Сполучене Королівство – четверта країна за кількістю українських шукачів притулку після Німеччини, Польщі та Чехії. Хто вони? Чи володіють англійською, чи влаштувались на роботу, в яких регіонах оселились та чому планують залишатись і надалі?
Як свідчать оновлені дані урядового сайту GOV.uk станом на 9 грудня 2024 року до Британії прибули 218 тисяч біженців за спеціальними візовими схемами для українців.
Обсерваторія міграції Оксфордського університету нещодавно опублікувала аналітичний звіт щодо українців, які знайшли прихисток у Сполученому Королівстві. У звіті йдеться про те, скільки громадян України проживають в країні, хто саме, які регіони обирають, скільки мають роботу, володіють англійською та які причини залишатись в UK називають.
Демографічний портрет мігрантів та географія розселення
Із 6 мільйонів українських біженців, зареєстрованих у європейських країнах станом на 13 червня 2024 року, близько 4% прибули до Великобританії. Станом на червень 2024 року Сполучене Королівство стало четвертою країною в Європі за кількістю прийнятих українців.
70% дорослих мігрантів – жінки, 27% біженців – діти до 18 років. Чоловіків 18+ лише 3%, оскільки їм заборонено виїзд з країни.
Географія розселення українців у Великій Британії доволі широка, але найбільша концентрація припадає на Шотландію (18%), Лондон (17%) та Південний Схід Англії (17%).

Згідно з результатами опитування Офісу національної статистики, попри складнощі війни та вимушеного переміщення, українці поступово знаходять своє місце у британському суспільстві, долаючи мовні, соціальні та економічні бар’єри.
- 68% українців планують залишитися у Британії довгостроково;
- 69% дорослих мають роботу або є самозайнятими
- 64% вільно володіють або достатньо розмовляють англійською мовою.
Чому більшість українців хочуть залишитись у Британії?
Опитування Офісу національної статистики виявило цікаві тенденції інтеграції. Зараз більшість українців планують залишитися у Великобританії на тривалий термін.
Так, 68% респондентів заявили, що мають намір продовжувати жити тут навіть після того, як повернутися в Україну стане безпечно. Результати інтеграції українців також покращилися з часом – рівень зайнятості дорослих українців сягнув 68% на початку 2024 року.
Також 64% сказали, що вільно володіють або достатньо розмовляють англійською мовою.
Серед основних причин бажання залишитися – кращі можливості працевлаштування (60%), наявність роботи (52%) та возз’єднання з сім’єю (44%).
Утім, українці стикаються й з певними викликами:
- 50% мають бар’єри при оренді житла;
- 37% відчувають обмеження через недостатнє знання англійської мови;
- близько 9 500 осіб ризикували опинитися без житла.
Нагадаємо, уряд Британії оголосив, що українці, які мають дозвіл за однією з українських схем, зможуть продовжити свій дозвіл ще на 18 місяців шляхом створення нової схеми Ukraine Permission Extension (UPE).
Прийом заявок відкриють на початку 2025 року. Детальніше про міграційні зміни, які очікуються найближчим часом, читайте в нашому матеріалі.
Читайте також: Українцям за кордоном, які виїхали до повноліття, не видають документи: деталі