Українці в США дедалі гордо заявляють про своє коріння, тоді як росіяни – все рідше асоціюють себе з рф. Про це йдеться в новому дослідженні на основі даних американського перепису населення, про яке пише socportal.info.
Після 2021 року частка американців, народжених у США і які ідентифікують себе як українці, зросла майже на 19% – з 0,38% до 0,47%. Цей «ефект переосмислення» посилив і мовну поведінку: якщо у 2021 році вдома українською розмовляли 35,6% українців-іммігрантів, то вже у 2022-му – понад 42%. Дослідники пояснюють: для багатьох говорити російською стало неприпустимо, і родини свідомо повертаються до рідної мови.
Натомість серед американців російського походження відбувається протилежне. Після 2021 року частка тих, хто називає себе «росіянами», впала на 6,8%, а в малих містах і селах – аж на 25,7%. У російських мігрантів триває повільна асиміляція: ще у 2012 році вдома російською розмовляли понад 85%, а у 2022-му – вже лише 71,5%. Все більше родин обирають англійську як основну мову спілкування.
Цікаво, що жодних економічних факторів для такої трансформації не виявили: і українці, і росіяни у США мають схожий рівень доходів та зайнятості.
Зміни – виключно про цінності та переосмислення своєї ролі на тлі війни.
Мова як маркер змін
Мовна статистика говорить сама за себе: іммігранти з України все частіше обирають вдома українську. З 2021 до 2022 року частка «україномовних» зросла на 6,5 п.п. Для росіян – навпаки: російська здає позиції на користь англійської. За один рік (2021–2022) частка російськомовних впала ще на 3,7 п.п., а англомовних – майже подвоїлася.
Політика і демографія: хто швидше змінюється
Дослідження зафіксувало ще одну деталь: у республіканських округах США українці рідше підкреслювали свою ідентичність, ніж у демократичних. Також найактивніше заявляли про себе українці старшого віку (65+) та ті, хто має вищу освіту. Серед росіян тенденція до втрати ідентичності особливо яскраво проявилася у невеликих містах і селах.
Автори дослідження вважають: повномасштабне вторгнення стало точкою неповернення. Українці у США об’єднуються навколо мови, культури та історії. росіяни – навпаки уникають прямої асоціації з рф і обирають асиміляцію.
Читайте також: Що думають британці про “мир” путіна та Україну в НАТО: опитування
фото: Freepik