Чому українці повертаються з Канади додому попри війну: три історії

Дата:

З початку повномасштабної війни до завершення терміну дії програми CUAET до Канади приїхало чверть мільйона українців. Однак частина з них приймає рішення повернутися в додому попри війну, що триває, пише СВС.

Своїми історіями поділилися молоді українці, які вирішили повернутися із Торонто назад в Україну, бо не змогли звикнути до життя на іншому континенті.

Історія 1. «Шок-ціни» і «жорстокий ринок праці»

У розпал російського вторгнення Олександра Балицька знайшла віддалену роботу в Києві в канадському стартапі зі штучного інтелекту, сподіваючись підтримати свою сім’ю

Але восени минулого року, коли столиця поринула в темряву через атаки на енергосистеми України, роботодавець Балицької запросив її переїхати до Торонто.

Коли Балицька прилетіла в Торонто в грудні минулого року, її одразу шокувала вартість продуктів.

“Я була настільки налякана, що купила лише два рамени через ціни”, – сказала вона.

Балицька була однією з десятків тисяч українців, які через війну емігрували до Онтаріо за канадсько-українською програмою дозволу на надзвичайні поїздки (CUAET). Згідно з федеральною програмою, кожен дорослий має право на одноразову виплату в розмірі 3000 доларів, а сім’ї з дітьми можуть отримати додатково 1500 доларів на кожну дитину.

Але в такому місті, як Торонто, ця сума швидко зникла. Балицька каже, що у неї вимагали три місяці квартплати наперед, а у деяких її друзів – більше.

Потім, через півроку, Балицьку звільнили з тієї ж компанії, яка запросила її до Канади. Побачивши «жорстокий» ринок праці, де, за її словами, їй довелося конкурувати з сотнями претендентів на посаду, вона вирішила, що настав час повертатися додому.

«Я обміняла безпеку на свій комфорт», — сказала вона.

Невідомо, скільки їх повернулося

Балицька не одна.

Управління з питань імміграції, біженців і громадянства Канади (IRCC) повідомило CBC News, що «не відстежує мандрівників, які виїжджають у Канаду, які мають дійсні проїзні документи для в’їзду в Канаду».

Однак Андрій Зав’ялов, працівник соціальної служби українців Канади в Торонто, розповів CBC News, що він особисто знає близько 15 українців, які вже повернулися додому з Великого Торонто.

Раніше Зав’ялов опитав 734 власників віз CUAET в районі Торонто і виявив, що 40,2 відсотка респондентів сказали, що вони зроблять «усе, що можуть», щоб назавжди залишитися в Канаді.

Водночас 4,9% респондентів заявили, що повернуться в Україну, а 4,7% – до Європи «за першої ж можливості». Ще 11,6% сказали, що повернуться в Україну лише після закінчення війни, а решта ще не впевнені.

Опитування Зав’ялова показало, що “батьки, сім’я та родичі” були основним фактором, що спонукав респондентів повернутися. Серед інших мотивуючих факторів – любов до рідного дому та сум за життям в Україні.

Історія 2. Бажання повернутися сильніше страху війни

фото: Марія Постельняк/CBC

Для Єгора Горенича, 17-річного студента з Дніпра, тяга повернутися додому була сильнішою за страх перед бомбами.

Мати Горенича у квітні 2022 року відправила його до Вона, щоб він міг безпечно жити з тіткою. Але провівши два місяці в GTA, він сказав, що почувається «обмеженим» і сумує за домом.

Горенич сказав, що йому було важко знайти друзів у канадській середній школі через культурні відмінності. Відчуваючи себе ізольованим, він вирішив повернутися, незважаючи на насильство.

«Канада — прекрасна країна з прекрасною природою та приємними людьми.Але Північна Америка далеко від Європи», — сказав він.

«Я не міг звикнути до канадського способу життя. Європейський спосіб життя… він занадто знайомий, занадто улюблений, — додав він. — Ми не могли дозволити собі залишатися в [іншій] європейській країні, тому я повернувся в Україну».

Відтоді Горенич каже, що був свідком численних обстрілів житлових будинків у своєму місті, включно з російським ракетним ударом по дев’ятиповерховому житловому будинку, який у січні вбив 46 людей.

Проте він сказав: «Ми віримо в нашу перемогу».

Історія 3. «Це твоя земля і це твій дім»

Олександра Сахнацька, випускниця Seneca College з програмування та аналізу, живе в Торонто з 2016 року. Коли почалося повномасштабне вторгнення, вона відразу захотіла повернутися додому, до Києва.

За останні два роки Сахнацька двічі поверталася в Україну.

фото з архіву Олександри Сахнацької

Спочатку вона вирішила допомогти українським мамам з дітьми влаштуватися та знайти роботу в ГТА. Потім вона стала співзасновником Ukrainian Resistance Canada, некомерційної організації, яка зосереджується на просвітницьких кампаніях і зборі коштів для допомоги війні.

Але Сахнацька хотіла йти далі. Тож спакувала валізи — медичну допомогу на 75 кілограмів, спальні мішки та грілки для ніг для українських бійців — минулої осені вирушила до Києва.

«Це була моя «відпустка». Насправді люди сміялися наді мною, тому що дуже нормальні люди їздять у відпустку на Кубу, в Домініканську республіку, а я не могла не поїхати, – сказала вона.

Оскільки після початку війни не було прямих пасажирських рейсів, Сахнацькій довелося летіти з Торонто до Варшави, а потім двома поїздами, щоб зрештою дістатися до Києва.

Вона пригадує «відчуття зони бойових дій», коли потяг вимикав світло вночі, щойно перетинав український кордон, щоб уникнути потенційних атак.

Перебуваючи в Києві, Сахнацька пройшла навчання з тактичної медицини, щоб надати допомогу постраждалим від вибухів. Вона також була волонтером у кількох ініціативах, починаючи від приготування їжі для солдатів у пошуку донорів для лікування найгірших випадків посттравматичного стресового розладу, спричиненого жахами війни.

Спочатку Сахнацька хотіла назавжди повернутися в Україну, але вирішила, що було б «егоїстично» ставити своє бажання випереджати більші зусилля, які вона могла б координувати з Канади.

«Я могла б бути бойовим медиком, так, але тоді я могла б дуже швидко померти. Я могла би зробити набагато більше з [Канади]», – сказала вона.

Любов до Канади з покликом додому

Незважаючи на потребу повернутися або відвідати додому, троє українців, які розмовляли з CBC Toronto, усі висловили прихильність до Канади.

«Я дуже вдячна Канаді, за все, що Канада зробила для українців», – сказала Балицька, зокрема наголосивши доступ до курсів англійської мови та допомогу Червоного Хреста.

Але вона подвоїла своє рішення повернутися за рахунок своєї безпеки.

«Ми пережили Голодомор. Ми пережили Першу світову війну, Другу світову війну. Ми пережили Чорнобильську трагедію», – сказала Балицька.

«Отже, я маю на увазі, — посміхнулася вона, — ми можемо пережити практично все».

Читайте також про шлях до резидентства українців в Канаді: досвід

Джерело: CBC News

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Поділитись:

Підписка

Популярне

ГОЛОВНЕ

«Герої без плащів»: українець – про те, як став рятувальником у США

З кредитного інспектора – у техніки невідкладної допомоги та пожежники в Мічигані. Любомир Колодніцький, герой...

Британія змінює умови для отримання робочих віз: головне

З 22 липня 2025 року у Великій Британії набувають чинності нові суворіші правила для тих,...

США оновили правила отримання віз: з кого додатково стягуватимуть $250

Поїздка до США стає дорожчою для багатьох мандрівників. Тепер відвідувачі з неімміграційними візами мають сплатити...

У Торонто анонсували наймасштабніший Фестиваль до Дня Незалежності України

У Торонто готуються до наймасштабнішої української події літа, яка збере тисячі людей, щоб разом відсвяткувати...

Усик – дворазовий абсолютний чемпіон світу в надважкій вазі

Український боксер Олександр Усик вдруге виборов звання абсолютного чемпіона світу в надважкій вазі, перемігши британця...

Де дивитись реванш Усика проти Дюбуа в Лондоні онлайн та офлайн

Вже цього вечора, 19 липня, до стадіону Вемлі в Лондоні буде прикута увага всього світу....

У парламенті Британії обговорять майбутнє українських віз: як звернутись до депутатів

Вже 21 липня у парламенті Сполученого Королівства відбудеться важливе слухання щодо майбутнього українських біженців у...

Британія може подовжити візи українцям ще на 18 місяців

Після трьох років війни тисячі українців, які знайшли прихисток у Великій Британії, нарешті отримали позитивний...

Четверо українців увійшли до списку найбагатших іммігрантів у США

У 2025 році журнал Forbes оприлюднив щорічний рейтинг найбагатших іммігрантів США – і цього разу...

Від вареників до квасу і ролів: як українці почали домашній бізнес у Шотландії

Від домашніх українських вареників до власного бренду суші й домашнього квасу — ця родина з...

Подібне до цього
Схоже

Translate »