Що робити, якщо вам не до свят: поради психолога

Дата:

Свята – непроста пора для багатьох навіть у мирні часи. А під час війни багато процесів загострюються: хтось не може виносити святкову метушню, а хтось святкує наче востаннє.

Психологиня, засновниця Центру психології The Soul Олександра Шиманова запевняє: будь-яке ставлення до свят наразі є нормальним. І навіть якщо вам в цей період важко, знайдіть спосіб себе підтримати — виконайте хоча б одне, хай навіть зовсім маленьке своє бажання, зробіть подарунок собі. Свята пройдуть, а життя продовжиться, тож використайте цей час, щоб зробити трохи тепліше у себе на душі, йдеться в матеріалі NV.

Що робити, коли «не до свят»?

Під час війни ви повинні усвідомити головну думку: будь-які ваші емоції нормальні, навіть коли вони здаються вам незручними та неприйнятними.

“Якщо ви проживаєте біль утрати або охоплені переживаннями за дорогу людину, яка знаходиться далеко (можливо на передовій чи в окупації), то, звичайно, всі святкові атрибути будуть здаватися безглуздими, недоречними, а іноді навіть знущальними. Все так і є. Дайте собі можливість прожити це, поважайте свої почуття і не намагайтеся себе розважити та вдавати радість, щоб не вирізнятися з натовпу.

Якщо під час свят вас накриває сум, знайдіть йому місце. Буквально. Дайте собі можливість присвятити час своїм почуттям. Ви можете усамітнитись вдома, поринути у спогади, піти на прийом до психолога — побути будь-де, де у вас буде змога або прожити свій сум, або поділитись ним з тим, хто зможе це прийняти та побути поруч, без підбадьорювань та порад”, – радить фахівчиня.

Як можна допомогти собі, коли гнітить почуття провини? Мовляв, ми можемо дозволити тут святкувати, поки нашим рідним, друзям чи навіть багатьом незнайомим українцям зараз дуже складно.

Якщо у вас зараз все добре та відносно благополучно, але вас накриває почуття провини перед тими, кому зле, і вам важко радіти, щоб не поранити почуття інших, можете створити домашнє затишне свято. Приділити кожному з рідних увагу, дати місце власним почуттям та почуттям інших людей. Життя продовжується – попри війну. І навіщо тоді ми боремось, якщо забороняємо собі прості радощі?

“Перше, що полегшить ваш стан, – дія. Провина відчувається, коли порушується баланс, коли нам здається, що нам дають так багато, що віддячити ми не можемо. Адже люди за нас віддають життя, здоров’я та втрачають найцінніше. Проте, якщо ви зробите максимум з того, що можете на своєму місці, провина вас почне відпускати: донатьте, збирайте і відправляйте посилки на фронт, організовуйте чи беріть участь у благодійних заходах, допомагайте сімʼям та волонтерам. Знайдіть ті дії, які вам до снаги, і ви будете знати, що теж робите свій внесок у велику перемогу”, – пояснює Олександра Шиманова.

Що ви порадите українцям за кордоном, які можуть на свята бути самотніми, далеко від свого дому і сім`ї?

Якщо ви за кордоном, далеко від друзів, близьких та рідних – саме час доєднатися до національних традицій та новорічних ритуалів. Саме вдалині від батьківщини ми розуміємо сакральне значення нашої мови, культури, традицій, і це об’єднує нас.

“Де б ви не були, там теж є українці. Доєднуйтесь до спільнот, допомагайте одне одному – так ви знайдете друзів та спілкування. Підтримуйте звʼязок з Батьківщиною будь-яким способом, комфортним для вас. І навіть якщо ви проводите новорічну ніч наодинці, памʼятайте, що ви не самотні. Завжди навколо є люди, готові вас підтримати та бути поруч”, – підсумувала психологиня.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Поділитись:

Підписка

Популярне

ГОЛОВНЕ

Британія інвестує кошти в доступне житло: що це дасть українцям?

£39 мільярдів — саме стільки уряд Великої Британії вже виділив на будівництво соціального та доступного...

Новий обмін: повернулися важкопоранені та тяжкохворі полонені

Сьогодні, 12 червня, відбувся черговий етап обміну полоненими між Україною та Росією. Додому повертаються наші...

Українка, народжена в Британії, несе українську культуру у світ

Софія виросла серед британських звичок і побуту, але ніколи не почувалася чужою до своєї української...

Україна повернула з росії полонених: фокус на молодих захисниках

9 червня Україна та Росія знову обмінялися полоненими, про що офіційно заявили міністерства оборони обох...

Історія корінного американця, який воює за Україну

25-річний Едісон Kosmos — корінний американець із племені черокі, який зараз воює у складі 108-ї...

Які дитячі книги роками популярні серед британців

Від пустотливого драконів до кроликів—ці історії вже давно стали класикою Британіії, яка об’єднує покоління. Вони...

Що думають британці про “мир” путіна та Україну в НАТО: опитування

Абсолютна більшість британців вважають, що Україна не повинна погоджуватися на «умови миру», які висуває росія....

Історія емігрантки: український театр Strum UA презентує нову виставу в Калгарі

Переїзд у нову країну — це завжди виклик, особливо якщо тебе до цього змусила війна....

Візи для українців: експертка – про найскладніші країни та типові помилки

Галина Передерій — візова консультантка та громадська активістка, яка з перших днів повномасштабної війни допомагає...

4 головні українські події в Лондоні в червні 2025 року

Довгоочікуване повернення гурту СКАЙ, легендарний фестиваль «Червона Рута», літній фестиваль Kupala Party та благодійний стендап-тур...

Подібне до цього
Схоже

Translate »