Президент України Володимир Зеленський дав тригодинне інтерв’ю американському подкастеру Лексу Фрідману, під час якого підіймали ключові питання, пов’язані з війною і припиненням вогню, внутрішніми проблемами, Трампом, путіним, НАТО тощо.
Ми вибрали головні тези розмови.
Додамо, що це інтерв’ю викликало неабиякий резонанс в українському суспільстві: Лекс Фрідман, який, до слова, народився в Україні та в 11 років переїхав до США, популярний у трампістських колах, раніше він мав розмови з самим Трампом та Ілоном Маском.
На початку інтерв’ю він зазначив, що його поїздка до Києва та розмова з Володимиром Зеленським стали “особливим моментом” у його житті. Він додав, що однією із цілей подорожі — “просування миру”.
“Я вірю, що президенти Зеленський, путін і Трамп мають зустрітися незабаром після 20 січня цього року і докласти всіх зусиль для перемовин про припинення вогню і гарантії безпеки, які відкриють шлях до довгострокового миру. Під час нашої розмови ми обговорили декілька таких ідей”, — сказав подкастер.
Зауважимо, Зеленский назвав це інтерв’ю “змістовними відповідями на непрості питання”, вживав незвично багато лайки, зокрема на адресу російського диктатора.
Відмова від інтерв’ю російською мовою
На пропозицію Фрідмана провести інтерв’ю російською мовою Зеленський відповів, що не може “все інтерв’ю відповідати російською”, зазначивши, що російська армія вбила багато російськомовних людей й “зруйнувала їх оселі та їхнє життя”.
“Сьогодні було 73 ракетних удари по нас, загинули люди. Сьогодні було понад 100 дронів, і це щодня. Б’ють люди, які розмовляють російською. Б’ють по людях, яким ще нещодавно розповідали, що вони насправді захищають російськомовних”.
За словами Зеленського, він не хоче “давати пас” для того, щоб путін укотре заявляв, що Україна та росія “один народ” та говорить “однією мовою”. Він акцентував, що росіяни говорять лише “мовою зброї”.
“Нуль. Вони німі. Вони не чують, вони не чули, а хтось боїться, а хтось ще щось. Причини різні. Оскільки ці люди глухі і почали окупацію, нібито з захисту російської мови, я щиро їх зневажаю, — сказав він. —я не поважаю ні керівника чи директора сьогоднішньої Росії, ні цей народ”.
Сам Зеленський спілкувався з Лексом Фрідманом українською, а для іншомовних версій ШІ озвучив президента англійською та російською.
Переговори з Дональдом Трампом
Фрідман припустив, що було б добре, якби 25 січня Зеленський сів з Трампом і путіним, і вони домовились про перемир’я і гарантії безпеки.
Президент підкреслив, що якщо Трамп запропонує сильні гарантії безпеки для України, то після цього може бути розмова з росіянами.
“Я не проти, щоб 25 січня на мій день народження ми сіли передусім з Трампом. Ми з ним домовляємось, як ми спроможні зупинити війну і зупинити путіна. Також важливо, щоб Європа теж мала голос, – відповів Зеленський.
“Україна має повне право на те, щоб її голос був найгучнішим в цьому, бо війна у нас. І ми з Трампом домовимось, і потім, якщо, а я впевнений, що він може запропонувати сильні гарантії безпеки разом з Європою. І після цього може бути вже розмова з росіянами. І саме так, а не просто ми одразу сіли втрьох”, — сказав він.
Зеленський анонсував, що після інавгурації він має відвідати США і зустрітись із Трампом: “Він мені телефоном казав, що мій візит буде одним з перших до нього. Для нього ця тема важлива. Надіюсь, будемо зустрічатись”.
Зеленський також заявив, що хотів би приїхати на інавгурацію президента США Дональда Трампа 20 січня, але тільки у разі запрошення від нього.
Про припинення вогню, гарантії безпеки і НАТО
Україна буде згодна на припинення вогню за умови отримання серйозних гарантії безпеки, зброї і продовження заходом антиросійських санкцій, заявив Зеленський.
“НАТО означає сильні гарантії безпеки для всіх людей, для нас це частина гарантій безпеки. Друга частина — це пакет зброї. Ми не будемо її використовувати. Якщо припинення вогню буде працювати, ніхто не буде використовувати зброю. Але вона повинна залишитися”, — сказав він.
Президент зазначив, якщо Трамп піде на припинення вогню без серйозних гарантій безпеки для України, це дасть можливість путіну “закінчити окупацію України”. Зеленський каже, що “путін боїться Трампа”.
Президент також припустив, у разі запрошення України до НАТО гарантії Альянсу можуть тимчасово поширюватися виключно на підконтрольних Україні територіях. Проте також треба зброя та санкції проти росії, аби агресія не повторилася. Він зазначив, що якщо Європа припинить купувати російські енергоносії, попит зможуть закрити американські нафта й газ.
Санкції – “х…ня”, гарантам Будаперштського меморандуму “по…ру” на Україну та інші матюки від Зеленського
Український президент під час розмови відзначився кількома грубими висловлюваннями, наприклад, під час обговорення реакції Заходу на вторгнення росії.
“Я просив одне у США – якщо ви впевнені, у вас є докази, якщо вiн (путін. – Ред.) вам каже, що буде вторгнення. Прошу дві речі – посильте нас зброєю, а найкраще посильте нас передумовами, щоб не було війни. Залякайте його (путіна. – Ред.), не кажіть, якщо він прийде, якщо прийде через кордон, якщо почне вбивати, то ми введемо санкції. Вибачте, але це х…я, реально”, – заявив президент.
Також емоційне висловлвання було говорячи про гарантії безпеки: Зеленський нагадав про “Будапештський меморандум”, який мав її захистити в обмін на відмову від ядерної зброї, і який не спрацював свого часу, оскільки гарантам Будапештського меморандуму було “по…ру” на Україну.
“Що написано в меморандумі? Консультації, Україна проводить консультації, якщо порушено її територіальну цілісність. І всі повинні бути на консультаціях, всі повинні приїхати, повинні зустрітися терміново – Америка, Британія, Росія, Франція, Китай. Чи хтось приїхав? Ні. Чи хтось відповів на ці листи офіційні? Хтось консультації провів? Ні. Чому? Та по…еру. Це ж зрозуміло російською? От як російською було по..ру, так і всім іншим гарантерам було по…ру на цю країну, на цих людей, на ці гарантії безпеки”, – досить грубо розповів Зеленський.
Зеленський про путіна: глухий, із голою дупою
Президент Володимир Зеленський вважає, що правитель рф “глухий” і з ним треба говорити лише з позиції сили, а не суб’єктивізувати.
“Та він (путін – ред.) взагалі глухий, навіть якщо з вами розмовлятиме. Він по суті глуха людина… Ви розумієте, в чому різниця? Ось ви говорите з (Ілоном – ред.) Маском, ви спілкуєтесь з новатором і з ученим, говорите, як ракети заощадити, як вони повертаються. А він ракети повертає не заощадити, а вбиває ними людей. Ви думаєте, ви можете говорити про технології з путіним? Ваші хлопці брали інтерв’ю і він розповів ще й про історію племені… Уявіть собі, де Маск, технології, Марс, штучний інтелект, а цей стоїть із голою дупою і розповідає про племена?”.
Крім того, Зеленський порівняв путіна з Волдемортом, говорячи про те, що розмовляти потрібно з тим, хто чує, і коли це дасть світу мир і спокій людям: “Якщо ти сильний, ти можеш говорити. І Україна повинна бути достатньо сильною. В іншому випадку він (як Волдеморт – про кого не можна говорити) живиться і живе тим, що його суб’єктивізують і замість ізоляції пропонують виходити на світло”.
Для детальнішого ознайомлення з інтерв’ю можна переглянути повну версію розмови на YouTube-каналі Лекса Фрідмана (англійською та в оригіналі), або ж нижче – українською.
Читайте також: США в боргу перед українцями: за що – думка Тімоті Снайдера