Видання the Telegraph опублікувало проєкт угоди про “партнерство”, яку США пропонували Україні. “Київ у паніці, оскільки президент США вимагає від України більшої частки ВВП, ніж репарації Німеччини за Першу світову війну”, – зазначає медіа.
Задля відновлення після війни й з огляду на стратегічне значення природних ресурсів України, нещодавня вимога Дональда Трампа щодо $500 млрд “відшкодування” від України стала темою великого занепокоєння для української влади. Ці умови охоплюють значно більше, ніж контроль США над критичними мінералами: крім рідкісноземельних ресурсів, Україна мала б передати під контроль Штатів порти, інфраструктуру, нафту й газ.
Фактично, Трамп хотів би отримати від України ресурсів на $500 млрд, без надання гарантій безпеки для України.
За словами експертів, запропоновані умови можуть стати економічною колонізацією країни та створити серйозні ризики для її суверенітету.
Видання акцентує, що якби Україна погодилась на ці умови, то вони були б більшими, аніж репарації, накладені на Німеччину за Версальським договором.
Основні тези з тексту угоди
- Умови контракту Трампа. Документ, який надійшов до офісу Володимира Зеленського, передбачає створення спільного інвестиційного фонду між США та Україною. Метою є запобігання вигодам від реконструкції для “ворожих сторін конфлікту”.
Така угода дала б можливість США майже повністю контролювати українську сировинну економіку.
- Розподіл ресурсів. США отримають 50% від доходів, які Україна отримуватиме від видобутку ресурсів, а також від нових ліцензій на монетизацію цих ресурсів. Крім того, США матимуть право першого відмови на купівлю експортних мінералів і повний контроль за умовами видобутку.
- Пропозиція Зеленського та реакція США. Володимир Зеленський запропонував США частку в видобутку рідкоземельних елементів та інших мінералів на зустрічі з Трампом у вересні, сподіваючись на продовження постачання озброєнь. Трамп заявив, що США вже витратили $300 млрд на підтримку України, і в разі відмови від угоди, Україна може бути передана росії.
- Економічний контекст і ресурси. Трамп обґрунтовує свої вимоги величезними ресурсами України, такими як літій, вольфрам, уран і рідкоземельні елементи. Однак, ціни на літій і інші мінерали знизились, а інші країни активно шукають нові джерела постачання. Перспективи для України в цьому контексті є сумнівними.
- Невиконуваність вимог. За оцінками, Україна не здатна виконати вимогу Трампа про $500 млрд у жоден реалістичний спосіб, що ставить під сумнів правомірність таких умов, особливо після величезних втрат країни під час війни.
- Вибір Зеленського. Володимир Зеленський опинився перед складним вибором між військовим тиском з боку росії та економічним тиском з боку союзника.
Читайте також: “Це була дуже дивна угода”: чому Зеленський відмовив Трампу в підписанні договору про рідкоземельні ресурси