Як виховують дітей у Британії: секрети та особливості

Дата:

40 фішок британського виховання, які батьки використовують вдома, а вчителі – в школах. Цікаво, правда? Може, дізнавшись про це, ви краще зрозумієте, чому британці такі, які є. Ну, ви знаєте: як вони думають, що їх оточує і як на все реагують. Але не думайте, що якщо скопіюєте все це, у вас виросте маленький англієць. Це просто цікава інформація для загального розвитку.

1.Дитина – не центр Всесвіту

На відміну від багатьох культур, де дитина є головним сенсом життя сім’ї, у британській культурі народження дитини, хоч і важлива подія, але не перевертає життя батьків догори ногами. Звісно, дитина впливає на життя батьків, але вони намагаються зберегти свій звичний ритм життя. Дитина не стає центром всесвіту, а поступово адаптується до умов, які створили для себе батьки. Цей принцип проявляється у багатьох аспектах виховання.

2.Рівні батьківські обов’язки 

У британських сім’ях батьки рівноправно доглядають за дитиною. Це пов’язано з короткими декретними відпустками, які можуть використовувати як мами, так і тата, а також з обмеженим часом перебування дитини у дитячому садку. Тому батьки часто змінюють один одного у догляді за дитиною. Це означає, що тата в британських сім’ях беруть активну участь у вихованні дітей і мають досить м’які стосунки зі своїми чадами.

3. Істерики не заохочуються

Коли дитина чогось потребує, вона використовує голос. Не всі здатні довго переносити підвищений рівень шуму та високі частоти.

Але якщо багато сучасних батьків по всьому світу потурають дитині і в разі крику дають необхідне, то британці намагаються вже на ранньому етапі, в перші місяці життя, вжити заходів — завдяки книзі The Contented Little Baby Book Джині Форд, якій молоді батьки зачитуються з 1999 року.

Якщо очевидно, що дитина просто вередує та її життю нічого не загрожує, її залишають на деякий час проплакатися, причому інтервали поступово збільшуються. У результаті молода істота досить швидко розуміє, що протест малоефективний. І замовкає, мабуть, щоб років до восьми повідомити батьків, що крампети підгоріли.

4. Крик не метод

Сказати, що британські батьки не кричать на своїх дітей, було б очевидним перебільшенням: будь-який батько підтвердить, що часом утриматися складно. Однак британці набагато частіше використовують не крик, а крижаний тон. Невідомо, наскільки це краще, але, принаймні, виглядає не так страшно. У результаті крик сприймається тільки як винятковий засіб комунікації, і діти самі кричати не вчаться, та й загалом поводяться досить спокійно. Якщо на вулиці мати кричить на дитину, оточення це сприймуть як провал материнського підходу і навіть можуть викликати соцслужби.

5. Немає практики смикування

Якщо дитина робить щось не те, її не смикають. Швидше за все, батьки йому потім пояснять, у чому він неправий, але в моменті він не відчує, що своїми руками чинить катастрофу і не злякається. Цей ніби крихітний нюанс несе в собі дві очевидні вигоди.

По-перше, дитині дають помилитися та відчути результати помилки на собі. Через війну помилка стає жахом і ганьбою, а неправильно прийнятим рішенням, що тягне у себе цілком зрозумілий результат.

По-друге, дитина не починає боятися вчинити невірні дії в страху, що на нього відразу накинуться. Він діє і відчуває у себе це право. Відмова від смикання — вельми гідний внесок у виховання.

6. Діти рано переходять на загальний стіл

Виробники дитячого харчування можуть вигадуватись, пропонуючи оптимальний раціон для всіх вікових лінійок, аж до школи, однак у Сполученому Королівстві їх заклики навряд чи почують. Тут прийнято вважати, що стадія, на якій дитина на додаток до грудного молока отримує харчування з маленьких гарних баночок, не повинна затягуватися. Як тільки юний організм навчиться отримувати калорії з чіпсів (уточнимо: мова про картоплю фрі, чіпси з пакетиків все ж таки входять у життя дитини пізніше), булок, фруктів та піци, він перейде на дорослий раціон. Десь після першого року життя, інакше стадія затяглася. До речі, у кафе та пабах це добре розуміють та пропонують дитячу версію дорослого меню. 

7. Їжа дається без температурної адаптації

Скажіть чесно, бувало у вас у дитинстві таке, що вам забороняють їсти морозиво, доки воно не розтануло? Вітаємо, ви достеменно не британець. Ідея про необхідність адаптувати температуру їжі (гріти воду, йогурти та пюре, а гарячі страви остуджувати) здається британським батькам безглуздою.

Який у цьому сенс, якщо рано чи пізно їжа прийде у температурну відповідність із повітрям у кімнаті? Дитина сама розбереться, коли вже можна їсти, а якщо виявить нетерпіння, то швидко зрозуміє, що неправа. Так, обпалюючись на молоці, британські діти в окремих питаннях дорослішають швидше за своїх континентальних однолітків.

8. Зворотній зв’язок насамперед позитивний

Якщо дитина вдома чи в дитячому садку робить щось не так, заважаючи запланованим процесам і завдаючи зайвих проблем, батьки в більшості випадків встигають відреагувати до досягнення точки кипіння і починають дитину хвалити. Хвалити за ту поведінку, яку він демонстрував раніше, коли все було гаразд. Якщо ж непослух відбувається у дитячому садку чи початковій школі, то у справу одразу йде reward chart — стенд зі стікерами, де фіксується позитивна поведінка. У результаті непосида швидко розуміє, чим і як простіше добитися похвали, і переходить на її промисловий видобуток соціально заохочуваним чином.

9. Практичність важливіша за красу

Для життєдіяльності юного створення потрібно чимало речей, які, як правило, відсутні в будинку без дітей,— дитячі меблі, одяг, посуд… У багатьох культурах батьки отримують чимало задоволення, блукаючи по магазинах і обираючи найкраще, зручне, красиве. Британські батьки ставляться до цього питання набагато простіше: все, що можна купити в чаріті-шопі, треба купувати там. Одяг має бути практичним, а коли дитина з нього виросте, його можна знову віднести туди. Якщо в житті британця і з’являється щось нове та ошатне у стилі брендів Boden, Joules чи Fruggi, зазвичай це подарували друзі чи родичі. Або на батьків щось таке знайшло. 

10. Дітей не захищають від клімату (майже)

Якщо ви бачите сім’ю з ретельно упакованою дитиною у в’язаній шапці, швидше за все, перед вами сім’я вихідців зі Східної Європи. Британські батьки не вважають за потрібне оберігати дитину від підступної погоди, адже їй жити в таких умовах. У результаті в дощову та вітряну погоду ви цілком можете зустріти чоловіка або жінку в плащі та шарфі, що везе в колясці дитину з голими п’ятами. Червоними чи синіми залежить від того, скільки часу гуляючі провели на вулиці.

До речі, британські діти досить швидко вчаться обирати, що їм вдягнути. Деяким із них пам’ять про голоногому дитинстві настільки дорога, що, подорослішавши, вони виходять узимку в паб в одних сорочках чи тонких сукнях. При цьому до захисту від не надто частого та гарячого сонця в Британії ставляться серйозно і вимагають влітку видавати дитині до школи та дитячого садка сонцезахисні засоби з високим фактором SPF.

11. У гігієні свої нюанси

Стерилізовані пляшечки, антибактеріальні серветки, постійне миття рук? Це необхідно тільки в перші тижні немовляти. В цілому ж, як тільки дитина почне себе усвідомлювати і досліджувати навколишній світ, вона повинна сама вчитися піклуватися про себе. Якщо він повзає землею і копається в піску, це не привід відмовитися від задоволення перекусити печивом. Брудне печиво чи брудні руки? Якщо дитині це заважає, вона сама знайде спосіб повідомити про незручність, а до того батьки не втручаються.

12. Гуляти по калюжах можна

Згадавши себе в дитинстві, ви напевно зауважите, що були небайдужі до калюж. Вам хотілося наступати в них, тупотіти чоботами по воді, проїжджати їх на швидкості велосипедом і взагалі взаємодіяти з ними за повною програмою.

У багатьох культурах батьки трепетно ​​ставляться до зовнішнього вигляду дитини та всіляко оберігають її від вуличного бруду. Британці ж розсудливо вважають, що в їхньому кліматі юна істота має регулярно стикатися з калюжами, тому ніхто не перешкоджає дитячій метушні в бруді. Якщо подобається, значить, так треба. А ошатні дитячі гумові чобітки з’являються у кожного маленького британця, як тільки він навчився ходити.

13. Хочеться приголубити дитину – запитайте її дозволу

Зграбастати дитину і в пориві почуттів почати її всіляко обіймати і лещати — це не британською. З раннього віку батьки та родичі запитують дитину: «Можна тебе обійняти?» Це саме питання, а не попередження — мовляв, чадо, приготуйся, зараз тебе почнуть тисати. І це питання потрібно відповідь, дозвіл на обійми чи поцілунок. Дитина вже з раннього віку вчиться розуміти, що його тіло належить лише йому. В освітніх закладах викладачі можуть дозволити малюкові або молодшому школяру їх обійняти, але їм самим торкатися дітей зайвий раз не рекомендується.

14. Режим є режим

Діти в Сполученому Королівстві лягають спати дуже рано: в особливо жорстких випадках це відбувається близько сьомої вечора, а в більшості сімей до півдев’ятої діти вже починають бачити сни. Це розумно, якщо врахувати, що організму, що росте, необхідно більше часу для сну, ніж дорослій людині, а вранці діти зазвичай встають не пізніше семи. Так чи інакше, уявлення про вечір як про особливий час у них формується дещо інше, ніж у їхніх однолітків за кордоном. Можливо, тому хтось, виростаючи, привласнює цей час собі і ходить пабами та клубами, а хтось, навпаки, не знає, навіщо він існує. Останні нерідко вирушають на самотні прогулянки вечірнім парком.

15. Діти вбудовуються у дорослий світ

У багатьох культурах дитячий розпорядок складається виключно з дитячих заходів: дитячий садок, прогулянка з грою в пісочниці, дитячий спектакль, мультики, казка на ніч. Дитина ніби живе в окремому світі, що не перетинається із життям дорослих людей. У Сполученому Королівстві вважається, що дитина як частина сім’ї повинна брати участь у всіх заходах, якими живе сім’я. Тому юний британець має можливість від народження відвідувати паби, музеї та виставки, бувати в гостях та слухати розмови дорослих. Зрозуміло, він укомплектований атрибутами дитячого світу: пляшечками, крекерами, веселими іграшками в досить мізерному наборі. Проте він живе у дорослому світі.

Джерело: kommersant.uk.

Читайте також, Дитсадок та школа у Британії: ціна та як записатись українцям.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Поділитись:

Підписка

Популярне

Подібне до цього
Схоже

Нарешті Трамп сказав правду, чому Україну не беруть в НАТО: думка

Новообраний президент Дональд Трамп 7 січня провів велику пресконференцію,...

5 подкастів, які допоможуть новачкам у вивченні англійської

Головний плюс подкастів у тому, що слухати їх можна...

З чим іммігранти стикаються в Канаді: відверта розповідь українки

Українка з Херсону Марія відверто розповіла про свій іммігрантський...

Українцям почнуть блокувати картки за часті зняття готівки: нові обмеження

В Україні посилять вимоги до банків щодо контролю клієнтських операцій...
Translate »