“Життєво важливий” вступ України до ЄС: експерти про старт переговорів

Дата:

Чимало політиків та експертів назвали вчорашній старт переговорів ЄС з Україною про членство “історичним днем”. Ми зібрали кілька думок щодо того, що означає даний крок та як вплине на майбутнє всієї Європи.

Ексміністр закордонних справ України Павло Клімкін вважає, що членство України в ЄС є “стратегічною поразкою для путіна і кремля”, а для України – це життєво важливий процес, від якого “залежить наше існування”.

“У москві хотіли назавжди відкласти нашу інтеграцію в ЄС – це призвело до того, що і ми і ЄС увімкнули “іншу передачу” і спільно виставили ціль руху – не в політичних заявах, а реальних діях. Вступ до ЄС – це наше існування як країни та нації.

В кремлі так само розуміють, що наше повернення до Європи – це кінець реальності, яку вони собі вигадали, а значить це для них теж життєво важливо, тільки у негативному сенсі. Там зроблять все можливе і неможливе, щоб нашу інтеграцію вбити і зруйнувати. Найкращий варіант для них – щоб України взагалі не було.

“З москви вже запускають по Європі хвилі про те, що наше сільське господарство “доб’є” Євросоюз, а всі залишаться без своїх бюджетів, – додав дипломат. – І для нас дуже важливо тримати в країнах ЄС сенс, що з нами він сильніший, що ми не частина проблеми, а частина єдино можливого для нього рішення у майбутньому не потрапити під російський каток”.

Політолог Сергій Таран у блозі на сайті “Української правди” прогнозує, що на те, щоби стати членом ЄС, Україні знадобиться приблизно 6 років. Але для цього потрібно вирішити два надскладних питання.

“Оптимістична дата вступу України до ЄС – 2030 – через 6 років. Приблизно скільки часу забрав вступ Хорватії до Євросоюзу, яку у цьому контексті часто порівнюють з Україною. Для того, щоб цей вступ таки відбувся потрібні дві фундаментальні вимоги – припинення війни, або, принаймні, стратегічна пауза у війні, – адже мало віриться у те, щоби Європа відкрила ринки та політичні права для країни у стані війни. А друге – це повернення в Україні повноцінної демократії.

На його думку, старт перемовин – це важливий, але швидше лише політичний старт. Наступного року, коли Польща почне головувати у Раді ЄС почнуться основні практичні дії, вважає політолог.

“Зважаючи на війну та масштаби країни перемовини про вступ України до Євросоюзу буде одним із найбільших геополітичних викликів для ЄС. Але в кінці все завершиться добре. Бо Європі теж потрібна Україна. І не лише через “ринки”, як часто у нас говорять. Але через міркування безпеки.

Європі дуже потрібний надійний мур, який відділятиме її від здичавілої росії. І європейці будуть готові інвестувати політичні та фінансові ресурси у цей мур – нову “берлінську стіну”, який пройде там, де зупиниться російська навала”, – зазначив експерт.

Політолог, директор Центру політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко вважає, що сам шлях до членства в ЄС навіть більш важливий, ніж кінцевий результат.

“Як свідчить досвід більшості країн, які вступали до ЄС за останні 20 років, сам процес європейської інтеграції є потужним інструментом модернізації, активного розвитку і різноманітних структурних реформ. Як це не парадоксально, в даному випадку процес є навіть більш важливим, чим кінцевий результат. Але тільки в тому випадку, якщо процес спрямований на ефективний результат і рухається достатньо швидко. Нам ще треба дуже багато зробити – і в боротьбі з корупцією, і в реальному забезпеченні верховенства права, і в забезпеченні сталого і швидкого соціально-економічного розвитку”. – зазначив Фесенко.

Але головне – нам треба вистояти проти російської навали. І саме це буде вирішальною умовою нашого вступу до Євросоюзу, додав експерт.

Він також звернув увагу на слова президента Володимира Зеленського про те, що заявка України на вступ до Євросоюзу була підписана на п’ятий день повномасштабної війни.

“Він сказав, що тоді це сприймалося не більше ніж мрія. Я висловлюсь не так делікатно. Багато хто тоді, коли ворог намагався штурмувати столицю України і було невідомо чим закінчиться ця війна, сприймав це звернення як безглуздя або як акт відчаю. Але сьогодні ми маємо конкретний і успішний результат європейської інтеграції України – початок переговорів про вступ України до ЄС. Поки що це не остаточний результат, але стратегічно важливий і багатообіцяючий. За два роки, та ще і в умовах нинішньої масштабної війни, Україна зробила величезний ривок на своєму шляху до об’єднаної Європи.

Вся ця історія є дуже показовою. І в нашому прагненні до членства в Євросоюзі, і в боротьбі з ворогом, і в багатьох інших суспільних і державних справах, треба не тільки мріяти, а й швидко, рішуче і нестандартно діяти. Саме так робляться політичні прориви.

Але також треба мати на увазі, що успіхи європейської інтеграції України були забезпечені героїзмом українського спротиву російській навалі, єдністю і ефективністю дій державних структур і громадянського суспільства. І цей потенціал нам треба зберігати і використовувати і надалі”, – підсумував політолог.

Зауважимо, ЗМІ та європейські чиновники називають можливим вступ України до ЄС у 2030-му році, і це оптимістичні прогнози.

Джерела: Павло Клімкін, Українська правда, Володимир Фесенко

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Поділитись:

Підписка

Популярне

ГОЛОВНЕ

Війна на відстані: як не зламатися, коли борешся за Україну за тисячі кілометрів

З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну Велика Британія стала одним із головних центрів гуманітарної...

Угода про копалини: що пропонують США та Україна?

Коли Володимир Зеленський вперше запропонував обміняти військову допомогу США на рідкісноземельні метали, здавалося, що Київ знайшов спільну мову з Вашингтоном. Проте позиція Америки щодо угоди про мінерали викликала неабиякий резонанс. Читайте хронологію обговорення угоди про корисні копалини між США та Україною. Документ ще не підписано, і сторони продовжують працювати над ним, обмінюючись гучними заявами. В Україні є багатства, як-от літій, титан, нікель, графіт, кобальт та рідкісноземельні елементи. Однак оцінки природних багатств різняться, і невідомо, наскільки вигідним буде їхнє видобування. 3 лютого Дональд Трамп заявив, що хоче обміняти рідкісноземельні метали з України на військову допомогу США.  Він зазначив: "Ми говоримо Україні, що у них є цінні рідкісноземельні метали, я хочу, щоб Україна дала нам рідкісноземельні метали." Українська сторона стверджувала, що вже міркувала над цим питанням. В Офісі Президента нагадали, що у жовтні 2024 року Володимир Зеленський представив план перемоги, який включав пункт про обмін природних ресурсів на допомогу у війні. Зеленський наголосив, що мова йде про спільний видобуток копалин та американські інвестиції, а не про роздавання ресурсів. Україна прагне захистити свої ресурси від агресора, адже частина мінералів вже опинилася на окупованих Росією територіях. Скільки можуть коштувати корисні копалини України / Інфографіка...

Нова редакція угоди про корисні копалини: США хочуть 100% власності

Росія окупувала приблизно п'яту частину території України, включно з багатим на ресурси Донбасом. Адміністрація президента США Дональда Трампа прагне отримувати доходи від природних ресурсів на територіях України, звільнених від російської окупаці Про це йдеться в новому проєкті угоди із США, який отримало в розпорядження...

Українці за кордоном готують сотні акцій на підтримку України: розклад для Британії, США і Канади

Наближається третя річниця повномасштабної війни росії проти України. Це нагадування всьому світу, що боротьба за...

“Вирішать” без України? Діаспора в Канаді занепокоєна переговорами США та росії

Українська громада у Вінніпезі з тривогою сприйняла новину про переговори між США та росією, які...

Трамп стає на бік росії в питанні України: як світ реагує на зміну позиції США

Президент США Дональд Трамп своїми останніми заявами викликав широкий резонанс у міжнародних ЗМІ. Він звинуватив...

“Комік-диктатор” і “війна, яку не виграти”: Трамп знову атакує Зеленського

Президент США Дональд Трамп знову обрушився з критикою на Володимира Зеленського, назвавши його «диктатором без...

Трамп – про Зеленського, хто винен у війні, добрі наміри рф, гроші та вибори: головне

"росія хоче зупинити цю дикість, яка там відбувається", "росія здатна дуже швидко знищити українські міста...

Перемовини США та рф в Саудівській Аравії без України: підсумки та реакції

Сьогодні день відзначився напруженими дипломатичними подіями: у центрі уваги перемовини між офіційними делегаціями США та...

Українці в Канаді ризикують втратити візи через проблеми з паспортами

Тисячі українців, які знайшли притулок у Канаді після початку війни, ризикують залишитись без можливості продовжити...

Подібне до цього
Схоже

Translate »