Саміт миру: ЗМІ про головні тези та підсумки

Дата:

Цими вихідними у Швейцарії пройшов ініційований Україною Саміт миру, який зібрав делегації сотні країн. Що про це писали українські та іноземні видання, і чи стала подія справді кроком до миру? Читайте далі.

“Виступи десятків учасників заходу зовсім не виглядали на зустріч однодумців, які наввипередки розхвалюють формулу миру Зеленського і за інерцією повторюють чергову фразу про те, що вони будуть з Україною “стільки, скільки потрібно”. Саміт в Бюргенштоку показав, що світ – значно складніший, ніж здається з берегів Дніпра, війна Росії проти України зовсім не обов’язково є проблемою номер один для усіх мешканців нашої планети, а вже тим більше не всі учасники саміту цілком і повністю розділяли український погляд на цю війну”, – відмічає ВВС.

Журналіст і політолог Андреас Рюеш написав для Neue Zürcher Zeitung, що Швейцарія домоглася організаційного успіху – саміт, на який завітали представники майже половини держав світу, пройшов без небезпечних інцидентів і відкритих суперечок між делегаціями, пише УНІАН.

Водночас на зустрічі не з’явилися нові моделі досягнення миру. У підсумковій декларації “туманно” згадується, що росія має бути залучена до цього процесу, однак путін вже заявив, що піде на переговори тільки в разі, якщо Україна віддасть йому чотири області.

Ще в лютому минулого року 141 держава підтримала резолюцію Генасамблеї ООН із закликом негайно вивести російські війська з України. Тепер же 80 держав підписали “значно слабший текст”, а формулювання “агресія росії проти України” випало з початкового проекту, зазначив Рюеш.

“Тим не менш, слід вітати той факт, що саміт чітко визнав територіальну цілісність України як основу майбутнього миру. Тому токсична вимога територіальних компромісів, рішення, заснованого на принципі “земля в обмін на мир”, не мала жодних шансів”, – ідеться в статті.

На думку Рюеша, “Глобальний саміт миру” у Швейцарії не сприяв зміцненню миру, натомість більш дієвим способом допомогти Україні залишається підтримка її армії та економіки.

Під час саміту президент Володимир Зеленський анонсував другий саміт миру, на підготовку якого “знадобляться не роки, а місяці”, пише NV.

Зеленський наголосив: незалежність, територіальну цілісність і суверенітет України визнали всі учасники саміту. Представникам рф, яку, до слова, не запросили на саміт, передадуть детальний план, розроблений після саміту миру, “а потім ми побачимо, чи готові вони до закінчення війни”. За словами президента, росія може завтра почати переговори з Україною, якщо вийде з її територій.

“На жаль, вплив росії все ще сильний. Багато країн все ще намагаються балансувати навіть після всього тероризму, який путін приніс в Україну, – сказав Зеленський. – путін зрозумів, що не може вийти з ізоляції, тому його мета – залучити інші країни на свій бік. Однак він бореться лише за себе… Мир не потрібен їм (росії – ред.) – факт, мир потрібен усім нам – факт. Зібрання такої кількості поважних країн, відповідних представництв і релігійних лідерів говорить про те, що мир потрібен усім нам. Це більше, ніж будь-який один агресор за кількістю населення, кількістю зброї, кількістю територій. Світ більший. Тому ми будемо робити свою роботу. Давайте не думати за росію, давайте робити своє”.

“Путінські умови миру жорстко розкритикували на українському саміті”, – йдеться в публікації ВВС, присвяченій Саміту. У тексті йдеться про реакцію світових лідерів, зокрема, італійської прем’єрки, яка назвала промову Путіна пропагандою, та німецького канцлера, який дав їй оцінку диктаторського миру.

Водночас у швейцарській газеті NZZ опублікували таку думку: усі кажуть, що у Бюргенштоку не можуть досягти миру, тому що Росія відсутня за столом перемовин. Але це твердження показує логічну помилку, “бо безпека в Європі створюється не за участі росії, а всупереч їй”.

Що погодили всі підписанти спільного комюніке Саміту миру?

Понад 80 зі 101 учасника підтримали підсумкову заяву на підтримку територіальної цілісності України, але деякі ключові країни залишились осторонь, пише Politico.

“Результат був затьмарений тим, що ключові проросійські країни, такі як Саудівська Аравія, Індія та Південна Африка, не підтримали підсумкову декларацію. А Китай взагалі проігнорував саміт”, – підкреслює видання.

Головні тези спільного комюніке за підсумками Саміту миру:

1. Неухильне дотримання Статуту Організації Об’єднаних Націй, включно із принципами поваги до територіальної цілісності та суверенітету всіх держав. Інакшими словами, той хаос, який намагаються поширити тоталітарні держави через розв’язання агресії та посягань на територіальну цілісність унітарних держав, має бути припинений, а будь-які спори врегульовуватись через принципи міжнародного права.

2. Ядерна безпека. Відповідно до принципів МАГАТЕ, забезпечити повернення Україні суверенного контролю за Запорізькою атомною електростанцією. Окрім цього, було визначено, що будь-яка загроза використання або безпосереднє використання ядерної зброї в контексті війни є недопустимими.

3. Продовольча та гуманітарна безпека. У цьому контексті було визначено, що напади на будь-який з елементів ланцюжка виробництва та постачання продуктів харчування є неприйнятними, зокрема мова йде про портову інфраструктуру та торговельні судна. Говорячи про гуманітарну безпеку, була вчергове артикульована позиція, що всі полонені громадяни України мають бути повернені.

“Ми не маємо часу на довготривалу робот. Рух до миру означає діяти швидко. Підготовка займе місяці, а не роки. Тому, коли план дій щодо миру буде готовим, і кожен крок буде пропрацьованим, відкриється шлях до другого саміту миру, а отже і до завершення цієї війни і до справедливого та тривалого миру. Ми вже маємо країни, які проявили свій інтерес прийняти другий саміт миру і ми почали перемовини з ними”, – цитує Зеленського ВВС.

Вірогідно, саме на цьому етапі – коли буде розроблено комплексний спільний план руху до миру – Зеленський та його команда вважатимуть, що до мирного процесу варто залучити росію, і її представник буде запрошений на другий саміт миру, де йому презентують цей документ.

Залучення країни-агресора Україна відкидає, спираючись на досвід “Мінська”: мовляв, понад дві сотні технічних зустрічей робочих груп нічого не дали, Москва всі ці роки саботувала мирний процес, тому до росії треба приходити виключно з готовим і гранично конкретним мирним планом, який саботувати не вдасться.

Читайте також: Україна і США підписали безпекову угоду: що вона передбачає

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Поділитись:

Підписка

Популярне

ГОЛОВНЕ

Призупинення U4U в США: посол назвала альтернативну програму для українців

У Сполучених Штатах функціонують дві програми, що надавали можливість українцям отримати дозвіл на легальне перебування...

Доля українців у руках Трампа: що буде далі з біженцями у США

Політика президента Дональда Трампа щодо імміграції тримає в невизначеності тисячі українців, які знайшли тимчасовий прихисток...

Історія Кейт Коваль – української зірки баскетболу, яка емігрувала до США

Ім'я Катерини (Кейт) Коваль стає все більш відомим у світі американського жіночого баскетболу. Уродженка Києва...

Ексдипломат США навчає українців англійської: його враження та поради

Колишній американський дипломат Джон Гамільтон, який 28 років працював у Державному департаменті США, безкоштовно викладає...

“Диктаторів треба перемогти”: ексдепутат парламенту Британії приєднався до ЗСУ

Колишній депутат британського парламенту приєднався до Українського інтернаціонального легіону, щоб допомогти у боротьбі з росією....

США хочуть, щоб Україна провела вибори

Сполучені Штати хочуть, щоб Україна провела вибори, можливо, до кінця року, особливо, якщо Київ зможе...

Американці, які живуть у Канаді відмовляються від громадянства США

Понад десять років уродженець Вісконсіна Дуглас Коугілл допомагав американцям у Канаді розібратися зі складною процедурою...

Віза до Британії: українським біженцям дозволили бути спонсорами для своїх дітей

Відсьогодні уряд Солученого Королівства дозволив українським біженцям бути спонсорами для своїх неповнолітніх дітей, які народились...

Українцям, які прибули до Канади за CUAET, краще переходити на інші візи – ЗМІ

Конгрес українців Канади попереджає, що багато з 300 тисяч українців, які прибули до країни за...

Депортація мігрантів зі США: чи загрожує це українцям?

На тлі новин про початок масової депортації іммігрантів зі США багато українців могли також замислитися, чи не...

Подібне до цього
Схоже

Translate »