Україна готова прийняти пропозицію США щодо негайного запровадження тимчасового припинення вогню за умови, якщо російська федерація погодиться зробити те саме одночасно. Крім того, Штати негайно відновлюють безпекову допомогу та обмін розвідданими.
Про це йдеться у спільній заяві за підсумками зустрічі у Джидді між українською та американською делегаціями, яку оприлюднило МЗС.
Отже, було узгоджено, що Україна припиняє вогонь на 30-денний термін, який може бути продовжено за взаємною згодою сторін. Тепер головне питання – чи погодиться на це росія і чи дотримається домовленостей, оскільки раніше, з 2014 року подібні угоди щодо “режиму тиші” були неодноразово порушені росіянами.
Як ідеться в заяві, Сполучені Штати доведуть до відома путіна, що взаємність з боку росії є ключем до досягнення миру.
“Сьогодні ми зробили пропозицію, яку українці прийняли, а саме: укласти угоду про припинення вогню і почати негайні переговори, щоб закінчити цей конфлікт у спосіб, який би був тривалим і стійким і враховував їхні інтереси, їхню безпеку, їхню здатність процвітати як націй”, – сказав держсекретар США Марко Рубіо.
“Ми сподіваємося, що вони (росіяни – ред.) скажуть “так” світу. Тепер м’яч перебуває на їхньому боці.
“Але, повторюся, мета президента (Дональда Трампа, – ред.) тут одна – перш за все, він хоче, щоб війна закінчилася. І я думаю, що сьогодні Україна зробила конкретний крок у цьому напрямку. Ми сподіваємося, що росіяни дадуть відповідь взаємністю”, – додав Рубіо.
Радник Трампа з нацбезпеки Майк Волц підтвердив, що США продовжать надавати Україні військову допомогу за програмою PDA (повноваження президента зі скорочення озброєнь).
Він додав, що Україна поділяє бачення Трампа щодо миру, і на зустрічі було обговорено “гарантії, які Україна матиме для довгострокової безпеки”.
“Тиша запрацює, якщо “рускіє” погодяться”, – Зеленський
Президент Володимир Зеленський у своєму вечірньому зверненні підтвердив готовність України до 30-денного припинення вогню по всій лінії фронту, а не лише на морі й у повітрі, як пропонувалось раніше. Він наголосив, що тепер “свою готовність припинити війну чи продовжувати війну повинні показати в росії”.
“Україна сприймає цю пропозицію, ми вважаємо це позитивним, ми готові зробити такий крок. США мають переконати Росію зробити це. Тобто ми погоджуємось, і якщо “рускіє” погодяться – у той момент тиша запрацює”, – заявив президент.
Які ще рішення були ухвалені під час зустрічі?
Крім цього, обидві делегації погодилися визначити склад своїх переговорних груп і негайно розпочати переговори для досягнення стійкого миру, який забезпечуватиме довгострокову безпеку України.
Українська делегація вкотре наголосила, що європейські партнери мають бути залучені до мирного процесу.
Насамкінець президенти обох країн, України та США, “домовилися якнайшвидше укласти всеосяжну угоду про розробку критичних мінеральних ресурсів, щоб зміцнити економіку України та гарантувати довгострокове процвітання й безпеку України”.
Читайте також: Українські бійці про рішення Трампа: “Якщо закінчаться американські кулі, знайдемо інші”