Багато переміщених українців у Канаді зіткнулися з серйозними проблемами з отриманням необхідних документів. Про це пише видання The Star.
Йдеться про українців, у яких закінчується термін дії паспорта і водночас термін дії візи, що дозволяє перебувати в Канаді.
Журналісти поспілкувались із сім’єю Юлії Слабінської, яка з чоловіком і двома дітьми проживають в Британській Колумбії. Термін дії паспорта її сина Андрія закінчується в квітні, а українські закони не дозволяють його продовжити, що ставить під загрозу їхній статус у Канаді.
Юнака відправили вчитись до Канади ще в 2021 році, за кілька місяців до того, як росія розпочала повномасштбну війну проти України. Йому якраз виповнилося 16.
“Він збирається стати нелегалом у Канаді”
У серпні 2022 року — через шість місяців після російського вторгнення — Юлія, її чоловік і молодша донька прибули до Ленглі, Британська Колумбія, за канадсько-українською програмою дозволу на екстрені поїздки. Програма CUAET запропонувала тимчасовий притулок майже 300 000 переміщеним українцям з дозволами на роботу та навчання, перш ніж вона була закрита в березні минулого року.
До жовтня минулого року Оттава пропонувала дозвіл на постійне проживання з обмеженим часом тим, у кого є член сім’ї канадець, тоді як інші можуть подати заявку до 31 березня на продовження свого тимчасового дозволу на термін до трьох років. Проблема в тому, що вони повинні надати дійсний паспорт, хоча офіцер імміграційної служби має право відмовитися від цієї вимоги. (Для заявників на возз’єднання сім’ї «приймаються» альтернативні ідентифікаційні документи, якщо вони не можуть отримати паспорт)
Слабінська, яка працювала в міжнаціональній телекомунікаційній компанії, а зараз працює операційним аналітиком, сказала, що записатися на прийом до українського посольства та консульства важко, оскільки в їхній країні триває війна, а консульські ресурси обмежені зростаючою діаспорою в Канаді.
Тоді як інші члени її родини мають дійсні паспорти та статус у Канаді до 2027 року, у її сина закінчується термін дії паспортів у квітні. Вона сказала, що не змогла поновити для нього через закони, прийняті в Україні минулого року, які вимагають від чоловіків віком від 18 до 60 років реєструватися та оновлювати свої призовні дані у військових пунктах усередині країни.
Український «мобілізаційний закон», прийнятий у квітні минулого року, знизив мінімальний вік обов’язкової військової служби з 27 до 25 років, але чоловікам віком від 18 до 60 років заборонено залишати країну в умовах воєнного стану. Минулого тижня агентство Associated Press повідомило, що український уряд перебуває на завершальній стадії реформ із залучення до збройних сил осіб віком від 18 до 25 років, але на добровільній основі.
«Його не випустять», — зітхнула Слабінська, чиєму синові Андрію в жовтні виповнилося 19 років. Хлопець навчається на першому курсі Квантленського політехнічного університету Британської Колумбії.
«Годинник цокає для мого сина. Його паспорт закінчується. Коли він закінчується, його канадська віза закінчується, а його дозвіл на навчання закінчується. Він збирається стати нелегалом у Канаді».
У квітні минулого року Слабінська, мати якої канадка, подала документи на постійне проживання за спеціальною програмою возз’єднання сімей для українців, члени сім’ї яких є громадянами Канади або постійними мешканцями. Ця програма завершилася в жовтні, і сім’я досі не отримала «підтвердження отримання» (AOR), що означає, що департамент отримав файл і присвоїв йому номер як перший крок.
За даними Департаменту імміграції, термін дії близько 106 000 документів на тимчасове проживання, включаючи продовження відповідно до державної політики CUAET, закінчується в 2025 році.
Станом на 31 грудня 2024 року 23 000 осіб подали заявки на постійне проживання за категорією возз’єднання сім’ї.
Є ще 21 000 людей, які не мають тут членів сім’ї, але подали документи на постійне проживання в інших регулярних програмах.
З огляду на нещодавні новини про те, що Оттава скорочує набір постійних жителів на 20 відсотків у період з 2025 по 2027 рік — і план скорочення 3300 робочих місць у Департаменті імміграції — багато українських заявників готуються до більш тривалого розгляду, що ще більше поставить під загрозу їхній статус, навіть якщо їх до паспортів ще пару років.
“Багато хто або не хоче, або не може дозволити собі повернутися в Україну”
Як і інші, хто потрапив за програмою надзвичайних поїздок, Олег Задорецький прибув до Канади з дружиною та двома доньками у березні 2023 року, щоб перечекати війну. Але він вирішив подати документи на постійне проживання, оскільки конфлікту не було видно кінця. Його родина нарешті отримала підтвердження отримання в грудні, через рік після подання заяви.
«Більшість людей досі не мають номеру AOR», — сказав Задорецький, який працює віртуально в Канаді в IT-службі закордонної компанії, а його дружина працює офісним адміністратором благодійної організації в Галіфаксі.
«Люди обговорюють питання про отримання притулку, тому що це один із небагатьох способів, коли вам не потрібен дійсний паспорт, поки ви перебуваєте в Канаді, і ви можете працювати, а діти можуть ходити до школи».
Едмонтонська радіоведуча Юліанна Волошина сказала, що багато новоприбулих українців зверталися до неї щодо затримок імміграції та занепокоєння щодо їхніх паспортів, термін дії яких закінчується. Багато хто або не хоче, або не може дозволити собі повернутися в Україну, щоб зробити це особисто.
«Це великий тиск для українських посольств, щоб вони могли виготовити стільки паспортів», — сказала колишній професор економіки університету та заступник декана, яка переїхала сюди 10 років тому після одруження з канадцем.
У електронному листі для Star посольство України в Оттаві повідомило, що чиновники працюють за «надзвичайних обставин», щоб задовольнити потреби своїх громадян у Канаді, одночасно наполегливо працюючи над вдосконаленням процесів і збільшенням доступності записів.
«Ми заохочуємо заявників часто контролювати систему, оскільки регулярно з’являються додаткові слоти», — каже вона та радить людям звертатися безпосередньо до місцевих консульських установ для отримання «персоналізованих інструкцій».
Хоча всі іноземні громадяни, які подають заяву на тимчасове проживання в Канаді, повинні надати дійсний паспорт або проїзний документ, представники імміграційної служби сказали, що уповноважені офіцери можуть відмовитися від цієї вимоги в кожному конкретному випадку як для випадків постійного проживання, так і для продовження візи CUAET.
Програма возз’єднання сімей для переміщених українців входить до класу гуманітарності та співчуття в плані рівнів імміграції, який передбачає загалом 10 000 у 2025 році; 6900 у 2026 році; і 4300 у 2027 році. Річні квоти також охоплюють місця для суданців і гонконгців, які бажають отримати постійне місце проживання за різними спеціальними програмами допомоги.
«Через велику кількість заявок і обмежені місця для прийому для цієї категорії, очікується, що час розгляду зросте, – сказав Департамент імміграції. – Ми визнаємо, що деякі заявники не отримали листи-підтвердження про отримання. Коли офіцер перегляне заявку, заявники отримають лист із підтвердженням отримання».
Читайте також: Два місяці до закінчення CUAET: що надалі буде з українцями в Канаді?
Джерело: The Star