Кабінет міністрів вніс до Верховної ради два законопроєкти, які передбачають зміни щодо мобілізації в Україні. Законопроєкт ще має пройти обговорення у профільному комітеті, а потім голосування в парламенті. Про які головні зміни в них ідеться, пише “Слово і Діло”.
Перший проєкт змін до закону – “Про удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби”.
“Молодший” призов і реєстр боржників
Один із основних пунктів – зниження призовного віку з 27 до 25 років. Для молодших громадян, віком 18-25 років хочуть запровадити базову загальновійськову підготовку до трьох місяців у всіх навчальних закладах. Для тих, хто її не пройшов, планують запровадити базову військову службу за бажанням. Після цього громадян братимуть на військовий облік за місцем проживання. Строкову службу планують скасувати.
Крім того, в Україні таки можуть запровадити “електронні повістки” – через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста або на електронну пошту.
Також уряд пропонує, щоб військовозобов’язаних та резервістів, які ухиляються від мобілізації, вносили до Єдиного реєстру боржників. У подальшому до них застосовуватимуться наступні основні обмеження:
- заборона виїзду за кордон;
- заборона на проведення операцій із рухомим та нерухомим майном;
- обмеження на право керування власним транспортним засобом та отримання посвідчення водія;
- обмеження на право користуватися й розпоряджатися коштами й іншими цінностями;
- відмова в укладенні кредитного договору чи договору позики;
- призупинення отримання пільг та послуг від держави.
- без проходження базової загальновійськової підготовки чи військової служби людина не зможе потрапити на державну службу, в органи прокуратури та поліції.
Хто не підлягає призову?
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації:
- заброньовані;
- особи з І або ІІ групою інвалідності або ті, у кого дружина (чоловік) або один із батьків з числа осіб з інвалідністю І або ІІ групи,
- жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє та більше неповнолітніх дітей;
- жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;
- жінок у декреті з дитиною до 3 років (за потреби до 6 років);
- вагітні жінки;
- чинні народні депутати, працівники Міноборони, ЗСУ, Держспецзв’язку, СБУ, Служби зовнішньої розвідки України, ГУР, Нацгвардії, Держприкордонслужби, Нацполіції, НАБУ, ДБР, УДО.
- претенденти на професійну (професійно-технічну), професійну вищу та вищу освіту, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти та отримують рівень освіти, який вище раніше здобутий за однією спеціальністю (спеціальністю);
- наукові та науково-педагогічні працівники освітніх установ, які працюють на повну ставку;
- жінки та чоловіки, чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти під час проведення АТО або під час повномасштабної війни.
Пропонується не призивати під час мобілізації протягом двох років з дня звільнення військовозобов’язаних, які проходили службу під час дії воєнного стану та були звільнені у запас.
Військовозобов’язаних, яких було звільнено зі служби у запас у зв’язку зі звільненням із полону, зможуть призвати лише за згодою.
Підстави для звільнення зі служби для військових за призовом під час мобілізації:
- за станом здоров’я, на підставі рішення ВЛК;
- у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі;
- за сімейними обставинами;
- у разі набуття чинності обвинувального вироку суду з покаранням у вигляді позбавлення або обмеження волі;
- у разі звільнення з полону (за бажанням);
- у зв’язку з обранням нардепом;
- у зв’язку із закінченням терміну служби
- у разі безперервної служби під час дії воєнного стану протягом 36 місяців.
Для військових, які безпосередньо брали участь у відсічі збройної агресії, передбачено ротації для відпочинку та відновлення боєздатності не пізніше ніж через шість місяців безперервної участі. Період відновлення повинен тривати не менше двох місяців.
Що зміниться для громадян України за кордоном?
У разі перебування за кордоном громадяни повинні уточнити свої дані у ТЦК шляхом повідомлення через офіційну електронну адресу або за номером телефону.
Консульські послуги у закордонних дипломатичних установах України для чоловіків віком від 18 до 60 років, які є призовниками, військовозобов’язаними чи резервістами, надаються за наявності військово-облікових документів.
Винятком є оформлення документів на повернення в Україну, допомога дітям, оформлення спадщини, послуги із заяв затриманих, а також у разі загрози життю та здоров’ю громадянина.
Під час воєнного стану оформлення українського чи закордонного паспорта за кордоном громадянам України чоловічої статі віком від 18 до 60 років здійснюється за умови наявності у них військово-облікових документів.
Другий законопроєкт, “Про посилення відповідальності за військові порушення”, передбачає суттєве підвищення штрафів для ухилянтів.
Зокрема, стаття 336 Кримінального кодексу України у випадку ухвалення передбачатиме, що ухилення від призову на військову службу під час мобілізації (у тому числі відмова від проходження медичного огляду), на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період – карається позбавленням волі на строк від 3 до 5 років.
Тобто за відмову від проходження медогляду призовниками пропонують встановити таке ж покарання, як за ухилення від мобілізаційного призову.