У руках путіна російська культура стала тактичною зброєю. Думка

Дата:

Лідія Карпенко — українська журналістка, яка живе в Торонто, член канадського ПЕН-клубу «Письменники у вигнанні».

У колонці для the Globe and Mail вона розмірковує про багаторічну шкідливу пропаганду російської культури в Україні та за її межами, як українських митців і народ тривалий час знищували, і це продовується дотепер.

Будучи восьмирічною дитиною із західної частини України, я вважала дивним те, що я була частиною групи, яка мала відокремитися від решти класу та ходити на спеціальні уроки російської мови. У школі нас вчили любити Леніна і вчилися бути вірними маленькими октябристками та піонерами. Я читала вірші Пушкіна і слухав музику Чайковського, Римського-Корсакова, Шостаковича і Глінки. Українського мистецтва та культури ніби не існувало взагалі.

Це було, певною мірою, задумом росії – частиною довгих історичних зусиль, починаючи з радянської епохи, щоб стерти, замовкнути або навіть убити покоління українських митців.

На початку 1900-х років Василь Барвінський – піонер тональних кластерів у музиці – створював твір, який відрізнявся від тогочасного радянського стандарту: він спонукав до роздумів і був українським. У 1948 році був заарештований і ув’язнений у концтаборі на 10 років; більшість його творів було спалено на подвір’ї Львівської консерваторії, яку він очолив.

У 1920-х роках будинок «Слово» у Харкові був побудований спеціально для українських письменників, яким Сталін доручив прославляти та популяризувати радянське життя. Але коли вони стали свідками жорстокості радянської держави, включно зі збройним голодомором, який убив мільйони українців під час Голодомору 1932 і 1933 років, навіть лояльні комуністи відчули потребу висловитися. За мешканцями дому «Слово» стежили, більшість із них зрештою відправили до концтаборів і розстріляли у 1933–1938 роках. Цю добу репресій проти української інтелігенції та митців нині називають Розстріляним Відродженням.

Цей гніт тривав ще до того, як совєти прийшли до влади: у 1876 році Емським указом царя Олександра ІІ було заборонено українських митців. І хоча активний на той час Чайковський має українське коріння – його прадід був козаком, – те, що він умів використовувати у своїй творчості українські народні мотиви, говорить про привілеї, які він мав від держави. Натомість культова українська опера Миколи Лисенка «Тарас Бульба» навіть не була поставлена за його життя, тому що він відмовився від її перекладу російською.

За даними СБУ, з 1937 по 1938 рік жертвами радянського терору стали понад 260 тисяч українців. Більшість із них розстріляли, але їхнім родинам повідомляли, що вони померли від серцевих нападів. Доки у 2015 році не відкрили архіви КДБ, українці взагалі дізналися точну дату смерті видатного українського режисера Леся Курбаса: його стратили 3 листопада 1937 року.

Сьогодні спадкоємиця Радянського Союзу – росія на чолі з владіміром путіним – застосовує подібну стратегію: атакує міста України та знищує її культуру з карти світу, використовуючи російську культуру як зброю в цьому.

Одна з перших речей, яку зараз роблять росіяни, окупувавши українську територію, — русифікують територію: нищать українські пам’ятники, спалюють українські книжки, знімають українські прапори та монтують зображення російських художників.

Перейменовують навіть інфраструктуру: в окупованому Маріуполі бібліотеку імені Івана Франка нібито перейменували на ім’я Пушкіна, а з історичної бібліотеки позбавили імені відомого українського історика Михайла Грушевського. Маріупольський драматичний театр, який росіяни розбомбили у 2022 році, зараз ремонтують за великою тканинною барикадою з портретами Пушкіна та Толстого, щоб у ньому можна було показувати російські та радянські твори. А в жовтні 2022 року російські військові, як повідомлялося, вбили головного диригента музично-драматичного театру імені Миколи Куліша Юрія Керпатенка в його будинку після того, як він відмовився взяти участь у концерті в окупованому Херсоні для російських військових.

Десятиліттями росія цілеспрямовано використовувала свою культуру як інструмент впливу, як засіб залучення та залучення людей, лояльних до її політики. Водночас лише за останні 30 років російські війська брали участь у конфліктах у Грузії, Абхазії, Таджикистані, Чечні, Дагестані, Сирії та Україні. Російські літературні та музичні шедеври тепер служать прекрасними завісами, щоб приховати жорстокість російської держави в усьому світі.

Звичайно, це не провина самих артистів. Пушкін не міг знати, що в руках умілого маніпулятора його слова стануть зброєю. Але зараз бюсти поета виглядають як потенційний російський прапор.

Через два роки після початку російського вторгнення українці в усьому світі – в тому числі тут, у Канаді, звідки сотні тисяч із нас втекли від війни – продовжують переслідувати російську музику та інше мистецтво. Балет “Лускунчик” Чайковського залишається різдвяною традицією. Канадська оперна трупа готує до показу «Євгенія Онєгіна» у 2025 році, де солістом є заслужений артист росії. Повернувшись додому, він заплатить податки – гроші, які підуть до російського бюджету і можуть бути витрачені на нову зброю.

Усе, про що ми просимо, це поглянути за межі російської імперської культури, щоб дізнатися, що путін хоче приховати.

Читайте також: Культура не може бути поза політикою. Думка

Джерело: the Globe and Mail

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Поділитись:

Підписка

Популярне

ГОЛОВНЕ

Усик – дворазовий абсолютний чемпіон світу в надважкій вазі

Український боксер Олександр Усик вдруге виборов звання абсолютного чемпіона світу в надважкій вазі, перемігши британця...

Де дивитись реванш Усика проти Дюбуа в Лондоні онлайн та офлайн

Вже цього вечора, 19 липня, до стадіону Вемлі в Лондоні буде прикута увага всього світу....

У парламенті Британії обговорять майбутнє українських віз: як звернутись до депутатів

Вже 21 липня у парламенті Сполученого Королівства відбудеться важливе слухання щодо майбутнього українських біженців у...

Британія може подовжити візи українцям ще на 18 місяців

Після трьох років війни тисячі українців, які знайшли прихисток у Великій Британії, нарешті отримали позитивний...

Четверо українців увійшли до списку найбагатших іммігрантів у США

У 2025 році журнал Forbes оприлюднив щорічний рейтинг найбагатших іммігрантів США – і цього разу...

Від вареників до квасу і ролів: як українці почали домашній бізнес у Шотландії

Від домашніх українських вареників до власного бренду суші й домашнього квасу — ця родина з...

Зеленський підписав закон про множинне громадянство: що тепер зміниться

Україна відкриває нову сторінку для мільйонів своїх громадян за кордоном та тих, хто хоче пов’язати...

Чемпіон Усик відкрив відновлену мозаїку “Боривітер” у серці Лондона

Прямо перед своїм головним поєдинком із Данієлем Дюбуа, український чемпіон світу з боксу у надважкій...

Як у Британії працює UBWIS club – перша бізнес-спільнота для українок

Коли Анна Андрієвська разом із дітьми переїхала до Шотландії, вона й уявити не могла, що...

Найкращі пляжі Британії 2025: лідери по регіонах

Від затишних заток Шотландії до драматичних скель південного узбережжя - британське літо 2025 кличе на...

Подібне до цього
Схоже

Translate »