Вісім років за кордоном, блискуча кар’єра у топових міжнародних компаніях і… несподіване рішення повернутися додому. Чому українка Катерина Фролова, яка працювала у Twitter та Snapchat, вирішила змінити Лондон на Київ, як опанувала нову сферу державних інновацій — і що її мотивує сьогодні?
Про мотивацію, освіту, цифровізацію і справжню роль кожного в змінах вона розповіла для Шо Там.
«Я зрозуміла, що держава — це не хтось інший, а і я»
Катерина переїхала до Лондона у 2021 році, маючи за плечима досвід роботи в Дубліні й Парижі. В столиці Британії вона працювала у глобальних технологічних компаніях Twitter (тепер X) і Snapchat, обіймаючи позиції у відділах продажів і партнерств.
«Ці позиції сформували моє бачення того, як працює бізнес», — розповідає вона.
З початком повномасштабної війни Катерина не залишилася осторонь: стала співзасновницею організації, що доставляла гуманітарну допомогу в Україну, і створила спільноту для новоприбулих українців у Лондоні. Але менш ніж за рік зрозуміла: настав час діяти інакше.
«Я відчула внутрішню мотивацію ще більше допомагати своїй країні. Хотіла долучитися до формування процесів у державі, щоб впливати на верхньорівневі процеси».

З корпорацій — до держсектору
На одній з конференцій Катерина познайомилася з майбутньою керівницею з Координаційного центру розвитку сімейного виховання. Ця структура займається реформою догляду і супроводом дітей, які повернулись із депортації. Цінність місії підкорила — Катерина повернулась в Україну.
«Попередній досвід у великих американських компаніях дав мені бачення того, як працює бізнес, і навчив ефективного управління. Коли ж перейшла в державну сферу, зрозуміла, що середовище абсолютно інше, й правила інакші».
Освітній прорив: як цифровізувати державу
Щоб глибше зануритися в держсферу, Катерина пройшла 9-місячне навчання на CDTO Campus — програму для майбутніх цифрових лідерів від Мінцифри.
«Ми вчили, як цифровізувати державу: будувати команду, мотивацію, структурувати процеси, розбиратися в державних реєстрах і кіберзахисті», — ділиться вона.
Такі програми, на її думку, є критично важливими, бо формують спільноту фахівців, здатних впроваджувати інновації й якісні зміни.
Соціальні інновації: реформа дитячої системи
Працюючи у сфері соціальної політики, Катерина з командою запустила платформу dity.gov.ua — єдиний державний ресурс про усиновлення та сімейні форми виховання.
«Її головна мета в тому, щоб більше дітей були виховані в родинах, а не в інтернатах», — пояснює вона.
Також команда розробляла концепцію інформаційно-аналітичної системи «Діти», яка допомагає Службі у справах дітей ефективніше працювати з кейсами та рішеннями.
Нова роль — інновації в державному управлінні
Сьогодні Катерина очолює напрям пілотування інновацій у Global Government Technology Centre у Києві. Її завдання — запуск пілотних GovTech-проєктів у різних сферах: від медицини до сільського господарства.
«Ми хочемо запустити щонайменше два-три пілотні проєкти на вирішення основних проблем у пріоритетних напрямках. Це позиція, спрямована на підсилення нашої країни, але вже в інноваційному секторі».
За її словами, мета — не просто модернізувати систему, а сформувати імідж України як цифрової держави, яка не лише тримається в часи війни, а ще й пропонує рішення світу.
«Хочу мати цінність для своєї країни»
Після восьми років за кордоном Катерина не планувала повертатися. Але повномасштабна війна змінила все.
«Я вісім років провела за кордоном і ніколи не планувала, що повернуся жити в Україну. Але з повномасштабною війною зрозуміла, що держава — це не хтось інший, а і я».
Її особиста мотивація — залишатися корисною й робити свій внесок у розвиток незалежної, сильної й цифрової України.
Читайте також: “Я не можу стояти осторонь”: військова з Канади приїхала воювати за Україну