Чи може сцена бути нейтральною, коли за лаштунками — війна? Поки росія руйнує театри й вбиває українських митців, на провідні сцени Заходу повертаються ті, хто роками був частиною кремлівської культурної машини.
У Лондоні — це анонсовані виступи Анни Нетребко, в Чикаго — запланована постановка балету “Євгеній Онєгін”. В обох випадках українська діаспора б’є на сполох.
Лондон: повернення “улюбленого сопрано путіна”

Королівський оперний театр офіційно повідомив, що у сезоні 2025–2026 на сцені виступить оперна співачка Анна Нетребко — у партіях “Турандот”, “Тоска” та на сольному концерті 24 червня. Попри багаторічну підтримку кремлівської політики, Європа знову відкриває їй двері.
Нетребко співала гімн росії на відкритті Олімпіади в Сочі, була довіреною особою путіна на виборах, жертвувала гроші сепаратистському театру в Донецьку та фотографувалася з “прапором новоросії”. У березні 2022 року, через місяць після вторгнення, вона написала: “Я рішуче засуджую війну проти України і подумки з жертвами цієї війни та їхніми родинами”.
Але додала: “Я люблю свою батьківщину росію” і “лише прагнула сприяти миру через мистецтво”.
Українська громада у Британії обурена таким поверненням. Організації Support Ukraine, AUGB, British-Ukrainian Aid, Women Fight for Ukraine та інші направили відкритого листа до театру:
“Її повернення до одного з провідних культурних закладів світу посилає небезпечне повідомлення: що співучасть у жорстокості можна не помічати на престижних сценах”.
Також створено петицію з вимогою скасувати виступи Нетребко в Лондоні.
Водночас у Королівському оперному театрі виправдовуються: “російське громадянство не означає автоматичної підтримки нинішнього кремлівського режиму. Анна зробила чіткі заяви із засудженням війни путіна в Україні та не поверталася до росії з 2022 року”.
Новий художній керівник Якуб Груша, який вступить на посаду в новому сезоні, зазначив: “Я знаю, що вона засудила війну, і не маю жодних підстав не сприймати її заяву серйозно”.
Чикаго: заклики скасувати “Онєгіна“
Водночас українська громада в Іллінойсі звернулася до Joffrey Ballet з проханням переглянути плани щодо постановки “Євгенія Онєгіна”, запланованої на червень 2026 року. В Українському конгресовому комітеті Америки наголошують:
“У час, коли українську культуру цілеспрямовано нищать – театри бомбардують, митців змушують залишати свої домівки, а дітей убивають або викрадають – демонстрація канонічних російських творів на провідних сценах мимоволі створює враження культурної байдужості до цих злочинів”.
До звернення доєдналися й балтійські та польські громади штату: “Це не просто технічне питання. Це питання моральних принципів”.
Українська громада також звернула увагу на те, що мистецтво не існує у вакуумі:
“Представлення російських творів, таких як “Євгеній Онєгін” чи “Анна Кареніна”, навіть класичних і загальнолюблених, може ненавмисно легітимізувати режим, який продовжує використовувати культуру як зброю пропаганди”.
“Ми закликаємо Joffrey Ballet відкласти цю постановку до відновлення миру та забезпечення суверенітету України. Рішення стало б вагомим актом солідарності й демонстрацією, що мистецтво виступає не лише за красу, а й за людську гідність та справедливість”.
Читайте також: “Війна відчинила вікно для української культури”: інтерв’ю з Пітером Дорошенком
колаж: Х: Kateryna Prokopenko