Україна без допомоги США: чи зможе Європа компенсувати дефіцит озброєння?

Дата:

Україна може втримати фронт без військової допомоги США до літа, але подальша ситуація залежатиме від власного виробництва озброєння та підтримки європейських партнерів.

Видання The Wall Street Journal та Politico аналізують можливі наслідки скорочення американської допомоги та перспективи її заміни європейськими ресурсами.

Україна без підтримки США: що далі?

За даними The Wall Street Journal, наявні поставки від США та внутрішнє виробництво озброєнь дозволять Україні підтримувати нинішній темп бойових дій до середини 2024 року. Після цього ЗСУ можуть зіткнутися з критичною нестачею боєприпасів і сучасних систем озброєння.

Як зазначила Селеста Волландер, колишній високопосадовець Пентагону, великі партії зброї, які надійшли в рамках попередніх пакетів допомоги США, забезпечать Україну щонайменше до літа.

Українські аналітики вважають, що внутрішнє виробництво може подовжити цей період, але цього часу потрібно, щоб Європа наростила власне виробництво боєприпасів.

“Ми можемо витримати півроку або рік, щоб дати Європі час для запуску виробництва боєприпасів”, – сказав Микола Бєлєсков, старший аналітик Come Back Alive, української організації, що постачає безпілотники військовим.

Попри зусилля України щодо нарощування оборонного виробництва, яке у 2024 році досягло рівня $30 млрд і забезпечило виготовлення 1,5 млн безпілотників, заміщення ключових американських постачань залишається проблематичним.

Загалом, Україна наразі виробляє або фінансує близько 55% своєї військової техніки. США постачають близько 20%, а Європа – 25%, за словами одного західного чиновника.

Але деякі поставки США, включно з передовими системами ППО, балістичними ракетами класу “земля-земля”, навігаційними системами і далекобійною ракетною артилерією, буде фактично неможливо замінити в короткостроковій перспективі. Європа просто не виробляє достатньої кількості – або взагалі не виробляє.

Щойно ці поставки США закінчаться, здатність України наносити удари на великі відстані та захищати свої тилові позиції постраждає, заявили чиновники та аналітики.

Європейська підтримка: можливості та виклики

Politico наголошує, що після провокативних заяв Дональда Трампа щодо скорочення допомоги Україні перед європейськими країнами постає виклик – чи зможуть вони повністю компенсувати відсутність американської військової підтримки.

“Найпотужніший важіль впливу Трампа на Україну – це погроза непостачання зброї. На мою думку, у нас є пів року, перш ніж ми дійсно почнемо відчувати брак зброї на лінії фронту”, – сказав ексочільник МЗС України Дмитро Кулеба.

За даними Кільського інституту світової економіки, з 2022 по 2024 рік США надали Україні військової допомоги на суму 64 млрд євро, тоді як Європа – 62 млрд євро. При цьому європейські уряди продовжують збільшувати свої витрати на оборону, нарощуючи виробництво боєприпасів і підписуючи прямі контракти з українськими компаніями.

Зокрема, Європа вже поставила Україні 1 млн артилерійських снарядів у 2023 році і планує ще 1,5 млн у 2024-му.

Однак деякі критично важливі системи, такі як ППО Patriot, HIMARS або ракети ATACMS, залишаються унікальними для США, і їх неможливо швидко замінити європейськими аналогами.

За словами топ-посадовців у країнах ЄС, ключове завдання – допомогти Україні збільшити власні виробничі потужності, що стане довгостроковою альтернативою залежності від західних постачальників.

Отож, Україна має кілька сценаріїв розвитку ситуації у 2025 році. Якщо військова допомога США припиниться, ключову роль відіграватиме внутрішнє виробництво озброєнь і підтримка європейських союзників. Хоча Європа збільшує постачання зброї та фінансову підтримку, вона не здатна швидко компенсувати дефіцит передових систем, що надавалися США. Відтак, майбутнє українського опору значною мірою залежатиме від геополітичних рішень і стратегічного планування партнерів.

Читайте також: Трамп стає на бік росії в питанні України: як світ реагує на зміну позиції США

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Поділитись:

Підписка

Популярне

ГОЛОВНЕ

Чим цікавий Вінніпег – українське серце Канади: популярні локації міста

Вінніпег – це не просто столиця провінції Манітоба, а справжній центр української культури в Канаді....

Ukraine Defense Support: волонтерський рух у Сіетлі, що допомагає ЗСУ

Після початку повномасштабної війни в Україні багато людей по всьому світу відчули потребу діяти. Тоді...

Володимир Палагнюк – українець у Канаді, який пропагує нашу культуру за океаном

Канада – одна з тих країн, де найбільша українська діаспора. За офіційними даними, понад 1,3...

Затримки з візами загрожують українцям у Британії втратою роботи та дому

Через бюрократичну плутанину та затримки з продовженням віз тисячі українських біженців у Великій Британії опинилися...

Дата припинення вогню і перепони на шляху до миру: дайджест новин

На тлі триваючої війни між Україною та росією світові лідери продовжують шукати способи врегулювання конфлікту....

Жінки у Британії стикаються з нерівністю на роботі

Вперше з 2019 року Великобританія не займає 1-е місце підрейтингу Women In Work Index. Складальники...

Медикиня зі США – про жахи війни в Україні та зраду Трампа

Американська медикиня Ребека Мачоровські вже два роки працює на передовій в Україні, де рятує життя...

«Ми не жили, а існували»: українська сім’я – про довгий шлях дітей до Британії

Розлука з рідними — один із найболючіших наслідків війни. Для багатьох українців, які знайшли прихисток...

“Не уявляю майбутнього без України”: історія волонтера з Британії

Якщо ви все життя живете в комфортній країні, працюєте у кіноіндустрії й ніби маєте все,...

“Трампа безнадійно переграли”: ЗМІ про розмову президентів США й рф

Попри спроби президента США знайти шлях до миру, кремль традиційно виставив жорсткі умови, які, за...

Подібне до цього
Схоже

Translate »