Україна без допомоги США: чи зможе Європа компенсувати дефіцит озброєння?

Дата:

Україна може втримати фронт без військової допомоги США до літа, але подальша ситуація залежатиме від власного виробництва озброєння та підтримки європейських партнерів.

Видання The Wall Street Journal та Politico аналізують можливі наслідки скорочення американської допомоги та перспективи її заміни європейськими ресурсами.

Україна без підтримки США: що далі?

За даними The Wall Street Journal, наявні поставки від США та внутрішнє виробництво озброєнь дозволять Україні підтримувати нинішній темп бойових дій до середини 2024 року. Після цього ЗСУ можуть зіткнутися з критичною нестачею боєприпасів і сучасних систем озброєння.

Як зазначила Селеста Волландер, колишній високопосадовець Пентагону, великі партії зброї, які надійшли в рамках попередніх пакетів допомоги США, забезпечать Україну щонайменше до літа.

Українські аналітики вважають, що внутрішнє виробництво може подовжити цей період, але цього часу потрібно, щоб Європа наростила власне виробництво боєприпасів.

“Ми можемо витримати півроку або рік, щоб дати Європі час для запуску виробництва боєприпасів”, – сказав Микола Бєлєсков, старший аналітик Come Back Alive, української організації, що постачає безпілотники військовим.

Попри зусилля України щодо нарощування оборонного виробництва, яке у 2024 році досягло рівня $30 млрд і забезпечило виготовлення 1,5 млн безпілотників, заміщення ключових американських постачань залишається проблематичним.

Загалом, Україна наразі виробляє або фінансує близько 55% своєї військової техніки. США постачають близько 20%, а Європа – 25%, за словами одного західного чиновника.

Але деякі поставки США, включно з передовими системами ППО, балістичними ракетами класу “земля-земля”, навігаційними системами і далекобійною ракетною артилерією, буде фактично неможливо замінити в короткостроковій перспективі. Європа просто не виробляє достатньої кількості – або взагалі не виробляє.

Щойно ці поставки США закінчаться, здатність України наносити удари на великі відстані та захищати свої тилові позиції постраждає, заявили чиновники та аналітики.

Європейська підтримка: можливості та виклики

Politico наголошує, що після провокативних заяв Дональда Трампа щодо скорочення допомоги Україні перед європейськими країнами постає виклик – чи зможуть вони повністю компенсувати відсутність американської військової підтримки.

“Найпотужніший важіль впливу Трампа на Україну – це погроза непостачання зброї. На мою думку, у нас є пів року, перш ніж ми дійсно почнемо відчувати брак зброї на лінії фронту”, – сказав ексочільник МЗС України Дмитро Кулеба.

За даними Кільського інституту світової економіки, з 2022 по 2024 рік США надали Україні військової допомоги на суму 64 млрд євро, тоді як Європа – 62 млрд євро. При цьому європейські уряди продовжують збільшувати свої витрати на оборону, нарощуючи виробництво боєприпасів і підписуючи прямі контракти з українськими компаніями.

Зокрема, Європа вже поставила Україні 1 млн артилерійських снарядів у 2023 році і планує ще 1,5 млн у 2024-му.

Однак деякі критично важливі системи, такі як ППО Patriot, HIMARS або ракети ATACMS, залишаються унікальними для США, і їх неможливо швидко замінити європейськими аналогами.

За словами топ-посадовців у країнах ЄС, ключове завдання – допомогти Україні збільшити власні виробничі потужності, що стане довгостроковою альтернативою залежності від західних постачальників.

Отож, Україна має кілька сценаріїв розвитку ситуації у 2025 році. Якщо військова допомога США припиниться, ключову роль відіграватиме внутрішнє виробництво озброєнь і підтримка європейських союзників. Хоча Європа збільшує постачання зброї та фінансову підтримку, вона не здатна швидко компенсувати дефіцит передових систем, що надавалися США. Відтак, майбутнє українського опору значною мірою залежатиме від геополітичних рішень і стратегічного планування партнерів.

Читайте також: Трамп стає на бік росії в питанні України: як світ реагує на зміну позиції США

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Поділитись:

Підписка

Популярне

ГОЛОВНЕ

Біля Ізюма загинув сапер-доброволець із Британії

Він не був українцем за паспортом, але за покликом серця став на захист України. 40-річний...

Українці в Лондоні готують контрпротест проти російського “побєдобєсія” 9 травня

У п’ятницю, 9 травня, українська громада вийде в центрі Лондона на контрпротест проти чергового прояву...

Саскачеван урізає допомогу українським біженцям: що зміниться

У Канаді поступово зменшують підтримку для тих, хто втікав від російського вторгнення. Влада Саскачевану вирішила...

Викрадене дитинство: Лондон вимагає повернення українських дітей

"Кожна викрадена дитина — це викрадене майбутнє". В Палаті лордів офіційно стартувала масштабна кампанія #ReturnTheStolenChildren...

Як українці в Торонто відзначатимуть День вишиванки: головні події

У самому серці канадського мегаполіса українці готуються до свята, що об'єднує не тільки нації, а...

Українські військові зірвали оплески на параді в Лондоні (фото, відео)

Під оплески натовпу й погляди британських політиків — українські захисники пройшли центральною вулицею Лондона, нагадуючи...

Як українці в Британії можуть перевірити статус заявки на продовження візи за UPE

Із травня по червень 2025 року візова служба Великої Британії (UKVI) очікує рекордну кількість звернень...

Перший українець у США: підкорив Аляску та став легендою Америки

Уявіть собі Сан-Франциско кінця 19 століття. На головній вулиці, Market Street, відбувається зухвале пограбування. Жертвою...

Зеленський не дає гарантій безпеки Москві 9 травня

Президент України Володимир Зеленський різко розкритикував оголошене Володимиром Путіним "триденне перемир'я" на Дні пам'яті та...

“Окупована спадщина”: яким буде Всесвітній день вишиванки 2025

У 2025 році День вишиванки — одне з найтепліших та найвизначніших українських свят — відзначатиметься...

Подібне до цього
Схоже

Translate »