Бруклінський міст: як його будували і чому він так важливий

Дата:

Чи знаєте ви, що Бруклінському мосту вже 155 років? Цей символ Нью-Йорка, що колись був технічним дивом, досі таїть в собі безліч цікавих історій. Також з головним нью-йоркським мостом пов’язана маса цікавих і часом трагічних історичних фактів.

Тяготи будівництва

Бруклінський міст не завжди так називався. Офіційно він став Бруклинским тільки в 1915 році, до цього він називався міст Нью-Йорка і Брукліна або Істріверскій міст. До 1898 Нью-Йорк (острів Манхеттен) і Бруклін були різними містами. В якомусь сенсі, знаменитий міст допоміг їм стати ближче і, врешті-решт, злитися в один мегаполіс.

Будівництво величезного, на той момент найбільшого в світі, підвісного моста, що розкинувся на тисячу вісімсот двадцять п’ять метрів, тривало 1825 років. Проект мосту був розроблений німецьким іммігрантом Джоном Роблінг, який до цього вже будував підвісні мости в Техасі, Пенсільванії і Огайо. Але в результаті нещасного випадку інженер серйозно пошкодив ногу. В рану потрапила інфекція, і незабаром він помер від невиліковного на той час правця.

Будівництво моста почалося 3 січня 1870 року. До керівництва проектом приступив Вашингтон Роблінг, син загиблого архітектора, якому батько доручив продовжити його справу. Однак і на нього чекала незавидна доля. Роблінг, якому доводилося занурюватися під воду в Іст-Рівер, в перші ж місяці роботи захворів кесонної хворобою. Вона виникає від швидкого пониження тиску повітря. Його паралізувало. Але керівництво будівництвом він не залишив, продовжуючи протягом наступних 11 років давати вказівки інженерам через свою дружину Емілі. Емілі Роблінг вивчила вищу математику і інженерна справа, щоб якомога ефективніше допомагати чоловікові зводити міст.

Будівництво мосту – небезпечна та непроста робота. Загалом за час зведення Бруклінського мосту загинуло 27 робітників. Міст коштував $15,5 мільйонів, дуже велику, на ті часи, суму.

А раптом він впаде?

У день відкриття, 24 травня 1883 року, мостом пройшли 150 300 чоловік і проїхали 1 800 транспортних засобів — в основному візків, запряжених кіньми. В урочистій церемонії відкриття взяв участь 21 президент США Честер Артур, який пройшов мостом разом з мером Нью-Йорка Франкліном Едсоном. На бруклінському кінці мосту їх зустрів мер Брукліна Сет Лоу. Керівнику проекту Вашингтону Роблінгу стан здоров’я так і не дав змоги побачити презентацію свого дітища.

Незабаром після відкриття, а можливо, і до нього, по Нью-Йорку поповзли чутки, що міст ненадійний і ось-ось завалиться. Це прийняли на віру багато недалеких жителі, що спровокувало колосальну тисняву на мосту 30 травня, через 6 днів після його відкриття. Міст не завалився, але 12 чоловік були затоптані на смерть.

Через рік, 17 травня 1884 роки, бізнесмен Фінеас Барнум довів надійність моста провівши по ньому парад з 21 слона. Тим самим він також зробив відмінну рекламу власному цирку.

Незважаючи на те що побоювання щодо обвалення Бруклінського моста були зайвими, мости в США кілька разів дійсно розвалювалися. В останній раз це трапилося в 2007 році, коли обвалився міст 1-35W через шосе в Міннеаполісі, штат Міннесота. Це викликало тоді багато сумнівів і щодо Бруклінського моста. Крім того, побоювання підігріло те, що, за підсумками перевірки, що пройшла кілька років тому, стан мосту визнали “незадовільним”. Однак департамент транспорту Нью-Йорка не раз підкреслював, що це не відноситься до безпеки моста в цілому, а лише до необхідності ремонту деяких його частин. Реставраційні роботи, на які було виділено $ 508 мільйонів, почалися в 2010 році і тривали до 2014 року.

Знаменитий міст і терористи

У 1994 році ліванець Рашид Баз відкрив вогонь по мікроавтобусу, в якому їхали ортодоксальні євреї, що належать до руху Хабад-Любавич. 16-річний Арі Хальберштам був смертельно поранений, постраждали ще троє. Молода людина померла в лікарні від отриманих ран. Рашиду Базу дали 141 рік тюремного ув’язнення. Однак, тільки у 2000 році його дії визнали терористичними. В’їзд на міст з боку Манхеттена названий на згадку про Арі Хальберштаме.

Інший теракт, що планувався Аль-Каїдою в 2003 році, на щастя, вдалося запобігти. Водій вантажівки Лиман Фаріс був засуджений до 20 років ув’язнення за допомогу Аль-Каїді. Терористи збиралися обрушити Бруклінський міст, перерізавши сталеві канати.

Бункер з припасами під мостом

Міст прославився не тільки сумними подіями. Не так давно, в 2006 році, під Бруклінским мостом з боку манхеттенського Іст-Сайда виявили бункер часів Холодної війни, який був побудований на випадок ядерної атаки з боку СРСР. У бункері знайшли консерви, іншу їжу і предмети першої необхідності.

Крім того, міст двічі опинявся в центрі новин країни, коли профспілка працівників транспорту Нью-Йорка влаштовував масштабні страйки: в 1980 році і в 2005 році. Обидва мера мегаполісу (Едвард Коч в 1980-м і Майкл Блумберг у 2005-му) в знак солідарності з нью-йоркцями, яким доводиться терпіти незручності через відсутність громадського транспорту, пройшли по мосту пішки, добираючись з ранку на роботу в мерію.

Безкоштовна віртуальна екскурсія по мосту

Бруклінський міст вплинув і на мистецтво, надихнувши письменників, поетів і режисерів. Поет-модерніст початку 20 століття Харт Крейн присвятив йому оду. Його поетична збірка “Міст” до сих вважається найвищим досягненням. Бруклінський міст згадується в багатьох романах та повістях, а також з’явився в безлічі фільмів, дія яких відбувається в Нью-Йорку.

До національних історичних пам’яток Бруклінський міст зарахували в 1964 році, хоча він став символом Нью-Йорка задовго до цього. З 1980-х років міст підсвічується в темний час доби. Вночі його витончена нео-готична архітектура виглядає зовсім інакше, ніж вдень.

Про Бруклінському мосту можна розповідати довго. Але краще піти і подивитися на нього самому. Міст прекрасний як днем, так і ввечері. Власники смартфонів і айфонів можуть завантажити на сайті www.brooklynbridgetour.com безкоштовний додаток з 40-хвилинної відео-екскурсією по Бруклінському мосту. Віртуальна екскурсія починається з манхеттенської боку моста. Що особливо цікаво, ця програма створена Крістіаном Роблінг, праправнуком інженера Вашингтона Роблінг, який побудував міст.

Джерело:forumdaily.

Читайте також, Секрети економії в Нью-Йорку: транспорт, розваги та не тільки.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Поділитись:

Підписка

Популярне

ГОЛОВНЕ

Голос української моди в Лондоні: розмова з Костянтином Лєонтьєвим про London Fashion Day

Костянтин Лєонтьєв, дизайнер, продюсер, нетворкер, засновник Odessa Fashion Day та London Fashion Day, рушійною силою...

Новий український ресторан Sino відкривається в Лондоні

Українська кухня знову у центрі уваги британської гастросцени — і цього разу мова не про...

За що українців можуть депортувати зі США: головні причини

У квітні деякі українці, які перебувають у Сполучених Штатах за програмою Uniting for Ukraine, отримали...

Наш Великдень у Вінніпезі: як українці бережуть традиції за тисячі кілометрів

Чи можна перенести український Великдень за тисячі кілометрів — і зберегти дух свята? У Вінніпезі...

“Найбільше загинуло у тролейбусі – практично всі”, – ракетний удар по Сумах

13 квітня росія завдала ракетних ударів по Сумах. Під обстрілом опинився тролейбус з цивільними. Станом...

Символ Лондона на межі змін: 25 років London Eye

Лондонське Око (London Eye), також відоме як Колесо Тисячоліття (Millennium Wheel), є одним із найвідоміших...

Де українцям шукати житло у США: найкращі ресурси та поради

Переїзд до Сполучених Штатів — це завжди виклик, особливо якщо це сталося раптово, як у...

Покинула роботу в Лондоні та повернулась до Києва: історія українки

Вісім років за кордоном, блискуча кар’єра у топових міжнародних компаніях і… несподіване рішення повернутися додому....

«Це ваш особистий код»: як писанка стала містком між Україною і Канадою

Чи може мистецтво об’єднувати людей, незалежно від їхнього походження? Безумовно. У Саскатуні жителі міста масово...

“Мистецтво не поза політикою”: українці в Лондоні й Чикаго блокують повернення росіян на сцену

Чи може сцена бути нейтральною, коли за лаштунками — війна? Поки росія руйнує театри й...

Подібне до цього
Схоже

Translate »