багато.
Коментарі адміністрації Трампа щодо легального статусу українців
Українці отримали тимчасовий захист у США та дозвіл на роботу завдяки програмі Uniting for Ukraine, запровадженій адміністрацією президента Джо Байдена. Однак Дональд Трамп призупинив дію цієї програми одразу після повернення до Білого дому.
Хоча гуманітарний пароль для українців тоді не було скасовано, ініціатива виявилася під загрозою після повідомлення Reuters, що адміністрація Трампа планує припинити дію пароля вже у квітні. Це частина ширшого плану щодо скасування гуманітарного статусу для 1,8 мільйона осіб, включно з афганцями, кубинцями, гаїтянами, никарагуанцями та венесуельцями.
Офіційний представник Білого дому Каролін Левітт у соцмережах назвала це повідомлення “фейковими новинами”, заявивши, що “жодного рішення поки що не ухвалено”.
Втім, сам Трамп пізніше заявив журналістам: “Ми не хочемо нашкодити нікому. Ми точно не хочемо заподіяти їм біль”, але рішення він прийме найближчим часом.
Додатковий тиск: скорочення військової допомоги Україні
Ця невизначеність виникла на тлі замороження США військової допомоги Україні. Три роки після вторгнення Росії підтримка Вашингтона є критично важливою, але нова адміністрація припинила постачання зброї та передачу розвідданих, що лише погіршує ситуацію.
“Спостерігати, як ця адміністрація діє проти жертв війни, дуже боляче”, – каже Уляна Балабан, юристка з України, яка зараз є громадянкою США та мешкає в Сан-Хосе.
“Українців просто карають. Люди, яких я знаю, мої друзі, які приїхали сюди, працюють, вони не залежать від податків американців. Це несправедливо”.
Балабан розповіла, що її мати залишилася в частині Херсонщини, окупованій росією, де солдати регулярно приходять до будинків місцевих жителів і проводять обшуки. Водночас її двоюрідні брат і сестра – медсестра та рибалка – були замучені та вбиті російськими військовими.
“Як таке можливо у США?”
Окреме занепокоєння викликає можливість примусової депортації молодих українських чоловіків у зону бойових дій.
“Мого брата можуть відправити назад, а в росії молодих чоловіків силоміць набирають до армії. У нього просто немає дому, куди можна повернутися,” – каже Балабан.
Редактор українського видання Slavic Sacramento Руслан Гуржій також наголошує, що більшість українців, які приїхали за гуманітарним паролем, – це жінки з дітьми, які вже інтегрувалися в американське суспільство.
“Вони втратили свої домівки. Деякі втратили чоловіків. І тепер Сполучені Штати можуть відправити їх назад в Україну?” – обурюється він.
Балабан додає, що відчувала почуття захищеності, коли отримала громадянство США. Але тепер у неї виникають сумніви.
“Я завжди вважала, що ця країна – безпечний прихисток для тих, хто шукає захист і допомогу. Але зараз я більше не відчуваю цього”
Доля 280 000 українців у США залишається поки що невизначеною. Люди чекають на офіційне рішення Білого дому, сподіваючись, що їх не змушуватимуть покинути країну, яка стала для них новим домом. Але поки що залишається лише страх та очікування, чи залишиться Америка для них тією самою “країною свободи”, якою вона була раніше.
Читайте також: “Ми просто не знаємо, що буде далі”: українці Чикаго про страх депортації