Українська фольклорна театральна група «Гердан» гастролює Канадою — охоплять 40 міст, від Шарлоттауна до Вікторії, щоби продемонструвати українську культуру та підтримати військових.
До слова, п’ятеро учасників колективу нині захищають Україну зі зброєю в руках, пише журналіст Fort Frances Times, який побував на одному з виступів.
Витоки гурту сягають корінням у багаті народні традиції України. У репертуарі як багатовікові пісні, так і новіші, а один твір, створений спеціально для канадського туру, поєднує традиційний український фольклор із канадським кантрі-вестерном.
Двогодинний захід у Су-Сен-Марі, який зібрав близько 50 відвідувачів, розпочався трьома танцями від гурту українських танцівниць «Марічка», місцевого клубу, який працює вже понад 50 років. Групою понад два десятиліття керує Анастасія Пасіак Белліні, та відзначає атмосферу шоу як «домашню».
Тамтешня українська громада відчуває «спрагу» до культури, за якою сумує, зазначила Марія Чучман, заступниця голови Ради українських громад.
З моменту вторгнення росії в 2022 році близько 40 українських сімей переїхали до Су-Сен-Марі, каже діаспорянка. Вона очікує, що більше українців, які вже перебувають у Канаді, приїдуть в цю місцевість наступного року, щоб знайти роботу та продовжити своє перебування після типових трирічних віз.
Тур «Гердан» був здебільшого організований Вінсентом Різом з Вікторії (Британська Колумбія), давнім членом спільноти українського народного танцю. Різ, який у 90-х роках танцював із відомим колективом «Shumka» з Едмонтону, часто відвідував Україну для виступів.
«Там було божевілля — це був дикий захід — та це були гарні часи», — розповідав Різ The Sault Star про Україну 90-х років. Пізніше він заснував Cobblestone Freeway Tours, який привозив канадців в Україну аж до COVID. Тепер він возить українців до Канади.

У лютому «Гердан» здійснив короткий канадський тур, який мав «величезний успіх», тож Різ вирішив розширити його та привезти українську культуру не лише у великі канадські міста, а й у зовсім малі та віддалені містечка.
«Я думаю, що зараз для України настане ніби новий світанок», — сказав він.
Тур повністю фінансується за рахунок продажу квитків. Під час виступу також продавали мерч та прикраси ручної роботи. Усе, аби зібрати кошти для війська.
Різ назвав шоу «святковим», але також каже, що «відчувається тягар війни».
«Всі знають, що треба робити. Ми не дізнаємося, скільки це коштує, доки все не закінчиться, але шляху назад немає, ми тільки вперед… Ми мало говоримо про війну. Всі розуміють. Нема про що говорити. Що ми можемо зробити, це зробити все можливе, щоб підтримати себе, один одного та Україну, а також поширювати добрі слова про те, що таке Україна, — сказав Різ. — Україна — найбільша країна в Європі, і люди так мало знають про неї, тому що вона століттями придушувалася радянською та російською пропагандою».
Для 22-річного Павла Гарадзагія тур є «дуже особистим», враховуючи загрозу, яка стоїть перед українцями та їхньою культурною ідентичністю.
Учасник колективу каже, що п’ятеро ключових учасників відсутні через військову службу, тож це значно емоційніше через думки про те, що вони переживають: «Звук інший… але найважливіше те, що вони мої друзі».
Гарадзагі пояснив, що коли «Гердан» був створений, він був унікальним для інтеграції фольклорних елементів у їхні виступи.
«Тепер ми встановлюємо певний тренд для багатьох інших груп, чому ми раді», — додав Павло.
Театр «Гердан» — це згуртована група, і Гарадзахі каже, що канадський тур дав їм можливість якісно провести час разом поза репетиціями. «По-перше, ми друзі, а по-друге, ми художники», — сказав він.
Для Гарадзагі це третій візит до Канади, хоча для більшості інших – перший чи другий.
«Ми відчуваємо, що українська діаспора тут дуже велика, і це, чесно кажучи, ніби другий дім», — сказав він.
Повернувшись до Чернівців, міста біля кордону України з Румунією, група регулярно збирається на репетиції на додаток до своєї постійної роботи.
«У нас є лікарі, стоматологи, менеджери, вчителі, професори, так багато професій, — сказав Гарадзахіі, який є хіміком і керівником проекту. — Деякі члени виїхали за кордон, коли почалася війна, а інші змінили професію, щоб бути більш корисними. Зараз це зовсім інше життя».
Зараз чоловікам незаконно перетинати кордон України без дозволу, тому що «в якийсь момент ми повинні йти в армію», – сказав Гараджагій. Учасники Gerdan отримали спеціальну допомогу від Міністерства культури, щоб розпочати цей тур.
За його словами, вони ризикували всім, щоб приїхати до Канади, і наголошує на важливості показати світові, що українська культура існує.
«Ніколи не знаєш, чого очікувати в майбутньому. Кожен день ти на межі. Українська культура сильна, і вона пережила стільки років російської агресії, була заборонена, але все одно вижила», — додав Павло.
Переглянути розклад виступів Gerdan Theatre та придбати квиток на виступ у своєму місті ви можете тут. Тур триває до 29 грудня.
Читайте також: “STRUM”: дві біженки заснували перший український театр у Калгарі
Джерело: Fort Frances Times