Президент США обіцяє Україні та рф “хорошу угоду”, проте заявив, що нам варто забути про НАТО, а гаратій безпеки він не збирається давати багато, перекладаючи це питання на Європу.
Ми традиційно зібрали головні заяви та публікації цієї доби, які стосуються України та питання війни.
Нині основною темою обговорень є угода про корисні копалини, яку Україна може підписати зі США. Для цього президент Володимир Зеленський планує у п’ятницю, 28 лютого, відвідати Вашингтон та зустрітись із Трампом. Минулого вечора український уряд дав “зелене світло” на підписання угоди. Проте західні медіа досі сперечаються, чи ця подія відбудеться, адже якихось гарантій безпеки для України, – а це була одна з ключових вимог Києва, – там немає.
Зеленський не підписуватиме угоду зі США без гарантій безпеки для України, – The Economist
The Economist, посилаючись на джерело в українському уряді, пише, що наразі угода має дещо розмитий вигляд. Хоча у проєкті тексту вилучено всі найбільш суперечливі американські вимоги часто сприймалися вороже.
Наразі текст угоди зобов’язує обидві сторони створити спільний фонд для інвестицій в Україну. Але невідомо, як саме американська сторона буде контролювати новий фонд та якими будуть його механізми управління.
Крім того, у The Economist наголосили, що, швидше за все, угода буде набагато меншою за 500 млрд доларів “відступних”, які Трамп вимагав від України. Така сума є значно перебільшеною, адже військова та фінансова допомога США для України, за незалежними оцінками, становить понад 120 млрд доларів.
Видання додає, що справжні масштаби корисних копалин в Україні невідомі.
“Існує багато інших прогалин. Проте, домовившись про щось, Україна забезпечила Трампу результат, відійшла від краю прірви і виграла час. У світі, в якому вона несподівано опинилася, це дуже багато важить”.
Зі свого боку The Wall Street Journal пише, Трамп похвалив фінансові переваги угоди. Він також сказав, що зосереджений на встановленні миру в регіоні, але не пояснив, що це означає для майбутнього уряду або кордонів України.
“Я не збираюся давати гарантій безпеки”, – сказав Трамп, зазначивши, що європейці розмістять війська в Україні, “але ми зробимо так, щоб усе пройшло добре”.
Видання також уточнило, що в угоді відсутні явні гарантії безпеки для України. В одному з пунктів лише йдеться про те, що США “підтримують зусилля України щодо отримання гарантій безпеки, необхідних для встановлення міцного миру”.
Без НАТО і з неясними “гарантіями” безпеки: нові заяви Трампа
Президент США пообіцяв Україні та росії угоду про “припинення війни”, яка буде найкращою для обох сторін. Низку нових заяв він зробив під час засідання свого кабінету в середу, 26 лютого, передає Sky News.
- Членство України в НАТО
Трамп виключає можливість членства України в НАТО. На його думку, саме це спонукало російського президента розпочати повномасштабне вторгнення.
“Ви можете забути про це. Ймовірно, це причина, чому все почалося”, – додав він.
- Безпекові гарантії
Трамп заявив, що змусить Європу стати гарантом безпеки для України, а він сам не буде давати “багато гарантій”.
“Ми змусимо Європу зробити це… Ми говоримо про те, що Європа є їхнім найближчим сусідом, але ми гарантуємо, що все пройде добре”, – сказав він.
“Це хороша угода для України теж. Вони в такий спосіб теж автоматично отримують деякі гарантії безпеки, тому що ми там будемо присутні, і Європа буде уважно за всім стежити. Велика Британія і Франція сказали, що вони хочуть ввести туди миротворчі сили. Я думаю, це добре”, – сказав він.
За словами Трампа, він має намір повернути “$350 млрд, наданих Україні, і набагато більше” завдяки угоді про надра. Він наголосив, що Київ отримає зиск від договору, але не у вигляді прямих гарантій США.
“Я не хочу більше витрачати гроші на Україну. Я не даватиму багато гарантій. Ми попросимо Європу зробити це, але ми зробимо все можливе, щоб переконатися, що все пройшло добре”, – сказав Трамп.
- Повернення окупованих територій та поступки
Трамп заявив, що угода про закінчення війни передбачатиме повернення під контроль Києва частини окупованих земель, та пообіцяв “зробити все можливе” і “постаратися, щоб Україна повернула собі якомога більше”.
Трамп запевнив, що путін “буде змушений” піти на поступки в переговорах про припинення війни в Україні. Проте не конкретизував, що пропонується.
“Йому доведеться. І я думаю, я вірю, що через те, що нас обрали, ця війна закінчиться”, – сказав президент США.
- Санкції проти рф
Під час засідання Трамп також заявив, що може послабити санкції проти росії, проте зачекає на домовленості. Він повідомив, що мав “продуктивні розмови як із президентом путіним, так і президентом України Володимиром Зеленським”.
“Ще чотири тижні тому ніхто не думав, що буде укладений мир. Ми намагатимемося укласти угоду, з якою буде згодна і росія, і Україна”, – сказав Трамп.
Угода про надра Трампа – це удар по іміджу США – NYT
Сполучені Штати хочуть отримати гроші в обмін на допомогу країні, яка відбиває напад на свою територію. Це нагадує “мафіозне кришування бізнесу”, пише The New York Times.
“Колись Сполучені Штати вважали світовим поліцейським, багатьом аналітикам зараз вони здаються більше схожими на здирницького злодія у законі”, – пише NYT.
Шість експертів з мирних переговорів, з якими поговорила NYT, не змогли пригадати ситуації, коли Сполучені Штати чи будь-яка інша країна вимагали від свого партнера офіційної угоди про оплату під час війни. Такий підхід свідчить, що США готові поступитися довгостроковими стратегічними інтересами заради короткострокових перемог, вважають експерти.
“Трансакційна дипломатія пана Трампа посилає повідомлення союзникам про те, що Сполученим Штатам не можна довіряти”, – пише видання.
Угода в її нинішньому вигляді не міститиме явних гарантій безпеки для стримування російської агресії. Водночас Білий дім стверджував, що для України достатньою гарантією буде існування американських економічних інтересів.
Виступаючи в Овальному кабінеті, Трамп заявив: “Ми або підпишемо угоду, або у них виникне багато проблем”.
З огляду на таку риторику Трампа та напружені відносини між новою американською адміністрацією та Києвом, медіа називають завтрашній візит Зеленського “візитом останньої надії”.
Читайте також: Трамп чекає Зеленського з угодою, а Венс дорікнув українцям у США: дайджест новин