Як штучний інтелект та біоніка повертають українських бійців до нормального життя

Дата:

Штучний інтелект руйнує багато галузей, але він також пропонує безпрецедентні рішення, наприклад “розумні” протези для вадкопоранених українських військових. Про це йдеться в публікації CNN.

Валерій Кучеренко вже служив в українській армії, коли росія вторглася у 2022 році. Фатальної жовтневої ночі 2023 року захисник втратив обидві руки під час обстрілу з гранатомета.

Це надто звична історія для українських солдатів. З початку війни близько 20 тисяч українців втратили кінцівки. Такі травми зазвичай ставлять хрест на військовій кар’єрі, але досягнення біоніки дозволяють деяким ветеранам повернутися до того, що вони вважають своїм обов’язком.

«Мені зробили протези таким чином, що я повертаюся в армію», – сказав Кучеренко.

Чоловікові поставили дві нові біонічні руки. Esper Hand — це перший продукт від Esper Bionics, українсько-американської компанії, яка займається протезуванням нового покоління.

Штучний інтелект руйнує багато галузей, але він також пропонує безпрецедентні рішення. У сфері біонічного протезування штучний інтелект або машинне навчання можуть допомогти пацієнтам, які втратили кінцівки, відновити функції — і, можливо, навіть отримати функції, яких вони спочатку не мали з людськими кінцівками. Принаймні на це сподіваються працівники Esper.

«Я думаю, що штучний інтелект стане наступним кроком у біоніці», — каже Дмитро Ґазда, генеральний директор Esper Bionics.

Ґазда, лікар та інженер з України, працював зі своєю командою кілька років, щоб удосконалити Esper Hand, і каже, що їхні системи були «створені для ШІ з першого дня».

У цій біонічній руці штучний інтелект допомагає протезу швидко вивчати поведінку користувача та вибирати ручки, які потрібні користувачеві.

«Якщо я кілька разів візьму чашку зі столу, то завтра система все зрозуміє», — каже він. Рука зі штучним інтелектом також може виявляти м’язову активність.

Не тільки штучний інтелект допомагає користувачам швидше відновлювати свої функції. Біонічне протезування також створюється більш точно, щоб імітувати людські кінцівки. Esper Hand має 6 різних двигунів – по одному для кожного пальця та два для великого пальця. Це дозволяє кожному пальцю рухатися окремо.

За даними Esper Bionics, зараз 70 українських військових служать з Esper Hands, але потреба значно перевищує кількість. Еспер каже, що зараз у списку очікування близько 170 осіб. Оскільки бойові дії в Україні тривають щодня, кількість тих, хто потребує допомоги, зростатиме.

Рука допомоги

В офісному комплексі приблизно за 20 хвилин їзди від Міннеаполіса розташована клініка, якою керує некомерційний фонд Protez. Щоранку в клініці збирається група українських ветеранів, у кожного з них відсутня принаймні одна кінцівка, в деяких випадках дві-три. Тут їх протезують і навчають. Ті, хто має протези ніг, тренуватимуться в ходьбі; люди з протезами рук, як Кучеренко, відпрацьовуватимуть рухи, наприклад будівництво з кубиків.

Керує клінікою Яків Градінар, головний лікар фонду «Protez» . Градінар – український протезист, який живе в Міннесоті, він став співзасновником Protez через пару місяців після початку війни у 2022 році.

«Ви шукаєте сенс свого життя, — сказав Градінар. — Україні потрібні були протези, а я протезист. Я можу допомогти».

Фонд «Protez» та Esper Bionics об’єдналися в рамках спеціальної ініціативи, щоб допомогти українцям. Esper Bionics продає Esper Hand (зазвичай продається приблизно за 20 000 доларів) компанії Protez за виробничими витратами, а потім Protez безкоштовно надає їх користувачам.

Градінар відзначив швидкість, з якою ветерани адаптуються до Рук Еспера. Його пацієнт Валерій Кучеренко після протезування обох рук повернувся в Україну з планами знову приєднатися до армії та навчати солдатів.

Велику роль відіграє особиста сила та мотивація ветеранів. Але те ж саме стосується і технології.

«Ми часто говоримо про негатив [навколо штучного інтелекту], але ми не говоримо про те, що технологія може сама адаптуватися. Сподіваємося, що ця технологія допоможе біонічним протезам стати кращими та розумнішими», — каже протезист.

Зараз Еспер працює над моделлю ноги та екзоскелетом. У перспективі Esper – це пристрої для здоров’я, які допомагають усьому людству, але зараз основна увага приділяється допомозі людям в Україні.

«Наше прагнення — допомогти людям, які мають найбільшу потребу, — сказав Газда. — Я думаю, що, працюючи разом із фондом «Protez», ми робимо Україну сильнішою».

Читайте також: Лікар з Едмонтона допомагає українцям з важкими травмами внаслідок війни

Джерело: CNN

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Поділитись:

Підписка

Популярне

ГОЛОВНЕ

Призупинення U4U в США: посол назвала альтернативну програму для українців

У Сполучених Штатах функціонують дві програми, що надавали можливість українцям отримати дозвіл на легальне перебування...

Доля українців у руках Трампа: що буде далі з біженцями у США

Політика президента Дональда Трампа щодо імміграції тримає в невизначеності тисячі українців, які знайшли тимчасовий прихисток...

Історія Кейт Коваль – української зірки баскетболу, яка емігрувала до США

Ім'я Катерини (Кейт) Коваль стає все більш відомим у світі американського жіночого баскетболу. Уродженка Києва...

Ексдипломат США навчає українців англійської: його враження та поради

Колишній американський дипломат Джон Гамільтон, який 28 років працював у Державному департаменті США, безкоштовно викладає...

“Диктаторів треба перемогти”: ексдепутат парламенту Британії приєднався до ЗСУ

Колишній депутат британського парламенту приєднався до Українського інтернаціонального легіону, щоб допомогти у боротьбі з росією....

США хочуть, щоб Україна провела вибори

Сполучені Штати хочуть, щоб Україна провела вибори, можливо, до кінця року, особливо, якщо Київ зможе...

Американці, які живуть у Канаді відмовляються від громадянства США

Понад десять років уродженець Вісконсіна Дуглас Коугілл допомагав американцям у Канаді розібратися зі складною процедурою...

Віза до Британії: українським біженцям дозволили бути спонсорами для своїх дітей

Відсьогодні уряд Солученого Королівства дозволив українським біженцям бути спонсорами для своїх неповнолітніх дітей, які народились...

Українцям, які прибули до Канади за CUAET, краще переходити на інші візи – ЗМІ

Конгрес українців Канади попереджає, що багато з 300 тисяч українців, які прибули до країни за...

Депортація мігрантів зі США: чи загрожує це українцям?

На тлі новин про початок масової депортації іммігрантів зі США багато українців могли також замислитися, чи не...

Подібне до цього
Схоже

Translate »