На сьогодні близько 20 американських вишів мають курси української мови, і зацікавленість до її вивчення у США зростає. Хто вони – студенти, які обирають курс української, та наскільки складно дається іноземцям наша мова?
Про це Голос Америки поговорив із викладачкою української, польської та російської мов в Університеті Індіани Софією Ашер.
За її словами, попри збільшення уваги до української мови, вона належить до категорії мов, які викладаються найрідше, а її вивчення потрібно заохочувати. Також українська мова внесена до стратегічного переліку мов Міністерства оборони США.
Найпопулярнішою серед слов’янських мов у США традиційно є російська. Її вивчення фінансується державою як “критично важливої мови” для національної безпеки США.
Софія Ашер зазначає, що в Університеті Індіани українська є офіційним предметом та викладається на кількох рівнях.
“Вперше в нашому університеті українська почала викладатися в 1963 році, але було досить багато перерв. Із певними перервами вона починала викладатися як частина певного курсу, дотичного до російської мови, а також для студентів, які вже розмовляють якоюсь іншою слов’янською мовою. І вже з 2007 року зʼявився окремий предмет української мови”, – розповідає вона.
“Беззаперечно цікавість до України зросла. Наприклад, курс, який викладає моя колега, – впровадження до української культури, – хоча завжди користувався великою популярністю, але зараз його хочуть прослухати ще більше студентів. А також ми побачили значно більшу кількість студентів на подіях, які стосуються української тематики”, – продовжує викладачка.
Щодо кількості студентів, які відвідують курс, то їх близько десятка:
“Якщо ми говоримо про збільшення зацікавленості, ми починаємо з маленьких кількостей. І загалом зараз у США я не думаю, що є 200 студентів, які слухають курси української мови. Тобто тенденція зростання є, зацікавленість збільшується, але ми починаємо з дуже низьких показників”.
Наразі, за словами Софії Ашер, у США є близько 20 університетів, в яких викладають українську мову, і ця кількість постійно зростає. Так, після повномасштабного вторгнення росії в Україну українську мову почали викладати в Берклі – Університеті Каліфорнії, також у Дартмутському коледжі.
Не лише нащадки іммігрантів: хто вивчає українську мову в США?
Педагогиня розповдає, що частина студентів має українське походження: їхні дідусі, бабусі або ж батьки розмовляють українською, чи навпаки – не розмовляють, хоча мають українське коріння. І дітям цікаво вивчити мову своїх предків.
Також це лінгвісти, науковці, іноді це люди, чия кар’єра пов’язана з військовою справою.
“Інколи це також романтичні причини, коли студенти мають партнера – дівчину чи чоловіка з України – і теж хочуть вивчити українську. І що цікаво, коли вони приходять до нас, вони настільки вливаються у вивчення мови і культури, що стають дуже активними двигунами реклами цієї мови”, – додає Софія Ашер.
Вона зауважує, що для американського студента це досить сміливе рішення – обрати курс української мови, і пояснює, чому: українська мова, так само як і російська, класифікується як мова третьої групи за складністю для носіїв англійської. Для її вивчення на загальному професійному рівні за шкалою Американської ради з питань викладання іноземних мов потрібно 16 тижнів. У той час, коли, наприклад, іспанську можна опанувати на аналогічному рівні за 8 тижнів.
Читайте також: Як і чому студенти Гарварду вивчають українську мову: розповідь викладачки
Джерело: Голос Америки