Напередодні повномасштабної війни IT-консультантка Діана Кочева розвивала український Art Tech стартап, переїхала у квартиру мрії та одразу після новосілля поїхала у відпустку за кордон. Вторгнення зруйнувало плани дівчини, але вона не здалась: волонтерила, переїхала в Лондон, де за сім днів знайшла омріяну посаду в арт-технологіях. А згодом стала допомагати українцям та українкам знаходити роботу в ІТ, створивши London Tech Community.
Про свій шлях Діана Кочева розповіла в колонці для MC.today.
Українка переїхала до Лондона в квітні 2022 року. До цього понад десять років працювала як ІТ-консультантка у фінансовому та медичному секторах. Три роки тому вирішила поєднати свою найбільшу пристрасть – мистецтво, зі світом технологій, і так розпочала розвивати український Art Tech стартап.
“Координувала евакуацію з реанімації“
Вона пригадує той день, коли почалась повномасштабна війна, і її життя, як і багатьох, раптово змінилось. Тоді Діана саме була на відпочинку в Іспанії.
“В Києві у мене була ідеальна квартира, в яку я тільки-но переїхала. Розвісила картини, відсвяткувала новосілля і взяла рюкзак для того, щоб вилетіти на серфінг. Зі мною був тільки ноутбук і купальники для серфінгу.
У момент вибухів була на острові, від чогось прокинулась і почала панікувати. А за 20 хвилин з’явилися повідомлення від моїх друзів, що почалася повномасштабна війна. Мій організм відчув це раніше, ніж я дізналася. Кожну хвилину надходили повідомлення від моїх рідних, і мені ставало все гірше. Таким чином, я опинилася в іспанській реанімації, і родичі хвилювалися за мене, навіть коли самі були під обстрілами.
Перші дні я координувала евакуацію, а наступні тижні ми вже зв’язувалися з постачальниками військового обладнання та вивчали правильні назви, як перевіряти надійність бронежилетів, шоломів і чи можна купити винищувач (підказка: можна). Все це відбувалося паралельно з роботою. Я була єдиною з команди за кордоном і відчувала відповідальність, що повинна працювати за всіх”, – каже Діана.

Вона розповідає, що понад місяць намагалася знайти фінансування, яке компанія втратила через повномасштабну війну. Довелось також поставити проєкт на паузу, оскільки втратили і частину команди, і були зайняті допомогою у вивезенні сімей, друзів, знайомих, вивченням військового обладнання і пошуком зовнішнього фінансування для допомоги на місці.
“Я дзвонила кожному другові з венчурного світу, писала холодні листи кожному інвестору і за півтора місяця мені зателефонував інвестор, який сказав, що дуже цінує наші стосунки (ми працювали разом над декількома успішними проєктами), але не може надати гроші, оскільки це великий ризик”, – пригадує вона.
Переїзд до Лондона і початок London Tech Community
За словами Діани, їй врешті-решт потрібно було десь осісти, тому вона обрала Лондон як одне з найкращих місць для роботи у сфері арт-технологій.
“Я подала документи на участь у програмі для українців Homes for Ukraine. Англійські друзі виступили спонсорами. Вони саме відправлялися в Азію, і я мала можливість жити у їхній квартирі, поки не знайшла власне житло”, – розповідає Діана.
За її словами, майже одразу в неї вже було багато пропозицій щодо роботи в фінтех проєктах, але вона дуже хотіла продовжувати свій шлях саме в Art tech індустрії. Тому поїхала на London Art Fair та побачила стенд стартапу від колекціонерів для колекціонерів.
“Залишила свої контактні дані – і це був метч з першої розмови з власниками. Так за чотири дні перемовин і на сьомий день мого перебування в Лондоні я вже була з підписаним офером у новій країні та в місті, де майже нікого не знала. Я стала директором з розвитку нового напрямку в продукті Artscapy та менеджерила консалтинг з Web3 space Thirdblock. Насамперед фокусувалась саме на диджиталізації культурних цінностей та працювала з музеями, арт інституціями та фундаціями”, – каже українка.

А далі, розповідає Діана, її номер телефону став популярним серед знайомих українців. Спершу вона створила Telegram-чат, куди почала залучати експертів, менторів, роботодавців та представників локальних компаній, які були готові присвятити свій час та зустрічатися з українками щосуботи.
Згодом з`явилась ідея об’єднатися в London Tech Community.
“Головний шок полягав в тому, що ніхто раніше не допомагав висококваліфікованим працівникам з України знайти роботу, і я поставила перед собою завдання побороти стигму того, що українські біженці можуть працювати лише на низькокваліфікованих посадах”, – зауважила вона.
За минулий рік компанія провела понад 200 онлайн та офлайн подій і понад 700 консультацій, допомагаючи фахівцям знайти роботу. Зараз в London Tech Community вже понад тисяча учасників та 72% х них уже знайшли роботу у 27 різних спеціальностях. Серед спікерів – як українці, які діляться своїм особистим досвідом та лайфхаками, так і локальні зірки індустрії.