Родинні зв’язки: як і де шукати предків у Канаді

Дата:

Доволі часто українці, які приїжджають або мають намір приїхати до Канади, прохають про допомогу знайти їхню рідню. Сайт UkrTO пише про місця та способи самостійного пошуку родичів.

Чим більше фактів, тим легший пошук

Складіть список імен, дат і фактів про людей, яких шукаєте. Дата (навіть приблизна) приїзду в Канаду може стати першою великою зачіпкою, точний маршрут — другою.

Майте на увазі, що транслітерація та варіативи написання імен і прізвищ — значний фактор для успішних пошуків. Пробуйте використати всі можливі та прийняті в родині варіації написання.

Immigration Records — це те, що вам треба спробувати знайти в архівах. Погана новина полягає в тому, що до 1865 таких записів не вели, а після вели, але з похибками на погоду (застряглі в льодах кораблі часто евакуювали, порти взимку закривали, людей перенаправляли) та зміну маршрутів між США та Канадою, коли люди могли мати квитки в одне місце, приїхати та висадитися на берег (а значить, і отримати запис) в іншому, доїхати не кораблем у Канаду, а кораблем у США та потягом у Канаду тощо.

Якщо був факт перетину кордону з Америкою потягом, перевіряйте the Border Crossing Records (через архівні установи США).

Соцмережі та пошук у Google — теж бази

Якщо родичі переїхали наприкінці ХХ столітті та у ХХІ, їх пошук починайте з онлайну.
У Канаді великою популярністю користується професійна соцмережа LinkedIn. Якщо на Facebook, Twitter або Instagram люди можуть вживати нікі або скорочені імена, на LinkedIn більшість під своїми, бо це світ офіційного спілкування та професійного нетворкінгу.

Також перевірте локальні групи українців. Можете подивитися серед членів або написати окремий пост-оголошення, що ви шукаєте таких і таких людей, знаєте про них такі й такі факти.

Крім того, є сенс перевірити агрегатори публічних записів, там можуть бути номери телефонів, вік. Наприклад, компанія Record Finder надає скорочену версію свого пошуку безкоштовно.

Важливо: персональні дані

Справа (ім’я невідоме) Патан, і її сестра, Канада, 1930-ті рр. Особистий архів Уляни Сайкевич

Слід мати на увазі, що не всю інформацію вам технічно вийде отримати у вільному доступі. У Канаді серйозніші за українські закони про захист персональних даних і публічність контктів. Якщо людина задалася метою загубитися або просто не веде активне життя онлайн, інформація про неї буде виключно у спецальних служб і державних органів. Цілком можлива ситуація, що родичі є, але контакт із ними встановити можна тільки через людей, що знають їх у реальному світі та особисто.

Перевіряти варто всі бази на всіх рівнях реєстрації

У Канаді є 4 види записів, що можуть допомогти знайти людину: Census Records (переписи населення, до 1851 їх вели фрагментарно), Immigration (імміграційні записи про приїзд), Naturalization (отримання статусу громадян Канади) та Military Records (військові реєстрації). Усі чотири діляться також на федеральні (всеканадські) та провінційні (окремих територій), перевіряти варто всі, тому що переписи вели системно не одразу, особливо на початку ХХ століття.

Ось кілька ресурсів, які можуть стати в нагоді:

  • Library and Archives Canada – Ukrainians

Окремий список українських іммігрантів знайдете на сайті Library and Archives Canada у базі Ukrainian Immigrants, 1891-1930. Там працює пошуком за іменами, прізвищами, назвою корабля або роком приїзду саме українців.

  • Library and Archives Canada – Ancestors Search

Великий список баз усього населення (шлюби, володіння землею, перепис населення за роками та територіями, нотаріальні акти) — Ancestors Search.

  • Library and Archives Canada – Naturalization Lists

Окрема база про натуралізацію (всеканадська та усіх напрямків прийому мігрантів) — Naturalization lists, 1915 to 1951.

  • Canadian Virtual War Memorial

Військові, відзначені на війнах за Канаду (серед них було багато українців) — Canadian Virtual War Memorial. Тут можна шукати за повним формулюванням, так і фрагментарно за іменем або військомими чинами.

  • Canadian Geographical Names Database

Територія та розподіл адміністративних зон Канади змінювався протягом років; якщо не знаходите місто прибуття родичів на мапі сучасної країни, перевірте у цьому списку. Географічний показчик приналежності до територій населених пунктів у різні періоди — Canadian Geographical Names Database.

  • Canadiana & Héritage

Тут можна шукати за іменами, подіями, ключовими словами, гаслами. Якщо родичі були політичними діячами, активістами канадської громади, вченими, лікарями чи прославилися в інших сферах професійних, є високі шанси знайти про них більше в енцикорпезичній базі Canadiana або Heritage Canadiana.

  • Family Search

Перевірте церковні або асоційовані із церквами бази, вони зараз містять також інформацію про перепис та деякі візуальні матеріали. Наприклад, Family Search.

Перевіряйте бази місцевих генеалогічних товариств — у провінції, місті та навіть окремих районах міста (якщо знаєте церку або школу своєї рідні). У Торонто, наприклад, це TONI – The Ontario Name Index.

Такі бази складають переважно волонтери, переписуючи інформацію з надгробних плит, опрацьовуючи списки приходу в церквах, картотеки дітей у школах та родин у лікарнях. Зверніть увагу, що такі бази — вказівник, а не збірка архівної інформації на кожну окрему людину чи родину.

Також, на сайті The Ontario Genealogical Society знайдете посилання на менші бази та регулярні безкоштовні вебінари (англійською) про алгоритми пошуку саме в провінції Онтаріо, зважаючи на її історію, міграційні хвилі та розселення.

Читайте також про історії та долі перших українців, які емігрували до Канади.

Джерело: UkrTO

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Поділитись:

Підписка

Популярне

ГОЛОВНЕ

«Герої без плащів»: українець – про те, як став рятувальником у США

З кредитного інспектора – у техніки невідкладної допомоги та пожежники в Мічигані. Любомир Колодніцький, герой...

Британія змінює умови для отримання робочих віз: головне

З 22 липня 2025 року у Великій Британії набувають чинності нові суворіші правила для тих,...

США оновили правила отримання віз: з кого додатково стягуватимуть $250

Поїздка до США стає дорожчою для багатьох мандрівників. Тепер відвідувачі з неімміграційними візами мають сплатити...

У Торонто анонсували наймасштабніший Фестиваль до Дня Незалежності України

У Торонто готуються до наймасштабнішої української події літа, яка збере тисячі людей, щоб разом відсвяткувати...

Усик – дворазовий абсолютний чемпіон світу в надважкій вазі

Український боксер Олександр Усик вдруге виборов звання абсолютного чемпіона світу в надважкій вазі, перемігши британця...

Де дивитись реванш Усика проти Дюбуа в Лондоні онлайн та офлайн

Вже цього вечора, 19 липня, до стадіону Вемлі в Лондоні буде прикута увага всього світу....

У парламенті Британії обговорять майбутнє українських віз: як звернутись до депутатів

Вже 21 липня у парламенті Сполученого Королівства відбудеться важливе слухання щодо майбутнього українських біженців у...

Британія може подовжити візи українцям ще на 18 місяців

Після трьох років війни тисячі українців, які знайшли прихисток у Великій Британії, нарешті отримали позитивний...

Четверо українців увійшли до списку найбагатших іммігрантів у США

У 2025 році журнал Forbes оприлюднив щорічний рейтинг найбагатших іммігрантів США – і цього разу...

Від вареників до квасу і ролів: як українці почали домашній бізнес у Шотландії

Від домашніх українських вареників до власного бренду суші й домашнього квасу — ця родина з...

Подібне до цього
Схоже

Translate »