Від Франка до Бандери: вишиванки в житті видатних українців

Дата:

Українські митці любили вишиванки, берегли традицію, чи то живучи в європейському світі, чи у час заборон, коли носити вбрання з народними символами вважалося злочином і каралось російською імперією.

У 1840–1850-х роках серед освіченого українства існувала традиція одягати українське вбрання. Інтелектуали інтерпретували народний одяг як національний символі мали чимало сорочок у своїх шафах на повсякдень і на свята.

Розповідаємо про найвідоміших українців того часу, які пропагували вишиванки та інші елементи національного строю.

Іван Франко

Письменник Іван Франко мав цілу колекцію народних сорочок з орнаментами різних регіонів. Причому любив одягати вишиванку і в будні, і в свята. 

“Вишиваних сорочок у письменника “було завжди під достатком, – розповідала донька Анна. – Це були майже все дарунки його приятелів, приятельок, співпрацівників не тільки із Західної України, але й з Великої України. Між цими сорочками була сорочка від Олени Пчілки, від Трегубової, Альбрант, Алчевської, Кобринської, Уляни Кравченко, Бохенської і багато інших”.

У той час, коли його друзі носили краватки чи метелики, Франко чи не першим почав стилізувати вишиту сорочку під піджак, задаючи таким чином тренд. Це був новаторський підхід до трансформації образу українського інтелігента, у якому поєднувалися прадавня українська традиція і модерні запити нової епохи.

До речі, саме в такому образі Франко зображений на 20-гривневій купюрі.

Леся Українка

Леся Українка відома не тільки своїми творчими здобутками, а й витонченим стилем. Авторка полюбляла носити українське вбрання й особливо захоплювалася вишивкою, любила вишивати, як і її рідні. Вже у 9 років маленька Лариса Косач створила вишивку на татовій сорочці.

Вона вишивала рушники, сорочки і продовжувала традицію мами ‒ Олени Пчілки-Косач, яка популяризувала українські орнаменти у світі, запроваджувала моду на українські народні строї.

На фотознімках у юному віці Лесю Українку, її сестер та братів можна побачити у яскравих вишиваних одежах. Навіть є спогади, що і сама Олена Пчілка у молоді роки піддалася спокусі «новомодних» тенденцій: вишила і пошила для себе сорочку з червоними «брокарівськими» трояндами. Згодом, коли побачила загрозу зникнення притаманного для всієї частини України геометризованого чи стилізованого рослинного орнаменту, — активно відстоювала традиційну вишивку. І з часом на членах родини Косачів все більше бачимо її у монохромному виконанні, світлого кольору, часто непомітну на світлинах, якщо це не на аксесуарі: наприклад — мережаному комірці, на темній сукні. 

Також є свідчення, що з великою вдячністю за фахову допомогу в скрутні часи Леся Українка подарувала вишиту сорочку лікарю з Ялти, а згодом разом зі своєю подругою Маргаритою Комаровою створила рушник на могилу Тараса Шевченка. Зараз він зберігається в Національному музеї Шевченка. Є й фото, на якому вишивальниці тримають на колінах цей рушник, а поруч із ними стоїть Михайло Косач.

Степан Бандера

Дослідникам відома лише одна світлина, на якій провідник ОУН Степан Бандера одягнений в український народний стрій. Ця фотографія була зроблена у 1920-х роках.

Згідно з припущеннями дослідників, Степан Бандера вбрався у козацький стрій, можливо під час однієї з молодіжних мандрівок. На світлині видно, що пояс не відповідає традиційному вбранню, тому, вочевидь, це козацький стрій для вистави.

У 2022 році унікальну вишиванку з орнаментом, яку носив колись Степан Бандера створили у лімітованій серії – всього 100 сорочок, щоб зібрати пів мільйона гривень на бронежилети для військових в рамках проєкту «Вишивка в одязі видатних українців». Це одна з найпопулярніших вишиванок проєкту.

Соломія Крушельницька

Є кілька світлин, на яких всесвітньо знана співачка Соломія Крушельницька постає у різних вишиванках.

Кожен свій виступ вона завершувала українською піснею, одягала вишиту сорочку й жіночий народний стрій і для світлин, і принагідно – в той час українська інтелігенція у такий спосіб підкреслювала свою національну ідентичність.

В одному зі спогадів мовиться, що рідні вислали Соломії Крушельницькій заліщицький народний одяг (Тернопільщина) в Італію. Італійський художник намалював портрет Соломії у цьому українському одязі і робота висіла у домі співачки у Віареджо.

Хто не приходив у гості, дізнався, що Саломея, як називали українку, вбрана саме в український народний стрій.

Перегляньте також, як українці носили вишиванки у давнину: 10 архівних фото.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Поділитись:

Підписка

Популярне

ГОЛОВНЕ

Голос української моди в Лондоні: розмова з Костянтином Лєонтьєвим про London Fashion Day

Костянтин Лєонтьєв, дизайнер, продюсер, нетворкер, засновник Odessa Fashion Day та London Fashion Day, рушійною силою...

Новий український ресторан Sino відкривається в Лондоні

Українська кухня знову у центрі уваги британської гастросцени — і цього разу мова не про...

За що українців можуть депортувати зі США: головні причини

У квітні деякі українці, які перебувають у Сполучених Штатах за програмою Uniting for Ukraine, отримали...

Наш Великдень у Вінніпезі: як українці бережуть традиції за тисячі кілометрів

Чи можна перенести український Великдень за тисячі кілометрів — і зберегти дух свята? У Вінніпезі...

“Найбільше загинуло у тролейбусі – практично всі”, – ракетний удар по Сумах

13 квітня росія завдала ракетних ударів по Сумах. Під обстрілом опинився тролейбус з цивільними. Станом...

Символ Лондона на межі змін: 25 років London Eye

Лондонське Око (London Eye), також відоме як Колесо Тисячоліття (Millennium Wheel), є одним із найвідоміших...

Де українцям шукати житло у США: найкращі ресурси та поради

Переїзд до Сполучених Штатів — це завжди виклик, особливо якщо це сталося раптово, як у...

Покинула роботу в Лондоні та повернулась до Києва: історія українки

Вісім років за кордоном, блискуча кар’єра у топових міжнародних компаніях і… несподіване рішення повернутися додому....

«Це ваш особистий код»: як писанка стала містком між Україною і Канадою

Чи може мистецтво об’єднувати людей, незалежно від їхнього походження? Безумовно. У Саскатуні жителі міста масово...

“Мистецтво не поза політикою”: українці в Лондоні й Чикаго блокують повернення росіян на сцену

Чи може сцена бути нейтральною, коли за лаштунками — війна? Поки росія руйнує театри й...

Подібне до цього
Схоже

Translate »