“Росіяни не зможуть скасувати українську культуру”, – засновниця Ukrainian Freedom Orchestra Кері-Лінн Вілсон

Дата:

У липні Ukrainian Freedom Orchestra під керівництвом канадсько-української диригентки Кері-Лінн Вілсон вирушить у третій міжнародний тур. А нещодавно музиканти зібрали аншлаг у Києві.

Кері-Лінн Вілсон, яка має українське коріння, палко підтримує Україну від початку повномасштабного вторгнення. Музикантка колекціонує вишиванки і не приховує свого захвату від всього українського. 2022-го вона створила Ukrainian Freedom Orchestra і разом з ним виступала по всому світу, пропагуючи нашу культуру. До складу оркестру входять українські музиканти, які є учасниками європейських оркестрів, та інструменталісти, які грають в українських колективах.

В інтерв’ю “УП.Життя” диригентка розповіла про свої враження від відвідування Києва та українців, улюблену українську музику і ставлення до російських виконавців та музики за кордоном.

Кері-Лінн Вілсон каже, що пишається своїм українським походженням, і ще дитиною мріяла вівідати Україну. Вперше вона тут побувала в 2004 році і “закохалася в Україну”. Тепер же вона повернулась сюди вперше за 15 років.

“Українська музика сильна, життєдайна і жива”

фото: Teatr Wielki Opera Narodowa

“Звісно, за цей час чимало змінилося. Але що мене найбільше вразило – як війна вплинула навіть не на місто, а на людей. Тож це зовсім інші відчуття й інша атмосфера після мого повернення, але саме це змушує мене любити Київ ще більше. Приїхати до Києва здавалося справжнім викликом – це ж ніби так далеко, але все саме собою склалося після мого виступу в Карнеґі-холі з Київською камератою, з якою я працювала вперше. Музиканти мріяли виступити там, а я мріяла побувати у Києві”, – сказала диригентка.

“Від початку вторгнення я знала: ми маємо сказати світові, що українська музика сильна, життєдайна і жива. Тож я почала вивчати музику українських композиторів, шукати твори, які б хотіла виконати з Ukrainian Freedom Orchestra, – і обрала Сьому симфонію Сильвестрова для першого туру оркестру. Це було бажання допомогти, а один зі способів підтримки – “надати слово” українським композиторам. І показати Путіну і росіянам: ні, ви не можете скасувати українську культуру, ви не змусите замовкнути цих музикантів”, – додала вона.

Щодо ставлення до того, що закордонні менеджери змушують українських музикантів грати російську музику або виступати на одній сцені з російськими музикантами, диригентка відповіла: “Я думаю, вони мають бути дуже обережними у виборі російських артистів та програм. Наприклад, мій чоловік Пітер Гелб, генеральний директор Metropolitan Opera, з першого ж дня вторгнення чітко дав зрозуміти, що будь-хто з артистів, хто підтримував російським режим або путіна, не матиме доступу до театру. Я притримуюся цієї ж думки і не працюватиму з такими людьми”.

Вона запевнила: культурна спільнота знає, що українці не хочуть виконувати російський репертуар, ви мають на це повне право. Однак вважає, що не варто “скасовувати всіх підряд у репертуарі, не можна звинувачувати мертвих композиторів”.

“Я, наприклад, продовжую виконувати Шостаковича, бо вважаю, що це не зашкодить Україні. Але дуже добре розумію, що через травматичний досвід ви не хочете мати нічого спільного з Росією. Я б хотіла підтримати й тих, хто страждає в росії. У мене є кілька друзів там, вони виходили на протести, і їх ув’язнили”, – поділилась Вілсон.

“Я чула вдома українську мову”

Українська музика нагадує Кері-Лінн Вілсон про дитинство, народні танці, якими вона захоплювалася змалку.

“Мої прабабуся і прадідусь з Чернівців, вони не розмовляли англійською, тож я чула вдома українську мову, ми святкували традиційні українські свята: Різдво, Великдень. Я рік ходила на українські народні танці, коли мені було 10. Тож я добре відчуваю цю ритміку, коли диригую, наприклад, Скрипковим концертом Зубицького або “Гірською легендою” Станковича”, – розповідає диригентка.

Вона каже, що “закохана в оперу “Украдене щастя” Юлія Мейтуса,” згадала і про Олександра Козаренка: “в його музиці екзотичний слов’янський колорит. І я справді почуваюся, як вдома, диригуючи цією музикою, – вона тече у моїй крові”. 

“Зараз я вважаю своєю місією в будь-якому симфонічному концерті, де я диригую, брати до програми твори українських композиторів”, – додала Вілсон.

Насамкінець, вона поділилась своїми думками про українців: “Ви такі прекрасні люди, але найперше, стійкі і хоробрі. І я відчуваю себе схожою на вас. Так, це моє коріння, я пишаюся цим. Почуття гумору, попри трагедію війни, опір, відвага, бажання зробити все якнайкраще, обійняти одне одного і підтримати… Що я ще можу сказати? – Я люблю вас всіх!”.

Додамо, що міжнародний тур Ukrainian Freedom Orchestra триватиме з 12 липня до 4 серпня. Він матиме назву Beethoven Ninth Freedom Tour 2024, оскільки основою концертної програми стане Дев’ята симфонія Бетховена.

Розпочнеться тур у знаменитій музичній церкві Сент-Есташ у Парижі напередодні Олімпійських ігор у Франції 2024 року. Потім відбудуться концерти в Польській національній опері у Варшаві, соборі Святого Павла в Лондоні, соборі Святого Івана Богослова в Нью-Йорку та Центрі Кеннеді у Вашингтоні, округ Колумбія.

Читайте також: Україно-канадка Марічка Марчик – про концерти і волонтерство на фронті

Джерело: УП.Життя

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Поділитись:

Підписка

Популярне

ГОЛОВНЕ

Великдень з особливою місією: як зерно з Харківщини стало паскою аж у Нью-Йорку

У самому серці Нью-Йорка до Великодня спекли українські паски з особливим змістом — з борошна,...

Перший фестиваль українського танцю Shumka в Канаді: як це було

Коли мова йде про збереження культури за тисячі кілометрів від рідної землі — українці завжди...

Голос української моди в Лондоні: розмова з Костянтином Лєонтьєвим про London Fashion Day

Костянтин Лєонтьєв, дизайнер, продюсер, нетворкер, засновник Odessa Fashion Day та London Fashion Day, рушійною силою...

Новий український ресторан Sino відкривається в Лондоні

Українська кухня знову у центрі уваги британської гастросцени — і цього разу мова не про...

За що українців можуть депортувати зі США: головні причини

У квітні деякі українці, які перебувають у Сполучених Штатах за програмою Uniting for Ukraine, отримали...

Наш Великдень у Вінніпезі: як українці бережуть традиції за тисячі кілометрів

Чи можна перенести український Великдень за тисячі кілометрів — і зберегти дух свята? У Вінніпезі...

“Найбільше загинуло у тролейбусі – практично всі”, – ракетний удар по Сумах

13 квітня росія завдала ракетних ударів по Сумах. Під обстрілом опинився тролейбус з цивільними. Станом...

Символ Лондона на межі змін: 25 років London Eye

Лондонське Око (London Eye), також відоме як Колесо Тисячоліття (Millennium Wheel), є одним із найвідоміших...

Де українцям шукати житло у США: найкращі ресурси та поради

Переїзд до Сполучених Штатів — це завжди виклик, особливо якщо це сталося раптово, як у...

Покинула роботу в Лондоні та повернулась до Києва: історія українки

Вісім років за кордоном, блискуча кар’єра у топових міжнародних компаніях і… несподіване рішення повернутися додому....

Подібне до цього
Схоже

Translate »