Протягом тривалого часу українці, які мешкають у Ньюфаундленді та Лабрадорі, не могли оновити свої документи без необхідності виїжджати за межі провінції.
Як зазначає CBC News, найближче консульство України розташоване в Оттаві – а це понад 2700 км, що робить отримання паспортів, віз та інших офіційних документів справжнім випробуванням.
Валентина Коржак, яка переїхала до Сент-Джонса у 2023 році, розповіла, що для неї, як матері маленьких дітей, подорож до іншої провінції для отримання нового паспорта була б серйозним фінансовим та організаційним навантаженням.
“Прострочені документи ще більше ускладнюють життя. Вони [обмежують] можливість подорожувати, ускладнюють легальний статус… і обмежують доступ до важливих послуг”, — поділилася вона в коментарі CBC News.
Жінка зазначила, що українська громада давно просила консульство відправити своїх представників до Ньюфаундленду та Лабрадору, щоб допомогти людям, які не можуть самостійно подорожувати до інших міст.
Поїздка до консульства могла б обійтися у 2000 доларів
За словами Коржак, без мобільного консульства їй довелося б витратити близько $2000 на переліт до Онтаріо, проживання в готелі та зворотний шлях. Крім того, вона мусила б брати відпустку на роботі.
Ситуацію ускладнює й затримка в оформленні документів через великий наплив заявок, пов’язаний із війною в Україні. За словами жінки, отримати потрібні послуги в консульстві Онтаріо можна лише через кілька місяців після подання заявки.
Коржак наголосила, що не планує повертатися в Україну і хоче будувати своє майбутнє в Канаді:
“Я бачу майбутнє своїх дітей тут. Мені подобається бути тут”.
Організаційні деталі: де і коли працюватиме консульство?
Для того, щоб команда посольства України змогла надавати послуги у Ньюфаундленді та Лабрадорі, необхідно знайти безпечне приміщення для роботи з конфіденційними документами. Як пояснює Брюс Ліллі з Української федерації Канади (Avalon branch of the Ukrainian Federation of Canada), це потребує попередньої підготовки та узгодження деталей.
За даними CBC, консульські послуги будуть доступні у Сент-Джонсі 30-31 березня. Подати заявку можна до 24 березня (13:00 за місцевим часом).
Щоб записатися на консульське обслуговування, необхідно заповнити форму за посиланням.
Послуги, які можна отримати:
- Оформлення закордонного паспорта (за записом)
- Продовження строку дії закордонного паспорта (без запису, продовжуватимуться паспорти, строк дії яких не більше ніж 2 місяці до закінчення, прийом з 17:00 до 18:00)
- Прийом документів на оформлення довідки про відсутність судимостей в Україні та підтвердження видачі українського водійського посвідчення (без запису, прийом з 16:00 до 17:00)
Пріоритетний запис:
- Багатодітні родини
- Особи з інвалідністю (І та ІІ категорії)
- Літні громадяни
- Громадяни, які потребують невідкладної консульської допомоги (тяжкохворі, вагітні, інші важливі обставини).
Закінчується федеральне фінансування підтримки українців
Варто зазначити, що з 2022 року українці, які перебувають у Канаді зі статусом тимчасового захисту, мали доступ до державних програм підтримки. Це включало мовні курси, допомогу у працевлаштуванні та підтримку з оформленням дітей у школи.
Однак, як зазначає CBC, фінансування цих програм від федерального уряду припиняється 31 березня 2025 року. Водночас у заяві Міністерства імміграції, біженців та громадянства Канади (Immigration, Refugees and Citizenship Canada – IRCC) зазначено, що українці зможуть отримувати подібні послуги через місцеві громади, українські організації та провінційні програми.
Читайте також: Як оформити нотаріальні документи в посольствах України за кордоном