Українські художники руйнують стереотипи про біженців у Британії

Дата:

Для участі України у цьогорічній Венеціанській бієнале двоє художників попросили біженців допомогти їм створити «прийнятний» портрет жінки, спустошеної війною.

The Guardian познайомилися з командою, яка стоїть за дивовижним проектом.

У кімнаті в ліверпульській галереї молода британська акторка, Саскія Пей одягнена у звичайні джинси та топ, сидить на стільці перед камерою.

Хлопець із камерою, український художник Андрій Достлієв, розповідає трьом іншим жінкам, усі вони біженки з України, про образ, який він намагається створити. Він показує реквізит, який вони можуть використати: ковдру з фольги, пов’язку, брудного плюшевого ведмедика, трохи макіяжу. Жінки кивають. Їм не потрібно багато пояснювати. Всі знають таку картину.

Вони без вагань заходять, загортаючи фольговану ковдру навколо плечей акторки.

«Було б природніше, якби у неї були сліди на обличчі», — зауважує одна з них, а інша береться за макіяж.

Далі волосся. Одна з жінок розповідає, що коли вона жила в окупації – у місті Макарів, на захід від Києва, поблизу Бучі, на початку повномасштабного вторгнення, – вона просто стягнула свій у хвіст і ходила з немитим волоссям цілими днями. Інша зауважує, що було б краще, якби на обличчі моделі було трохи крові. Вони дають їй плюшевого ведмедика, щоб вона притиснула до себе.

Якщо люди недостатньо страждають, вони недостатньо цікаві

Цю сцену створюють для українського павільйону на Венеціанській бієнале 2024 року, найважливішому міжнародному клановому зібранні глобального світу мистецтва, яке завжди проливає світло на геополітичні настрої цього моменту. Під час попереднього видання, яке відкрилося у квітні 2022 року після повномасштабного російського вторгнення, українському художнику Павлу Макову якимось дивом вдалося вирватися з бомбардованого Харкова, щоб показати свою роботу на заході. Але цього року в українському павільйоні вперше буде представлено мистецтво, створене в гущі загарбництва – мистецтво, яке показує щось із того, як це – прожити два роки під тінню агресії та насильства.

Назва української виставки – Net Making – відсилання до спільної волонтерської діяльності зі зв’язування маскувальних сіток для військових дій. (Я бачив людей, які терпляче працювали, роблячи це в центральній бібліотеці у Львові, на заході України.) Але це також натякає на акт встановлення зв’язків, виходження за межі власних голосів художників у спільноти, можливо, навіть утримання чогось разом, що крихкий і потребує безпечного зберігання.

У павільйоні покажуть інтимний, зворушливий годинний фільм, створений Андрієм Рачинським і Даниїлом Ревковським із кадрів, опублікованих українцями на YouTube, занурюючи глядача прямо в досвід вторгнення. Інша робота, яку Катя Бучацька зробила з нейрорізними митцями, розглядає, що відбувається, коли саму мову жорстоко розривають під час війни. Основна ідея павільйону, каже співкуратор Макс Горбацький, полягала в тому, що кожна робота повинна «залучати людей як співавторів або розповідати про якийсь реальний життєвий досвід», виходячи за межі унікального бачення художника.

«Ми не хочемо говорити лише про війну, лише про те, як ми боремося посеред катастрофи. Ми хочемо показати, як живуть люди як в Україні, так і за її межами під час війни», – додає співкураторка Вікторія Бавикіна.

Фокус роботи Достлієва, яку він задумав разом зі своєю давньою співробітницею Лією Достлієвою, зосереджений на досвіді біженців і стереотипах, які збираються навколо українців у західноєвропейській пресі. Щойно прибувши вранці в галерею, троє українських біженців розповідають Достлієву про своє життя з тих пір, як вторгнення змусило їх покинути свою країну.

Дарина Ушканова, Марина Білека та Тетяна Шестак мають дуже різний досвід. За її словами, Марина Білека є майстром татуювань і досить легко перейшла на фріланс. Дарина Ушканова, яка має маленьку дитину, приїхала до Ліверпуля, щоб приєднатися до сім’ї свого литовського чоловіка, тож у неї є готова мережа в місті. Тетяна Шестак, чия дочка щойно пішла до школи, живе на околиці Ліверпуля, у Прескоті. Там важко знайти підробіток; так само це довга поїздка на автобусі до центру міста, що ускладнює влаштування змін протягом навчального дня. Вона почувається ізольованою.

«У мене деяка депресія; у нас не так багато українців у Прескоті», — каже вона. «За ці два роки я відчула деяку деградацію».

Роботи Достлієва і Достлієвої створюються не тільки в Ліверпулі; вони також просять акторів із різних куточків Центральної та Західної Європи відтворити шаблонні образи для серії відеопортретів – усі вони, головне, з українськими біженцями, які керують і направляють акторів.

Завершивши підготовку Pay for her зйомки, українки відступають, задоволені роботою. Потім Достлієв починає знімати модель, яка тримається нерухомо, лише вираз її обличчя змінюється, коли вона починає грати роль, яку їй дали. В якийсь момент Шестак пропонує Пей перевести очима – люди в шоці розсіяні, не можуть зосередитися, каже вона. У кімнаті відбувається щось дивне: хоча робота Пей полягає в тому, щоб втілити стереотипний образ, вона починає вживатися у свою роль зі справжньою силою. Балакання припиняється, і на деякий час усі замовкають.

Акторка розповідає про те, як вона втілила роль.

«Я намагався уявити, як на мене дивляться люди — певно, на людей дивляться, як на тварин у зоопарку. Легко забути, що люди люди».

Джоель запитує українок, чи вважають вони образ «страдальної жінки» кліше. Українка відповідає еліптично:

«Мій лікар загальної практики в Ліверпулі запитав мене, чи все ще триває війна».

Інша українка каже, що її почали питати, чи вона вже повертається. Мається на увазі, що образи важливі: вони мають зіграти свою роль, щоб зберегти війну в пам’яті людей у ​​Західній Європі.

Подивитись Net Making в українському павільйоні Венеціанської бієнале можна з 20 квітня по 24 листопада.

Читайте також, 3 фільми про війну в Україні, від яких мурахи по шкірі.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Поділитись:

Підписка

Популярне

ГОЛОВНЕ

Біля Ізюма загинув сапер-доброволець із Британії

Він не був українцем за паспортом, але за покликом серця став на захист України. 40-річний...

Українці в Лондоні готують контрпротест проти російського “побєдобєсія” 9 травня

У п’ятницю, 9 травня, українська громада вийде в центрі Лондона на контрпротест проти чергового прояву...

Саскачеван урізає допомогу українським біженцям: що зміниться

У Канаді поступово зменшують підтримку для тих, хто втікав від російського вторгнення. Влада Саскачевану вирішила...

Викрадене дитинство: Лондон вимагає повернення українських дітей

"Кожна викрадена дитина — це викрадене майбутнє". В Палаті лордів офіційно стартувала масштабна кампанія #ReturnTheStolenChildren...

Як українці в Торонто відзначатимуть День вишиванки: головні події

У самому серці канадського мегаполіса українці готуються до свята, що об'єднує не тільки нації, а...

Українські військові зірвали оплески на параді в Лондоні (фото, відео)

Під оплески натовпу й погляди британських політиків — українські захисники пройшли центральною вулицею Лондона, нагадуючи...

Як українці в Британії можуть перевірити статус заявки на продовження візи за UPE

Із травня по червень 2025 року візова служба Великої Британії (UKVI) очікує рекордну кількість звернень...

Перший українець у США: підкорив Аляску та став легендою Америки

Уявіть собі Сан-Франциско кінця 19 століття. На головній вулиці, Market Street, відбувається зухвале пограбування. Жертвою...

Зеленський не дає гарантій безпеки Москві 9 травня

Президент України Володимир Зеленський різко розкритикував оголошене Володимиром Путіним "триденне перемир'я" на Дні пам'яті та...

“Окупована спадщина”: яким буде Всесвітній день вишиванки 2025

У 2025 році День вишиванки — одне з найтепліших та найвизначніших українських свят — відзначатиметься...

Подібне до цього
Схоже

Translate »