Чимало українських біженців їдуть з інших країн додому на свята, тож їм необхідно дотримуватись правил митного контролю.
Як нагадує РБК-Україна, на ввезення певних речей діє заборона, а на деякі товари є обмеження за кількістю. Отже, що треба знати при перетині кордону?
На які товари й речі діють обмеження
В Україну дозволено ввозити товари (крім підакцизних), сумарна вартість яких не перевищує еквівалент 500 євро та сумарна вага їх не більше 50 кг (при наземному перетині кордону), а також готівкову валюту в еквіваленті до 10 тисяч євро (якщо більше – треба письмово декларувати на митниці).
Які товари й скільки можна ввозити без оподаткування:
- речі для особистого користування (одяг, взуття, засоби гігієни тощо)
- фотоапарат, відеокамера – по 1 штуці
- смартфони і ноутбуки – не більше 2 штук
- індивідуальні вироби медичного призначення (крісло колісне тощо) – 1 штука
- спортивне спорядження з розрахунку на одну людину
- ліки для особистого користування не більше 5 упаковок (якщо вони не місять наркотичних речовин)
- продукти без ГМО на суму не більше 200 євро на одну особу (не більше 2 кг кожного найменування)
- 200 сигарет або 50 сигар чи 250 грамів тютюну, або комбінацію цих виробів загальною вагою, що не перевищує 250 грамів
- 5 літрів пива, 2 літри вина, 1 літр міцних напоїв (із вмістом спирту більш як 22 %)
Домашніх тварин можна перевозити тільки з ветеринарними паспортами, в яких вказана інформація про вакцинацію від базових хвороб.
Що не можна ввозити в Україну
Щодо заборонених речей, то переважно це не стосується пересічних громадян. Наприклад, не можна ввозити:
- зброю та боєприпаси, наркотичні та психотропні препарати, отруйні речовини сильної дії, а також радіоактивні й вибухові речовини;
- друковані матеріали, відзняті плівки, фотографії, відеозаписи та інші матеріали, які містять пропаганду війни, расизму, расової дискримінації та геноциду, або спрямовані на підрив територіальної цілісності України;
- товари, які порушують права інтелектуальної власності й культурні цінності, що перебувають у розшуку;
- товари, вироблені в рф, а також видавнича продукція з росії, Білорусі чи окупованих територій.
При перетині кордону на транспортних засобах, вони повинні відповідати екологічним нормам Євро (щонайменше стандарту “Євро-2”). При цьому може бути повний бак пального та 20 літрів у каністрі.
Наслідки за порушення митних правил
При незначних порушеннях митних правил людині можуть видати попередження про недопустимість таких діянь у майбутньому. Також можуть призначити штраф, покаранню полягають особи від 16 років. При чому притягнення до відповідальності за порушення митних правил не звільняє зазначених осіб від обов’язку сплати мита та інших податків і зборів.
Недекларування валюти від 10 тисяч євро тягне за собою накладення штрафу в розмірі 20% суми, згідно з офіційним курсом Національного банку України на день вчинення порушення митних правил. А якщо людина не задекларує товари, що перевозить через кордон, то накладуть штраф у розмірі 30% вартості цих товарів.
За товар комерційного призначення, який приховали від митного контролю, можуть оштрафувати на 100% вартості або навіть конфіскувати його.
Читайте також: Платний в’їзд до Європи: які зміни очікують українців з 2025 року