Переїхавши до Канади, ти сподіваєшся на справедливість і рівні можливості. Та навіть у демократичному суспільстві інколи трапляються випадки дискримінації – через мову, національність чи міграційний статус.
Дослідження показують, що часто мігранти, особливо так звані «low-skilled», стикаються з прихованою дискримінацією – через походження чи статус тимчасового працівника. Це може проявлятися у відмові у постійному проживанні, обмеженому доступі до соцзахисту чи порушенні трудових прав.
У таких випадках не мовчи – шукай підтримки в правозахисних організаціях і юристів.
Конституція і закони Канади – твій перший щит
Права людини в Канаді захищені Конституцією та низкою федеральних, провінційних і територіальних законів. Якщо ти відчуваєш, що став жертвою дискримінації, ти можеш подати скаргу відповідно до Канадської хартії прав і свобод або ж звернутися до спеціалізованих органів – комісій чи трибуналів із прав людини.
Федеральний рівень: Канадська комісія з прав людини
Якщо твої права порушені у сфері, що підпадає під федеральну юрисдикцію (наприклад, державні послуги чи галузі, які регулюються на федеральному рівні), звертайся до Canadian Human Rights Commission (CHRC).
Контакти CHRC:
📧 [email protected]
📞 1-888-214-1090
Важливо: подавати скаргу можна лише від власного імені або маючи офіційний дозвіл діяти від імені іншої людини. Додаткову інформацію знайдеш у розділі Complaint Form FAQ на сайті комісії.
Провінційні комісії
Більшість випадків дискримінації трапляється у сферах, що регулюються на провінційному рівні – це школи, магазини, ресторани, житло чи робота. У такому разі звертайся до комісії чи трибуналу з прав людини у своїй провінції. Наприклад, в Онтаріо працює Ontario Human Rights Commission, яка розглядає такі скарги.
Консульська підтримка України
Не забувай, що громадяни України мають право на допомогу консульських установ. Посольство та консульства України в Канаді можуть надати консультації та захист твоїх інтересів.
Контакти Посольства України в Оттаві:
📍 310 Somerset Street West, Ottawa, ON, K2P 0J9
📞 +1-613-230-8015
📧 [email protected]
Інформацію про консульства у Торонто та Вінніпезі можна знайти на офіційному сайті посольства.
Правозахисні організації та додаткова підтримка
В Канаді діють численні НГО та іммігрантські служби, що спеціалізуються на захисті прав мігрантів і допомозі в разі дискримінації. Їх контакти можна знайти на сайтах, присвячених правам людини чи підтримці новоприбулих, у ваших місцевих організаціях, що допомагають українським біженцям.
Також у 2022 році Pro Bono Ontario запустили безкоштовну гарячу лінію, де надають юридичну допомогу українцям, які прибувають до Канади, внаслідок вторгнення росії.
Подзвонивши на гарячу лінію, ви зможете отримати консультацію юриста з питань імміграції, а також допомогу та підтримку з інших юридичних питань, пов’язаних із переселенням, в тому числі щодо оренди житла чи працевлаштування.
Телефонуйте за номером 1-877-873-7875; З вівторка по четвер, 12:00 – 17:00 EST.
Допомога доступна українською, англійською та французькою мовами.
Якщо ситуація загрожує твоїй безпеці або здоров’ю, не зволікай – звертайся до місцевої поліції. Це перший крок у випадках насильства чи серйозних правопорушень.
Читайте також: Як українцям у Канаді подовжити статус у Канаді після закінчення CUAET?
фото: Shutterstock