Сергію Параджанову 100 років: три найкращі фільми видатного режисера

Дата:

9 січня виповнюється 100 років від дня народження майстра українського поетичного кіно, режисера Сергія Параджанова. У його ювілей пригадуємо три знакові фільми як для самого Параджанова, так і для української культури.

Сергій Параджанов (1924 – 1990) – засновник жанру українського поетичного кіно 1960-1970-х, що базувався на барвистому, майже кліповому візуальному ряді, притчевості й містичності – з невеликою кількістю тексту.

Найвідоміша його стрічка – “Тіні забутих предків” (1965), знята на студії Довженка за мотивами однойменної повісті Михайла Коцюбинського. Картина отримала понад 100 призів, зокрема Гран-прі МКФ у Салоніках, премію за режисуру та приз критиків МКФ у Мар-дель-Плата, Кубок на Фестивалі фестивалів у Римі тощо. Це був тріумф тогочасного українського кіно, прорив, у якому була абсолютно нова подача, на противагу радянській.

“Тіні забутих предків” прославили акторів Івана Миколайчука і Ларису Кадочникову, а ще – композитора Мирослава Скорика, який написав саундтрек до кіно, для якого використав багато етнічної музики.

Фільм «Тіні забутих предків» приніс Параджанову не тільки світову популярність, а й пильну увагу з боку радянської влади, що закінчилося кримінальним переслідуванням, арештами й ув’язненням у колонії. Окрім звинувачень, які стали фундаментом для кримінальної справи й тюремного покарання, Сергія Параджанова також звинувачували в симпатіях до українського націоналізму, надмірному «етнографізмі», «формалізмі» та інших «смертних гріхах» для творчої інтелігенції того часу. 

А чи бачили ви його “Колір граната” (1968 року)? Це надзвичайно красива та зворушлива притча, яка в оригінальній манері розповідає про життєвий та творчий шлях вірменського поета Саят-Нова. У стрічці відсутні традиційні діалоги, альтернативою слугують незвичайні образотворчі прийоми, які допомагають продемонструвати авторське бачення духовного світу поета, його любові, ставлення до влади та релігії.

Цензори Держкіно жорстоко розкритикували фільм, звинувативши автора в зайвому містицизмі й навіть порнографії. Після правок (зокрема, зміни назви, з якої прибрали ім’я легендарного поета) стрічку формально допустили до прокату у Вірменії, а на решті території СРСР картину побачили вже тільки після повторного монтажу С. І. Юткевича.

Через 40 років з темних глухих підвалів «Арменфільму» виникнуть епізоди картини, що дивом збереглися. За своїми спогадами їх змонтує асистент режисера Левон Григорян і випустить телеверсію цієї картини під назвою «Спогади про Саят-Нова», присвячуючи її видатному режисерові. 

Новаторський стиль зйомки фільму дозволив Сергію Параджанову отримати визнання у всьому світі, зокрема, цю роботу режисера ставлять в один ряд з класикою європейського кіно та називають, наприклад, «українським Пазоліні».

Свій останній фільм, східну казку “Ашик-Керіб”, Сергій Параджанов присвятить пам`яті друга, Андрія Тарковського.

Прощальну стрічку Параджанова спіткала досить сумна доля, адже через збіг різних обставин їй не вдалося потрапити до конкурсної програми ані Каннського, ані Венеціанського кінофестивалю. На першій церемонії вручення European Film Awards фільм отримав нагороду за краще художнє оформлення (художники Г. Алексі-Месхишвілі, Н. Сандукелі, Ш. Гоголашвілі).

Після цього рік Сергій Параджанов за рік згорить від раку легень, повністю повторивши трагічну долю свого друга Тарковського.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Поділитись:

Підписка

Популярне

ГОЛОВНЕ

Секрети LinkedIn: як привернути увагу британських рекрутерів

LinkedIn став ключовою платформою для професійного нетворкінгу та пошуку роботи, особливо у Великій Британії, де...

Три роки неволі: у Лондоні проведуть акцію за звільнення українських полонених

Українські військовополонені та зниклі безвісти перебувають у російському полоні вже третій рік. Цієї неділі українці...

Українські працівники в США втрачають роботу через рішення Трампа

Поки війна змушує українців шукати прихисток по всьому світу, політичні зміни у США ставлять під...

У Британії вимагають постійного статусу для українців: ініціатива в парламенті

Без визначеного статусу багато родин у Британії опинилися на межі втрати житла, роботи й стабільного...

Що робити, якщо ви втратили PR-картку за межами Канади?

Втратити PR-картку під час подорожі може стати серйозною перепоною для повернення до Канади звичними видами...

Зустріч Зеленського та Трампа у Римі: ключові моменти

26 квітня президент України Володимир Зеленський та президент США Дональд Трамп провели коротку зустріч у...

Українки в Техасі: як дві жінки об’єднують діаспору в Сан-Антоніо

У Сан-Антоніо, штат Техас, живе небагато українців, але це не завадило їм стати потужною силою....

Не платіть наперед: рієлтор про безпечну оренду у Лондоні

У столиці Великобританії, де попит на оренду житла залишається стабільно високим, питання "де жити?" часто...

Життя, які зруйнувала росія: 5 історій після ракетної атаки по Києву

24 квітня 2025 року Київ вкотре прокинувся під звуки вибухів. росія завдала чергового удару по...

“Час спливає”: українці у США бояться, що Трамп вижене їх з країни

Тривога, розгубленість і втрата надії — саме так сьогодні почуваються тисячі українців, які знайшли прихисток...

Подібне до цього
Схоже

Translate »