У самому серці Лондона, в стінах легендарного Тауера, з 18 липня до 3 серпня експонуватиметься справжній скарб української історії – шабля гетьмана Івана Мазепи. Про це пише NV.
Цей унікальний артефакт, що зберігається у Чернігівському історичному музеї імені Василя Тарновського, опинився в центрі уваги британців і українців завдяки одному символічному моменту: саме її підняв Олександр Усик над головою після своєї гучної перемоги над Тайсоном Ф’юрі у грудні 2024 року.
Виставка проходить у Білій вежі Тауера – найстарішій частині музею The Royal Armouries, одного з найдавніших військово-історичних музеїв світу. Відкриття події відвідав відомий британський актор, письменник і багаторічний друг України Стівен Фрай.
Експозицію вдалося реалізувати завдяки об’єднаним зусиллям громадської ініціативи UKRAINE WOW, Королівського музею озброєння, Чернігівського історичного музею та компанії Ajax Systems.

«Шабля гетьмана Мазепи – унікальний зразок українського зброярського мистецтва кінця XVII століття, створений під впливом східних культур. Сьогодні вона – частина нашої культурної спадщини, яку ми захищаємо навіть під час війни. Наш музей зазнав пошкоджень від російських обстрілів у 2022 році, і загроза зберігається. Але завдяки підтримці міжнародних партнерів ми маємо змогу не лише зберігати спадщину, а й демонструвати світові, що саме боронить Україна», – розповів директор Чернігівського музею Максим Блакитний.


Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга підкреслив, що ця виставка має важливе символічне значення:
«Ця шабля втілює вагому роль українського війська в історії Європи – і це надзвичайно актуально нині. Вона уособлює міць українського воїна, гідність нашого народу та нашу історичну боротьбу за незалежність. Івана Мазепу слід згадувати не лише як гетьмана, а як державника, дипломата й мецената, який символізує прагнення України до свободи. У час, коли ми протистоїмо геноцидній агресії росії, представлення української реліквії у центрі Британії – це і акт історичної пам’яті, і погляд у майбутнє».
А кілька днів тому чемпіон Олександр Усик відкрив відновлену мозаїку художниці Алли Горської “Боривітер” у серці Лондона
фото: Ukraine WOW / Facebook
Було би більш прекрасним для України та українських людей, якби вони, ці аглійці, виставили б на стіл знахідом наші коштовності в діжках (дубових 200 літрових), які їм гетьман Полуботок на сховку поставив ще 400 років тому.
Та ще б якби та аглійці нарахували та сплатили % за увесь час користування нашими коштами.
А цих шабель мазепинських чи “мазепинських” можна по евросвіту набрати до сотні.
Про повернення полуботкових, фактично державних українських, коштовностей запевняв неодноразово ще перший з найперших Ґарантів України на всіх ЗМІ каналах. Та також запевняв, що за вартістю тих коштів навіть без прОцентів мало дістатись по 173000 фунтів стерлінгових.