Він не був українцем за паспортом, але за покликом серця став на захист України. 40-річний Кріс Гарретт із Британії ризикував щодня, знешкоджуючи російські міни. Днями він загинув біля Ізюма на Харківщині.
Як розповідає The Telegraph, Гарретт, також відомий як «Свампі», був співзасновником гуманітарної організації Prevail, яка займається розмінуванням. Саме ця організація першою повідомила про його загибель.
«У вівторок (6 травня 2025 року, – ред.) Prevail отримала нищівну звістку: наш співзасновник і голова, разом з іншими членами команди, зазнали серйозних поранень унаслідок інциденту поблизу Ізюма», — зазначили у заяві.
«Ми все ще збираємо інформацію та співпрацюємо з військовими і поліцією, щоб з’ясувати обставини. Просимо поважати приватність родин постраждалих. Інформація буде оновлюватися за можливості», — додали в організації.
“Я набагато краще почуваюся ближче до фронту”

Кріс прибув до України ще після початку війни на Донбасі у 2014 році. Він короткий час служив у британській армії, згодом пройшов навчання з розмінування в М’янмі, після чого почав застосовувати ці навички у найнебезпечніших місцях — на звільнених територіях України.
«Я набагато краще почуваюся ближче до фронту, де можна просто вимкнути голову й виконувати завдання. Зі снарядом усе просто: або він стабільний, або вибухає — немає нічого посередині. Виходить, що я краще справляюся з вибухівкою, ніж з особистими стосунками», — сказав він The Sun у 2022 році.
Спершу Гарретт воював пліч-о-пліч із «Азовом», а згодом зосередився на гуманітарному розмінуванні. Більшість часу проводив на звільнених територіях, де підривна діяльність росіян залишила тисячі вибухових пасток.
«З кожним боєприпасом, який ви знешкоджуєте, — з кожним уламком, що не вибухнув, ви рятуєте чиєсь життя. І найчастіше це цивільні, які гинуть уже після завершення бойових дій», — розповідав він про свою місію.
«Не так багато з нас хочуть добровільно робити те, що ми робимо, безкоштовно»
Він поїхав назад до Британії у 2017 році, але повернувся до України всього через чотири дні після повномасштабного вторгнення путінської армії в лютому 2022-го.
«Я справді не планував повертатися, я не очікував, що росіяни зроблять те, що вони зробили. Але в мене є навичка, яку дуже важко натренувати за короткий проміжок часу, і не так багато з нас хочуть добровільно робити те, що ми робимо, безкоштовно», – сказав він тоді.
Спочатку Кріс створив логістичний центр у західному місті Львові, а потім переніс свої операції на Київщину, коли росіяни виводили звідти війська.
Він був одним із перших волонтерів, які зайшли до Бучі та Ірпеня після звірств росіян.
«У таких місцях, як Київ, Буча, Ірпінь та Гостомель, кількість нерозірваних боєприпасів була надзвичайно великою».
Там же Кріс зазнав поранення під час спроби розмінувати ділянку. За даними The Telegraph, у тому самому інциденті загинув ще один доброволець.
Свої навички британець приблизно тисячам військовослужбовцям Збройних сил України.
А ще в березні 2024 року так званий «суд» у Донецьку, контрольований росіянами, заочно засудив Гарретта до 14,5 років ув’язнення, звинувативши його в «тероризмі», зокрема через зв’язок з «Азовом».
«Це жалюгідна спроба очорнити мене тими, хто вбив, зґвалтував і піддав тортурам тисячі мирних жителів в Україні», — прокоментував він тоді.
Читайте також історії 15 британців, які загинули за Україну
головне фото: Ian Whittaker – News Group Newspapers Ltd