Киянка Лілія Почкун від початку великої війни живе у Великій Британії, проте не називає себе біженкою. Жінка мріє створити міжнародний бренд борщу, за яким Україну будуть впізнавати у всьому світі. А почала вона з Кембриджа – міста, в якому навчається її син і колись навчалася вона сама, пише Zaxid.net.
Спершу Лілія відкрила точку продажу традиційних українських страв у зручному форматі to go і тепер хоче масштабувати її на кілька ресторанів, і навіть країн. А гроші із заробітків хоче переказувати у фонд відбудови України.
Мрія – зробити борщ відомим на весь світ
Українка приїхала в Британію за чотири дні до початку повномасштабної війни. Вона довго не могла сидіти без діла, тож вирішила здивувати іноземців українськими стравами у нестандартній подачі. Тоді вона почала продавати український борщ у міському парку на виніс. Для цього орендувала там на три роки кіоск, виграла грант у 1000 фунтів стерлінгів, а також вклала чималі свої кошти.
Жінка подумала, що зможе зробити борщ таким же популярним, як страви інших національних кухонь, до прикладу, японський рамен.
«Цей японський супчик з локшиною якимось чином став популярний у всьому світі. І у Києві відкрили раменні, в яких завжди стояли черги із молодих людей. Нас туди привів син, і я була в шоці від того, що молодь стоїть у черзі за якимось супчиком. Я подумала: а якби тут не рамен, а багато видів борщу продавали?»
Тоді у жінки й з’явилася ідея, що борщ, як і рамен, може стати таким же відомим у світі. Особливо зараз дуже сприятливий момент, стверджує підприємиця, коли увага всього світу прикута до України.
Рецепт борщу підлаштували до особливостей британських смаків. Наприклад, картоплю у ньому замінили сочевицею. І така адаптація буде іншою у кожній країні, куди Лілія хоче масштабувати цей проект.
«Він обов’язково має бути адаптований під смаки тої країни, де ми продаємо. Кембридж дуже міжнародне місто, і тут, звісно, треба орієнтуватися на різні національності, різні вікові групи і так далі. Смак повинен всіх задовольнити. Тому у нас тут lentil borsch – веганський, у який замість картоплі ми кладемо сочевицю. І цей борщ тут, у Кембриджі, вже полюбили. Мене тут вже знають як леді-борщ», – каже українка.
![](https://ua-platform.com/wp-content/uploads/2023/12/image-3-1-768x1024.jpg)
«Смачно» звучить однаково на усіх мовах світ
Лілія розповідає, що її борщ купують представники найрізноманітніших національностей. Туристи, які проходять повз, бачать, підходять куштувати. Комусь назва страви знайома, хтось реагував на жовто-сині прапорці, інші спеціально прийшли, коли побачили рекламу у соцмережах чи публікації у пресі.
Навідуються туди і українці як в осередок української культури. Смакують стравами, улюбленими з дитинства: варениками, налисниками з сиром, київським чи вафельним тортом… Кожен знаходив щось своє.
«Британці, що раніше не куштували борщу, кажуть, що це найсмачніший суп. Представники різних національностей – і іспанці, і болгари, і індуси – порівнюють його смак зі стравами, що готували їхні бабусі. «І це теж дуже комплімент. Бо якщо ми щось порівнюємо зі своїм дитинством, це асоціації щастя», – каже Лілія.
Кіоск у парку пропрацював з травня по листопад, на зиму його закрили. Наступних півроку борщі будуть продавати інші заклади Кембриджа: кожна точка буде промаркована наклейкою Borshch To Go.
Займатися гастрономією не є кінцевою метою Лілії Почкун. Вона розповідає, що хоче зробити борщ популярним на весь світ і завдяки цьому збирати гроші на відбудову України після війни.
У найближчих планах – впродовж зими відкрити десяток точок з українським борщем у Кембриджі.
![](https://ua-platform.com/wp-content/uploads/2023/12/image-1.jpg)