Після підписання президентом Зеленським закону про множинне громадянство у багатьох українців з’явилася надія на спрощений виїзд за кордон. Але водночас зросла і кількість запитань: чи змінюються правила для тих, хто має два паспорти? І що робити військовозобов’язаним чоловікам або жінкам на обліку?
У коментарі Фактам адвокатка юридичної компанії GRACERS Марина Івіна чітко окреслила, що подвійне громадянство не дає жодних привілеїв при виїзді з України під час воєнного стану.
“Згідно із законом, виїзд з України дозволений лише на підставі українських документів – зокрема закордонного паспорта громадянина України, дипломатичного або службового паспорта, посвідчення моряка чи члена екіпажу”, – пояснила юристка.
Навіть якщо людина пред’являє паспорт іншої держави, прикордонна служба має право перевірити її в базах даних. Якщо виявиться, що вона має українське громадянство – її розглядатимуть саме як громадянина України, з усіма наслідками цього статусу.
“З 1 червня 2024 року скасовано пільгові умови виїзду за кордон для осіб з подвійним громадянством, які були зняті з реєстрації в Україні та зареєстровані за кордоном”, – додала Івіна.
Раніше чоловіки, які стояли на консульському обліку, могли вільно виїжджати. Але тепер навіть наявність другого паспорта й офіційне проживання за кордоном не гарантує право залишити Україну.
Подвійне громадянство = статус громадянина України
Усі, хто перебуває на території України, незалежно від кількості паспортів, підпадають під дію законів як громадяни України. Це означає обов’язкову мобілізаційну підготовку, перебування на військовому обліку та обмеження на виїзд за кордон для чоловіків призовного віку.
А як щодо жінок?
Жінки, які перебувають на військовому обліку, не підлягають мобілізації без згоди. І поки вони не служать у ЗСУ за контрактом, мають право вільно перетинати державний кордон, навіть якщо мають подвійне громадянство.
“Сам по собі факт перебування на військовому обліку не обмежує право жінки на виїзд”, – наголошує адвокатка.
Хто все ж може виїхати?
Чоловіки можуть залишити Україну лише за наявності таких підстав:
- відстрочка від мобілізації (ст. 23 закону “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”);
- визнання непридатним до служби (за рішенням військово-лікарської комісії);
- дозвіл ТЦК та СП через гуманітарні чи інші поважні причини.
Таким чином, другий паспорт не скасовує обов’язків перед Україною. Закон про множинне громадянство відкриває нові можливості для діаспори, але не надає переваг для виїзду під час війни.
Раніше юристи пояснили, як заброньованим українцям поїхати у відпустку за кордон
фото: Netfalls Remy Musser / Shutterstock