Дональд Трамп, обраний напередодні новим президентом США, пообіцяв припинити війну в Україні. Тепер він повинен вирішити, як. Радники із зовнішньої політики, близькі до новообраного президента, висувають різні версії плану фактичного заморожування лінії фронту.
Про це йдеться в публікації видання Wall Street Journal.
Під час своєї кампанії в Білому домі Трамп критикував дії Байдена щодо України, попереджаючи, що це підвищило ймовірність Третьої світової війни і нарікаючи, що Київ безкоштовно отримав зброю на мільярди доларів. Він неодноразово заявляв, що міг би швидко вирішити конфлікт, посадивши обидві сторони за стіл переговорів, але не розкрив, як він це зробить.
Тим часом ЗМІ публікували деякі з пунктів імовірного плану Трампа, що містить суперечливі та негативні пропозиції для сприйняття українцями: відмова від НАТО, заморожування війни і туманне розуміння, чи будуть якісь гарантії безпеки.
WJS наводить деталі одного з планів, який висувають радники: він передбачає відмову України від вступу до НАТО протягом 20 років, заморожування лінії фронту і створення 800-мильної демілітаризованої зони (майже 1300 км). Наразі незрозуміло, хто охоронятиме цю територію, але сили США не будуть включені до миротворчої місії і не будуть її фінансувати, вказує WSJ.
«Ми можемо проводити навчання і надавати іншу підтримку, але стволи зброї мають бути європейськими [мається на увазі ідея залучення контингентів з Європи — прим.ред.]. Ми не посилатимемо американських чоловіків і жінок підтримувати мир в Україні. І ми не платитимемо за це. Примусьте поляків, німців, британців і французів робити це», — сказав член команди Трампа.
США в цей час мають намір постачати Україні зброю, щоб стримати майбутній російський напад.
План також передбачає залишити росії приблизно 20% території України, які країна-агресор захопила.
Інший план, запропонований Трампу, містить наступну пропозицію: припинити постачання зброї Києву доти, доки Україна не погодиться на мирні переговори з рф. Україна все ще може спробувати повернути втрачені території, але їй доведеться робити це шляхом дипломатичних переговорів, пише WSJ.
Видання припускає, що в оточенні Трампа щодо цього склалися різні думки. Більш традиційно налаштовані союзники, як-от Майк Помпео, колишній держсекретар, який зараз претендує на посаду глави Пентагону, імовірно, наполягатимуть на врегулюванні, щоб не принести великої перемоги москві. Інші радники, зокрема, Річард Гренелл, головний кандидат на посаду глави Держдепартаменту або радника з національної безпеки, могли б віддати пріоритет бажанню Трампа якнайшвидше закінчити війну, навіть якщо це означає примус Києва до значних поступок.
Яку з цих стратегій Трамп буде використовувати — поки що незрозуміло. Але в будь-якому разі змусити дві країни, які воюють, домовлятися, буде вкрай складно, оскільки їхні цілі та вимоги кардинально різняться.
Також буде жорсткий опір з боку деяких союзників по НАТО, які розглядають агресію рф як безпосередню загрозу своїм власним країнам, додають автори тексту.
Читайте також: Перемога Трампа: якою буде допомога Україні та чи зможе зупинити війну
Джерело: WSJ