Гайдемарі Стефанишин-Пайпер: американська українка, яка літала до зірок

Дата:

7 лютого свій день народження відзначає Гайдемарі Стефанишин-Пайпер — одна з найвідоміших американських астронавток українського походження. Вона увійшла в історію як восьма жінка в світі, що побувала у відкритому космосі.

З нагоди її 62-річчя згадуємо, як американка з українським корінням зробила кар’єру в NASA і буквально досягла зірок.

Зв’язок з українським корінням та дитяча мрія про польоти

Гайдемарі Стефанишин-Пайпер народилася 1963 року в родині українських емігрантів в місті Сент-Пол, Міннесота. Її батьки, вихідці з Західної України, переїхали до США в середині 1950-х років, і саме цей тло сформувало її погляди на життя. Вона виросла в родині, де завжди цінували українські традиції, мову та культуру, і це стало важливою частиною її особистості.

Хоча Гайдемарі прожила все своє життя у США, вона досить добре володіє українською мовою, адже змалку ходила до української суботньої школи, навчалася українським народним танцям й була пластункою.

Коли Гайдемарі була ще дитиною, вона захоплювалася не лише природними науками, а й ідеєю політів у космос. Її дитячі мрії стали реальністю, коли вона отримала можливість вступити до одного з найпрестижніших навчальних закладів США — Університету Массачусетса, де здобула ступінь з техніки. Але, насправді, вона почала свій шлях до космосу через службу в ВМС США, де здобула звання інженера й була обрана до астронавтської програми NASA.

Шлях Гайдемарі в NASA – буквально до зірок

Її кар’єра в NASA розпочалася в 1996 році, коли вона була обрана в якості кандидата для участі у програмах пілотованих місій. У 2006 році Гайдемарі здійснила свій перший космічний політ в якості пілота шаттла «Діскавері», а потім, у 2008 році, стала учасницею місії STS-126 на борту шаттла «Ендевор». Вона стала однією з перших жінок, які проводили роботи з обслуговування космічної станції, що стало важливим досягненням для NASA.

Космічний досвід Гайдемарі Стефанишин-Пайпер вражає своїми масштабами. Вона провела понад 26 діб у космосі, здійснила п’ять виходів у відкритий космос та виконала ряд технічних завдань на Міжнародній космічній станції. За її словами, цей досвід змінив її уявлення про межі можливого.

Вона здійснила дві космічні місії у 2002 та 2008 роках, під час яких п’ять разів виходила у відкритий космос, загальний час – понад 34 години.

На питання про найкращий день у своїй кар’єрі астронавта Гайдемарі в одному з інтерв’ю сказала: “Це кожен день, який я провела у космосі. Адже це просто фантастичне місце“.

У 2017 році астронавтка вперше відвідала Київ, де зустрілася з українськими космонавтами та представниками уряду.

“Мені дуже подобається приїздити до України. Я давно тут не була, але повертатися в Україну — це завжди щось особливе, бо звідси родом мій батько. Я рада, що можу відвідати ці місця і просто бути тут”, – сказала Гайдемарі в інтерв’ю “Громадському” .

Її історія — це не лише шлях до великих досягнень, а й глибоке переконання в тому, що, попри всі труднощі, кожна людина може досягнути космосу, якщо не боїться мріяти.

Читайте також: Друга українка в історії вирушила в космос: здійснила дитячу мрію з прапором України в кишені

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Поділитись:

Підписка

Популярне

ГОЛОВНЕ

Від колишнього десантника США до українського героя: історія Мюррея

"За час, проведений в Україні, я став кращою людиною" - каже американський доброволець Мюррей, що...

Українці в Канаді шукають термінової підтримки через закінчення CUAET

Чимало українців, які під час війни емігрували до Канади, втратили на батьківщині все через повномасштабне...

Призупинення U4U в США: посол назвала альтернативну програму для українців

У Сполучених Штатах функціонують дві програми, що надавали можливість українцям отримати дозвіл на легальне перебування...

Доля українців у руках Трампа: що буде далі з біженцями у США

Політика президента Дональда Трампа щодо імміграції тримає в невизначеності тисячі українців, які знайшли тимчасовий прихисток...

Історія Кейт Коваль – української зірки баскетболу, яка емігрувала до США

Ім'я Катерини (Кейт) Коваль стає все більш відомим у світі американського жіночого баскетболу. Уродженка Києва...

Ексдипломат США навчає українців англійської: його враження та поради

Колишній американський дипломат Джон Гамільтон, який 28 років працював у Державному департаменті США, безкоштовно викладає...

“Диктаторів треба перемогти”: ексдепутат парламенту Британії приєднався до ЗСУ

Колишній депутат британського парламенту приєднався до Українського інтернаціонального легіону, щоб допомогти у боротьбі з росією....

США хочуть, щоб Україна провела вибори

Сполучені Штати хочуть, щоб Україна провела вибори, можливо, до кінця року, особливо, якщо Київ зможе...

Американці, які живуть у Канаді відмовляються від громадянства США

Понад десять років уродженець Вісконсіна Дуглас Коугілл допомагав американцям у Канаді розібратися зі складною процедурою...

Віза до Британії: українським біженцям дозволили бути спонсорами для своїх дітей

Відсьогодні уряд Солученого Королівства дозволив українським біженцям бути спонсорами для своїх неповнолітніх дітей, які народились...

Подібне до цього
Схоже

Translate »